XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA 6.10.2024 Rok B
Wprowadzenie do liturgii
Młodzi zawierając związki małżeńskie powinni również pamiętać o tym, że miłość i szczęście buduje się, a nie otrzymuje na kredyt. Stąd po Bogu najważniejszą osobą w życiu męża powinna być żona, a najważniejszą osobą w życiu żony - oczywiście po Bogu - ma być mąż. Nie rodzice, nie rodzeństwo, a nawet nie ich dzieci. Problemy rozpoczynają się wtedy, gdy miejsce współmałżonka zaczyna zajmować inny człowiek, dobra materialne, rodzice, przyjaciele, koleżanki, kariera, modne ciuchy, alkohol czy komputer. Małżeństwo musi być jednością dwóch osób opierających się na „miłości, która jest cierpliwa, łaskawa, nie zazdrości" [1 Kor 12,4]. Z miłością wiąże się duch służby, ponieważ każda prawdziwa miłość jest służbą. Sam Chrystus przyszedł na Ziemię służyć, a nie żeby mu służono. Nie można zatem szukać siebie i własnego zadowolenia, ale starać się o radość i szczęście współmałżonka. Módlmy się dziś gorąco o dobre i szczęśliwe małżeństwa oraz rodziny.
GŁOSZENIA PARAFIALNE
1. W związku trudną sytuacją powodziową wraz z Caritas Polska wsparliśmy powodzian zbiórką do puszek. Do tej pory naszej parafii udało się zebrać 8 tys. zł – za co serdecznie dziękujemy. Kwotę tę przekazano na Caritas, która rozdysponowuje środki dla najbardziej potrzebujących rodzin. Informujemy, że wciąż trwa zbiórka dla powodzian na tacę oraz przed każdą Mszą Świętą – do puszek. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej uruchamia też zbiórkę finansową dla powodzian - przelewem tradycyjnym na konto Caritas Archidiecezji Wrocławskiej nr konta: 24 1020 5242 0000 2102 0019 7863, z dopiskiem „powódź" lub poprzez BLIK na numer 668 070 000 tytułem POWODZ.
2. Serdecznie zapraszamy 6 października po Mszy Św. do Sanktuarium w Sulistrowiczkach (ok. godz 13) na koncert charytatywny, podczas którego odbędzie się zbiórka na rzecz poszkodowanych w powodzi. Jest to kontynuacja pomocy na rzecz powodzian prowadzonej w naszej parafii. W koncercie wystąpią: duet muzyków z Kątów Wrocławskich "Tadek i Kazik", chór z Wińska i chór z Brzegu Dolnego. Środki zebrane podczas koncertu zostaną przekazane za pośrednictwem Wrocławskiego Caritas na rzecz powodzian.
3. W niedziele zapraszamy na ciepłe posiłki do Gościńca Św. Jakuba przy kościele na Ślęży. Serwujemy: kiełbasę z grilla z ogórkiem, frytki, domowe zupy, ciasta, kawę, herbatę, napoje. Zapraszamy też do kawiarni w Sulistrowiczkach na kawę, herbatę, lody i rozmowy.
4. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zachęcamy do nabycia pamiątek przy wejściu do kościoła - stale uzupełniamy ekspozycję o nowe eksponaty np. zbroja rycerska czy rzeźba Piotra Włosta. Ostatnio uzupełniliśmy pamiątki o nową monetę Bolka II z wizerunkiem kościoła na Ślęży oraz medale pamiątkowe Ks. Biskupa Pazdura. Do nabycia są też nowe unikatowe magnesy z widokiem kościoła na Ślęży. Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Na wieży widokowej znajdują się lunety, przez które można podziwiać malowniczą panoramę Masywu Ślęży, Sudetów wraz ze Śnieżką, Kotliną Kłodzką oraz Równiną Wrocławską. Po niedzielnej Mszy Św. o godz. 14 w kościele na Ślęży zapraszamy na świeże rogaliki maślane.
5. Zachęcamy do odwiedzenia facebooka naszego proboszcza („X. Ryszard Staszak") i stron internetowych: sleza.info i parafiasulistrowice.pl, na których przeczytają Państwo ciekawe felietony oraz refleksje.
6. Ostatnie Nabożeństwo fatimskie, odbędzie się 13 października br. Msza Święta z procesją do źródełka Św. Świerada i figury Matki Bożej z Nazaretu odbędzie się po Różańcu Świętym godz. 19.00 w Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady. Zapraszamy młodzież, harcerzy i miłośników ziemi Ślężańskiej oraz turystów. Prosimy o przyniesienie lampionów.
7. XXIV Dzień Papieski obchodzony będzie w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie 13 października 2024 roku pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia". Jak co roku odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz stypendiów dla najzdolniejszych uczniów i studentów z ubogich rodzin – za pośrednictwem fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia powstałej z inicjatywy Papieża Św. Jana Pawła II.
8. Zachęcamy do kupna nowej książki biograficznej podsumowującej 36-letnią pracę duszpasterską ks. dra Ryszarda Staszaka na Ślęży, pt. „NAJCIEKAWSZE MIEJSCE NA ZIEMI... Niezwykła opowieść o ślężańskim księdzu i jego ekstremalnym duszpasterstwie" autorstwa dra Krzysztofa Kunerta - do nabycia w kancelarii parafialnej w Sulistrowicach oraz kościołach naszej parafii. Książka otrzymała nagrodę za najlepszą pracę dziennikarską Dolnego Śląska w 2023 roku, przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Środki ze sprzedaży są przeznaczone na dalszą renowację kościoła na szczycie Ślęży.
9. W zakrystii są do nabycia książki – cegiełki autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka, z których dochód jest przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży i bieżące prace konserwatorskie kościołów naszej parafii:
„Cztery Pory Roku na Ślęży"- ilustrowany album z płytą CD;
„Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur". Bp Józef Pazdur zachwycał się pięknem przyrody Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium w Sulistrowiczkach, był częstym gościem naszej parafii
„Arcybiskup Józef Kupny - Metropolita Wrocławski". Książka została wydana w 10. rocznicę posługi biskupiej Jego Ekscelencji w naszej Archidiecezji
„Urząd w czasach Twittera" Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej
10. Przypominamy, że taca w niedzielę jest przeznaczona na kontynuację prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży. W ostatnią niedzielę miesiąca taca jest przeznaczona na ogrzewanie kościołów naszej parafii.
11. Zakończyliśmy prace związane z ociepleniem stropu i wymianą okien na nowe drewniane w kościele na Ślęży. Dalszy projekt obejmuje wykonanie witraży. Planujemy zakup pompy cieplnej. Wszystkie prace mają na celu poprawienie komfortu wiernych odwiedzających kościół na Ślęży. W związku z w/w pracami prosimy modlitwę i wsparcie materialne. Nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001 z dopiskiem „Ratujmy kościół na Ślęży". Przy wejściu do kościołów znajdują się skarbonki, gdzie można składać pieniądze na ten cel. Za wszelką pomoc dziękujemy. Pamiętajmy, że to dzięki Państwa ofiarności kościół na Ślęży został uratowany i wciąż jest remontowany.
12. Zakończyliśmy prace termomodernizacyjne stropu na plebani w Sulistrowicach. Zakupiliśmy też nowy piec centralnego ogrzewania. Ponadto trwają prace zabezpieczające tarasy przed zawilgoceniem. Zamontowaliśmy też nowe lampy kinkietowe do kościoła w Strzegomianach. Lampy poprawią wystrój kościoła, a także komfort wiernych.
13. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Mszy Św. w Sulistrowiczkach zapraszamy do kawiarenki na przyjacielskie rozmowy przy herbacie, kawie, ciastkach i lodach.
14. Informujemy, że sprawy małżeńskie załatwiamy 3 miesiące przed ślubem, a formalności związane z chrztem św. - 2 tygodnie przed planowanym chrztem. Szczegółowe informacje www.parafiasulistrowice.pl
15. Przyjmujemy zapisy dzieci, które przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej w 2025 roku – 8 czerwca 2025 w uroczystość Zesłania Ducha Świętego („Zielone Świątki"). W Sakramencie Komunii Kościół daje nam największy skarb – żywy Pan Jezus ukryty pod postacią Białej Hostii. To sam Jezus ofiarował się nam podczas ostatniej wieczerzy, a dzieci przyjmą Go do swego serca. Komunia Święta to uroczysta chwila, to spotkanie z wielkim przyjacielem – prawdziwym Bogiem. Prosimy o przygotowanie świadectwa chrztu dziecka.
16. Przyjmujemy również zapisy kandydatów do Sakramentu Bierzmowania, które odbędzie się w kwietniu 2025 roku. Prosimy o przygotowanie aktu chrztu. W domu parafialnym w Sulistrowicach będą odbywały się katechezy dla kandydatów. W Sakramencie Bierzmowania otrzymujemy Ducha Świętego. Jest to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej i odpowiedzialności za wiarę, którą otrzymaliśmy w naszych rodzinach przez pośrednictwo naszych rodziców. Chrystus dla chrześcijanina nie jest tradycją, obyczajem czy folklorem. Chrystus jest drogą do zbawienia, prawdą – jedyną obiektywną - i życiem. Po ustaleniu z Księdzem Arcybiskupem o szczegółach poinformujemy wkrótce.
17. Zapraszamy w październiku na nabożeństwo różańcowe, poniedziałek - piątek godz. 17.00 Sulistrowice, a w niedzielę przed Mszą świętą, około godz. 10.00.
18. Tradycyjnie jak co roku zwracam się z prośbą do naszych parafian o wsparcie w postaci darów z plonu ziemi dla Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Alumni modlą się regularnie za swoich dobroczyńców, a przełożeni składają w ich intencji Ofiarę Mszy świętej w każdy czwartek tygodnia.
19. Nasz dotychczasowy organista rozpoczął studia w Seminarium Duchownym we Wrocławiu - za dotychczasową służbę w naszej parafii serdecznie dziękujemy, cieszymy się z nowego powołania. Modlimy się i życzymy wytrwałości. Na jego miejsce przyszedł nowy organista, mamy nadzieję na owocną współpracę. 8 października przypada 459. rocznica powstania Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu – módlmy się no nowe powołania do kapłaństwa w naszej Archidiecezji.
20. Z okazji uroczystości odpustowych ku czci Św. Jadwigi i 850 rocznicy urodzin Św. Jadwigi Śląskiej 12 października 2024 (sobota) zapraszamy na pielgrzymkę do Trzebnicy. Wyjazd spod plebanii w Sulistrowicach o godz. 12 (w autokarze są jeszcze 4 wolne miejsca). Informujemy, że odbędzie się również Piesza Pielgrzymka Wrocławska do Trzebnicy - w sobotę 12.10.2024 r. - Rozpoczęcie w Archikatedrze Wrocławskiej o godz. 6.00. Msza Św .w Trzebnicy o godz. 16.30. Serdecznie zapraszamy do udziału.
21. W sobotę 12 października o godz. 15 zapraszamy do Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej przy Sanktuarium w Sulistrowiczkach na patriotyczne spotkanie pt. „Rozmowy wolnych Polaków".
22. 12 października o godz. 14 w kościele na Ślęży odbędzie się Msza koncelebrowana z okazji 50-lecia sakramentalnego związku małżeńskiego Agnieszki i Stanisława Kani z Wrocławia. Życzymy Bożego błogosławieństwa.
Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz
INTENCJE MSZALNE:
6.10.2024 - XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – Strzegomiany, godz. 9 – za zm. Maria i Władysław Kwiecień, Czesław Krakowski oraz o uwolnienie Ks. Michała Olszewskiego; Sulistrowice, godz. 10.30 – za zm. Adam Chorążewski od rodziny Pastuszek ; Sulistrowiczki (Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady) godz. 12 – za zm. Zofia Auguścikowa; Ślęża godz. 14 – intencja wolna ; Sulistrowiczki godz. 19 – za zm. z rodzin Łużnych i Kuźmińskich.
Pamiętaj - Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności.
„Crux stat dum volvitur orbis" [Krzyż trwa, choć świat się zmienia]
(do tego zdania często odwoływał się Św. Jan Paweł II)
W dzisiejszych czasach, w których odradza się neopogaństwo i dechrystianizacja potrzebna jest nowa ewangelizacja z uwzględnieniem aktualnych zagrożeń dla ludzi naszych czasów. Dlatego potrzebna jest chrystianizacja życia ludzkiego.
Krzyż przypomina słowa Chrystusa „Jeśli kto chce pójść za mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój, niech mnie naśladuje"[Mk 8,34]. Chrześcijaństwo jest naśladowaniem Chrystusa, który jest absolutną prawdą i miarą dobra.
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]
„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]
„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]
„Nie wystarczy być chrześcijaninem w niedziele i święta w kościele. Trzeba nim być w każdy dzień powszedni i w każdym miejscu – w rodzinnym domu i w szkole, na ulicy i na między, w warsztacie pracy i w biurze. Podobnie nie wystarczy religijność zwyczajowa, powierzchowna, musimy trwać w pełnej prawdzie wobec Jezusa Chrystusa, w społeczności katolickiej, w rodzinie, w pracy zawodowej, żeby nikt nie mógł nam zarzucić, iż piękne nosimy imię, ale życiem zadajemy kłam prawdzie ewangelicznej". [Kard. Stefan Wyszyński]
„Kryzys w Kościele nie jest niczym nowym. Od zaistnienia chrześcijaństwa wiara zmaga się z niewiarą, prawda z obłudą, pewność z wątpliwościami, wierność ze zdradą, świętość z grzechem. Ponieważ te wszystkie zjawiska mają precedensy w dziejach i wierze biblijnego Izraela, dlatego drogi wyjścia z kryzysów, wobec których staje współczesny Kościół, trzeba wypatrywać w Piśmie Świętym". [Ks. prof. Waldemar Chrostowski]
„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."
Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.
Na czym polega świętość? Świętość na tym polega, żeby żyć w przyjaźni z Bogiem. A cóż to jest przyjaźń? Starożytni Rzymianie tak mówili „Idem velle et idem nolle est vera amicitia". To po polsku znaczy „Chcieć tego samego, co chce przyjaciel i nie chcieć czego nie chce przyjaciel". Przyjaźń z Bogiem polega na tym, by chcieć tego, czego chce od nas Bóg i nie chcieć tego, czego Bóg nie chce. On to zawarł w przykazaniach – Czcij jednego Boga i nie wymieniaj tego Boga na innych – na pieniądze, rozpustę, wódkę czy narkotyki. Czcij prawdziwego Boga, niech Bóg będzie u Ciebie na pierwszym miejscu. Wola Boga zawarta jest we wszystkich przykazaniach: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij i nie oczerniaj. Bądź dobry za innych. Bądź życzliwy, szanuj rodziców, troszcz się o dzieci i wychowuj je – to są Boże przykazania.
Wiara nie wyklucza rozumu, wprost przeciwnie. „Wiara i rozum są to dwa skrzydła, na których u nosi się ludzki duch do odwiecznej prawdy" - mówił Św. Jan Paweł II. Nie ma sprzeczności pomiędzy wiarą, a rozumem. Gdybyśmy przejrzeli życiorysy najwybitniejszych uczonych żyjących w XIX, XX i XXI wieku to stwierdzilibyśmy, że zdecydowana większość tych ludzi wierzy w Boga. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem człowiek myślący nie jest w stanie zrozumieć świata bez wiary w Boga, jako wspaniałego stwórcy tego świata. Każda rzecz na świecie, każda żywa komórka wskazuje na swojego inżyniera. Wiara daje nam zbawienie wieczne.
Twórcy wspólnoty europejskiej, De Gasperi, Adenauer, de Gaulle, Robert Schuman i inni, postanowili zbudować wspólnotę narodów europejskich by już nigdy nie powtórzyły się tragedie jakie przeżywała Europa z powodu wojen. Ci wszyscy mężowie stanu: Francuzi, Włosi, Niemcy chcieli budować wspólnotę na przykazaniach Bożych, na zasadach Ewangelii. Ale dzisiaj się o tym zapomina. Wyrzuca się Chrystusa, religię traktuje się jako tradycje, obyczaje. Chrystus nie jest tradycją ani obyczajem, folklorem, zwyczajem, kulturą. Chrystus jest droga do zbawienia, prawdą jedyną obiektywną i życiem. Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Dlatego nigdy nie wstydźmy się Chrystusa i nigdy go nie odrzucajmy. Mimo, że dzisiaj panuje wśród młodych ludzi taka moda by nie przyznawać się do tego, że człowiek się modli, że chodzi do kościoła i jest wierzący" .
„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".
Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa pojawił się w wyniku objawień Chrystusa Św. Marii Małgorzacie Alacoque (1673-1675). Pan Jezus domagał się upowszechnienia praktyki częstej komunii świętej zwłaszcza w pierwsze piątki miesiąca w duchu zadośćuczynienia i wynagrodzenia za grzechy osobiste i całego świata, oraz ustanowienie specjalnego święta dla uwielbienia Jego serca. Serce jest symbolem miłości – w kulcie czcimy miłość do Boga Ojca i każdego człowieka. Miłość jest zatem centralną prawdą i podstawowym tworzywem całego społeczeństwa, dlatego kult Serca Jezusa jest jego rdzeniem i streszczeniem.
Nasze życie polityczne i społeczne przypomina dramat Stanisława Wyspiańskiego - Wesele (1901). Zaczarowani muzyką tajemniczej kukły Chochoła tańczymy, oczekując na znak-hasło, które winno nas obudzić i wyrwać z zaczarowanego koła, aby rozpocząć budowę niepodległej Ojczyzny. Niestety Jasiek, który miał dokonać tego dzieła w swojej lekkomyślności zagubił róg - narzędzie znaku. Wyspiański podsumowuje ów dramat przyśpiewką: „Miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór, czapkę wicher niesie, róg huka po lesie. Ostał ci się ino sznur" .Myśl dramatu jest jasna, abyśmy nie zagubili rogu odpowiedzialności, gdyż wówczas pozostanie nam tylko sznur zawiedzionych nadziei.
Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"
ul. Jagiellońska 1A Sulistrowice, 55-050 Sobótka, tel. 71 723 40 84, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Pliki cookies i polityka prywatności >