"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

Zdjęcie: Jedno z przygarniętych niedawno przez Ks. Ryszarda zwierząt - dziś mały mieszkaniec domu parafialnego.

Uroczystość Świętego Józefa obchodzimy 19 marca. Św. Józef z rodu Dawida, z zawodu cieśla, jest patronem rzemieślników. Zaręczony z Maryją, stwierdziwszy, że spodziewa się ona dziecka, chciał ją potajemnie opuścić. Jednak Anioł, który ukazał mu się we śnie, wyjaśnił fakt cudownego poczęcia. Wówczas Jezus zgodnie z ówczesnym obyczajem przyjął Maryję do swego domu jako żonę. Po narodzeniu się Jezusa w Betlejem, pouczony przez Anioła wywędrował z Nią i Dzieciątkiem do Egiptu, chroniąc się tam przed okrucieństwem Heroda, po którego śmierci powrócił do Nazaretu. Był opiekunem maleńkiego Jezusa. Prawdopodobnie umarł przed rozpoczęciem publicznej działalności Chrystusa. Jest również patronem dobrej śmierci.

Rzemiosło ma piękną przeszłość i pokaźny wkład w rozwój kultury materialnej. Złote ręce rzemieślnika wzniosły w okresie średniowiecza piękne katedry i dzieła sztuki, które do dziś podziwiamy. Rzemieślnicy pracowali w ramach ówczesnych związków zawodowych, tworząc cechy skupiające fachowców poszczególnych specjalności. Cechy te czuwały nad etyką zawodową swoich członków, troszczyły się o ich dobro oraz kształcenie nowych kadr pracowniczych. Rzemiosło nadal jest potrzebne. Dopełnia ono produkcję przemysłową, nie jest tylko reliktem czasów minionych, stanowi ważny sektor życia gospodarczego. Nie wymaga wielkich nakładów kapitału, daje pracę wielu ludziom, wychowuje uczciwych pracowników oraz przynosi państwu wiele pożytku. Rzemiosło jest również uprzywilejowanym miejscem pracy dla ludzi niepełnosprawnych.

W roku 1933 powstał Związek Rzemiosła Polskiego. Dziś w kraju działa 26 Terytorialnych Izb Rzemieślniczych zrzeszających 485 cechów i ponad 280 Spółdzielni Rzemieślniczych. Zarejestrowanych jest 300 tys. zakładów, w których pracuje 2,5 mln pracowników. Rzemiosło jest także największą szkołą zawodów w Polsce. W zakładach rzemieślniczych kształci się ponad 200 tys. uczniów w ponad 100 zawodach. Rzemieślnicy pracują zwykle w małych zakładach, często rodzinnych. Jest to naturalne środowisko, w którym człowiek rozwija swoje zdolności, uczy się współpracy, samodzielności oraz odpowiedzialności za własną prace. Rzemieślnicy zawsze byli i są związani z Kościołem.

Z okazji uroczystości Świętego Józefa - patrona rzemieślników, o których często się dziś zapomina, pragniemy wyrazić im naszą głęboką wdzięczność i szacunek.

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
  • 1
  • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"

 
Dom Rekolekcyjny przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach oferuje noclegi dla grup zorganizowanych i modlitewnych.
 
  • Liczba miejsc: 24
  • Cena za dobę - z pełnym wyżywieniem: 100 zł / os.