"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

ŚW. JÓZEFA I NMP KRÓLOWEJ POLSKI, 1 i 3.05.2024 Rok B
VI NIEDZIELA WIELKANOCNA 5.05.2024 Rok B

Wprowadzenie do liturgii

1 maja – Św. Józefa Rzemieślnika. Wg świadectwa Ewangelii Św. Józef pochodził z królewskiego rodu Dawida [Mt 1,1-16 MT]. Utrzymywał się z pracy stolarskiej. Po zaślubieniu Maryi został poinformowany przez Anioła o tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Odtąd był wiernym opiekunem Świętej Rodziny, ponieważ nie znajdujemy o nim wzmianek w Ewangelii gdy Jezus rozpoczął nauczanie, należy sądzić, że już wówczas Józef nie żył. Papież Pius IX ogłosił Św. Józefa patronem całego kościoła w 1870r., a papież Pius XII w 1955r. ustanowił dzień 1 maja dniem Józefa Rzemieślnika. Św. Józef jest czczony także jako patron dobrej śmierci, ponieważ w chwili zgonu towarzyszyli mu Jezus i Maryja. W Polsce kult Św. Józefa istnieje od przełomu XI i XII w.

3 maja – Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Święto Konstytucji 3 maja. Nastąpi uroczysty Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła. Konstytucja – tj. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Bóg, rodzice i ojczyzna - są to najwyższe wartości dla człowieka. W obronie zagrożonej ojczyzny mamy obowiązek poświęcić nawet życie. Dlatego na sztandarach wojskowych zamieszczamy słowa: „Bóg. Honor. Ojczyzna". Bóg i ojczyzna – dwie najwyższe wartości spięte klamrą honoru - godności człowieka. Realizujemy ją przede wszystkim poprzez uczciwe spełnianie swoich zadań życiowych, głównie obywatelskich i zawodowych - z poszanowaniem mienia społecznego, troską o wychowanie młodego pokolenia i ogólną dbałością o dobro wspólne. Święto 3 maja jest splotem dwu uroczystości: kościelnej - NMP Królowej Polski oraz narodowej - Konstytucji 3 maja z 1971 r. W tym dniu modlimy się w intencji naszych rodaków żyjących na emigracji (co 4. polak żyje poza krajem).

VI Niedziela Wielkanocna: W Ewangelii słyszymy jak Pan Jezus modli się za swoich uczniów, których wysyła w świat. Prosi Ojca, by otoczył ich modlitwą w nadchodzących chwilach prób. Jezus niejako zdaje Ojcu raport – „Zachowałem ich w imieniu Twoim, ustrzegłem ich, przekazałem im Twoją naukę". Gdy uczniowie przyjęli słowa wypowiedziane przez Jezusa, zostali wysłani, by złożyć świadectwo światu. Pan Jezus prosił Ojca, aby ich ochronił. Uczniowie mieli poświęcić swoje życie dla prawdy i od tego czy to zrobią będzie zależała jedność kościoła. Dziś 40% chrześcijan stanowią protestanci, daje im to 2-gie miejsce po katolikach. To najdynamiczniej rozwijający się odłam chrześcijaństwa. Protestantyzm powstał w XVI wieku w wyniku sprzeciwu Marcina Lutra wobec Kościoła katolickiego i Papiestwa. Ekumenizm to ruch w obrębie chrześcijaństwa, który dąży do przywrócenia jedności między rożnymi wyznaniami chrześcijańskimi, a głównym narzędziem ekumenizmu jest dialog i wspólna modlitwa. Nie chodzi tu o bezkrytyczne zacieranie różnic między religiami, ale o odkrycie jedności opartej na prawdzie i miłość Chrystusa. Wielu chrześcijan pragnących zjednoczenia Kościoła cytuje fragment modlitwy Pana Jezusa: „Ut unum sint – Aby wszyscy byli jedno". Nie pozwólmy, by między nami katolikami, a braćmi innych wyznań wyrósł mur nienawiści.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zachęcamy do nabycia pamiątek przy wejściu do kościoła - stale uzupełniamy ekspozycję o nowe eksponaty np. zbroja rycerska czy rzeźba Piotra Włosta. Ostatnio uzupełniliśmy pamiątki o nową monetę Bolka II z wizerunkiem kościoła na Ślęży oraz medale pamiątkowe Ks. Biskupa Pazdura. Do nabycia są też nowe unikatowe magnesy z widokiem kościoła na Ślęży. Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Na wieży widokowej znajdują się lunety, przez które można podziwiać malowniczą panoramę Masywu Ślęży, Sudetów wraz ze Śnieżką, Kotliną Kłodzką oraz Równiną Wrocławską. Po niedzielnej Mszy Św. o godz. 14 w kościele na Ślęży zapraszamy na świeże rogaliki maślane.
2. W niedziele zapraszamy na ciepłe posiłki do Gościńca Św. Jakuba przy kościele na Ślęży. Serwujemy: kiełbasę z grilla z ogórkiem, frytki, domowe zupy, ciasta, kawę, herbatę, napoje. Zapraszamy też do kawiarni w Sulistrowiczkach na kawę, herbatę, lody i rozmowy.
3. Zachęcamy do nabycia nowej książki biograficznej podsumowującej pracę duszpasterską księdza dra Ryszarda Staszaka pt. „NAJCIEKAWSZE MIEJSCE NA ZIEMI... Niezwykła opowieść o ślężańskim księdzu i jego ekstremalnym duszpasterstwie" autorstwa dra Krzysztofa Kunerta - do nabycia w kancelarii parafialnej w Sulistrowicach oraz kościołach naszej parafii. Książka otrzymała nagrodę za najlepszą pracę dziennikarską Dolnego Śląska w 2023 roku, przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Środki ze sprzedaży są przeznaczone na dalszą renowację kościoła na szczycie Ślęży.
4. W zakrystii są do nabycia książki – cegiełki autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka, z których dochód jest przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży i bieżące prace konserwatorskie kościołów naszej parafii:
„Cztery Pory Roku na Ślęży"- ilustrowany album z płytą CD;
„Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Bp Józef Pazdur zachwycał się pięknem przyrody Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium w Sulistrowiczkach, był częstym gościem naszej parafii
„Arcybiskup Józef Kupny - Metropolita Wrocławski". Książka została wydana w 10. rocznicę posługi biskupiej Jego Ekscelencji w naszej Archidiecezji
„Urząd w czasach Twittera" Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej
5. Przypominamy, że taca w niedzielę jest przeznaczona na kontynuację prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży. W ostatnią niedzielę miesiąca taca jest przeznaczona na ogrzewanie kościołów naszej parafii.
6. Zachęcamy do odwiedzenia facebooka naszej parafii („X. Ryszard Staszak") i stron internetowych: sleza.info i parafiasulistrowice.pl, na których przeczytają Państwo ciekawe felietony i refleksje. Zachęcamy tez do odwiedzenia nowej strony internetowej poświęconej Sanktuarium w Sulistrowiczkach, parafiasulistrowice.pl/sanktuarium - na której mogą Państwo m.in. wpłacić darowiznę na remont kościoła na Ślęży i wybrać pamiątkę – cegiełkę (książki, medale, pamiątki z kościoła na Ślęży i Sanktuarium).
7. Zakończyliśmy prace związane z ociepleniem stropu i wymianą okien na nowe drewniane w kościele na Ślęży. Dalszy projekt obejmuje wykonanie witraży. Planujemy zakup pompy cieplnej. Wszystkie prace mają na celu poprawienie komfortu wiernych odwiedzających kościół na Ślęży. W związku z w/w pracami prosimy modlitwę i wsparcie materialne. Nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001 z dopiskiem „Ratujmy kościół na Ślęży". Przy wejściu do kościołów znajdują się skarbonki, gdzie można składać pieniądze na ten cel. Za wszelką pomoc dziękujemy. Pamiętajmy, że to dzięki Państwa ofiarności kościół na Ślęży został uratowany i wciąż jest remontowany.
8. Zakończyliśmy prace termomodernizacyjne stropu na plebani w Sulistrowicach. Zakupiliśmy też nowy piec centralnego ogrzewania. Ponadto trwają prace zabezpieczające tarasy przed zawilgoceniem. Zamontowaliśmy też nowe lampy kinkietowe do kościoła w Strzegomianach. Lampy poprawią wystrój kościoła, a także komfort wiernych.
9 Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Mszy Św. w Sulistrowiczkach zapraszamy do kawiarenki na przyjacielskie rozmowy przy herbacie, kawie, ciastkach i lodach.
10. Informujemy, że sprawy małżeńskie załatwiamy 3 miesiące przed ślubem, a formalności związane z chrztem św. - 2 tygodnie przed planowanym chrztem. Szczegółowe informacje www.parafiasulistrowice.pl
12. 1 Maja Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach pt. „Z MARYJĄ W KOŚCIELE". Nasze modlitwy kierujemy szczególnie do Matki Bożej, prosząc ją o wyproszenie łask potrzebnych dla nas, naszych rodzin i naszej Ojczyzny. O godz. 12 – uroczysta Msza Św. w Sanktuarium Sulistrowiczkach.
13. 1 i 3 maja porządek Mszy Św. niedzielny.
14. Od 1 maja zapraszamy na nabożeństwa majowe - codziennie o g. 18 do kościoła parafialnego w Sulistrowicach.
15. 8 maja przypada uroczystość Św. Stanisława biskupa i męczennika - głównego patrona Polski. Św. Stanisław ze Szczepanowa to biskup krakowski. Żył w latach 1030-1079. Zginął śmiercią męczeńską 11 kwietnia 1079 r. w krakowskim kościele na Skałce. Dał się poznać jako gorliwy, niezłomny obrońca ludzi ubogich. Głosił naukę wiary, podnosił na duchu, wskazywał wątpliwą moralność oraz błędy władcy – za co został zgładzony. Był gorliwym uczniem Jezusa Chrystusa. Jego dziedzictwo to odważne świadectwo w wyznawaniu wiary. Modliły się do niego jako do polskiego biskupa nawet Niemki mieszkające przed II Wojną Światową na Dolnym Śląsku, m.in. w Starym Zamku, gdzie do dziś znajduje się tympanon św. Stanisława bm.
16. 13 maja o godz. 19.00 w Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady rozpoczynają się nabożeństwa fatimskie, które będą trwać do 13 października. Zapraszamy młodzież, harcerzy i miłośników ziemi Ślężańskiej oraz turystów.
17. 14 maja przypada święto patronalne JE Ks. bpa Macieja Małygi, módlmy się w intencji biskupa pomocniczego.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

INTENCJE MSZALNE:
3.05.2024 – Strzegomiany, godz. 9 – za zmarłych Władysława Strokę oraz Wojciecha Kołodzieja (IV rocznica śmierci); Sulistrowice, godz. 10.30 – za zmarłego Antoniego Kwiatkowskiego (14. rocznica śmierci) i Wandy Kwiatkowskiej (7. rocznica śmierci); Sulistrowiczki, godz. 12 – o pomyślne zdanie matury dla Wiktora Matuły; Sulistrowiczki, godz. 19 – za zmarłą Izabelę Świderską (3. greg). Ślęża godz. 14 – intencja wolna.
5.05.2024 – Strzegomiany, godz. 9 – za zmarłego Janusza Lancmana (2. rocznica śmierci); Sulistrowice, godz. 10.30 – za zmarłych z rodziny Paryż i Boczkowskich; Sulistrowiczki, godz. 12 – za zmarłą Izabelę Świderską (5. greg); Za zmarłych z rodziny Heinze, Micińscy, Wojciechowscy i Tarnogrodzcy; Sulistrowiczki, godz. 19 – za zmarłych Stanisława i Stanisław Uchman.

Pamiętaj - Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis" [Krzyż trwa, choć świat się zmienia] (do tego zdania często odwoływał się Św. Jan Paweł II)

Krzyż przypomina słowa Chrystusa „Jeśli kto chce pójść za mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój, niech mnie naśladuje"[Mk 8,34]. Chrześcijaństwo jest naśladowaniem Chrystusa, który jest absolutną prawdą i miarą dobra.

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

„Nie wystarczy być chrześcijaninem w niedziele i święta w kościele. Trzeba nim być w każdy dzień powszedni i w każdym miejscu – w rodzinnym domu i w szkole, na ulicy i na między, w warsztacie pracy i w biurze. Podobnie nie wystarczy religijność zwyczajowa, powierzchowna, musimy trwać w pełnej prawdzie wobec Jezusa Chrystusa, w społeczności katolickiej, w rodzinie, w pracy zawodowej, żeby nikt nie mógł nam zarzucić, iż piękne nosimy imię, ale życiem zadajemy kłam prawdzie ewangelicznej". [Kard. Stefan Wyszyński]

„Kryzys w Kościele nie jest niczym nowym. Od zaistnienia chrześcijaństwa wiara zmaga się z niewiarą, prawda z obłudą, pewność z wątpliwościami, wierność ze zdradą, świętość z grzechem. Ponieważ te wszystkie zjawiska mają precedensy w dziejach i wierze biblijnego Izraela, dlatego drogi wyjścia z kryzysów, wobec których staje współczesny Kościół, trzeba wypatrywać w Piśmie Świętym". [Ks. prof. Waldemar Chrostowski]

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

Na czym polega świętość? Świętość na tym polega, żeby żyć w przyjaźni z Bogiem. A cóż to jest przyjaźń? Starożytni Rzymianie tak mówili „Idem velle et idem nolle est vera amicitia". To po polsku znaczy „Chcieć tego samego, co chce przyjaciel i nie chcieć czego nie chce przyjaciel". Przyjaźń z Bogiem polega na tym, by chcieć tego, czego chce od nas Bóg i nie chcieć tego, czego Bóg nie chce. On to zawarł w przykazaniach – Czcij jednego Boga i nie wymieniaj tego Boga na innych – na pieniądze, rozpustę, wódkę czy narkotyki. Czcij prawdziwego Boga, niech Bóg będzie u Ciebie na pierwszym miejscu. Wola Boga zawarta jest we wszystkich przykazaniach: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij i nie oczerniaj. Bądź dobry za innych. Bądź życzliwy, szanuj rodziców, troszcz się o dzieci i wychowuj je – to są Boże przykazania.

Wiara nie wyklucza rozumu, wprost przeciwnie. „Wiara i rozum są to dwa skrzydła, na których u nosi się ludzki duch do odwiecznej prawdy" - mówił Św. Jan Paweł II. Nie ma sprzeczności pomiędzy wiarą, a rozumem. Gdybyśmy przejrzeli życiorysy najwybitniejszych uczonych żyjących w XIX, XX i XXI wieku to stwierdzilibyśmy, że zdecydowana większość tych ludzi wierzy w Boga. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem człowiek myślący nie jest w stanie zrozumieć świata bez wiary w Boga, jako wspaniałego stwórcy tego świata. Każda rzecz na świecie, każda żywa komórka wskazuje na swojego inżyniera. Wiara daje nam zbawienie wieczne.

„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

Twórcy wspólnoty europejskiej, De Gasperi, Adenauer, de Gaulle, Robert Schuman i inni, postanowili zbudować wspólnotę narodów europejskich by już nigdy nie powtórzyły się tragedie jakie przeżywała Europa z powodu wojen. Ci wszyscy mężowie stanu: Francuzi, Włosi, Niemcy chcieli budować wspólnotę na przykazaniach Bożych, na zasadach Ewangelii. Ale dzisiaj się o tym zapomina. Wyrzuca się Chrystusa, religię traktuje się jako tradycje, obyczaje. Chrystus nie jest tradycją ani obyczajem, folklorem, zwyczajem, kulturą. Chrystus jest droga do zbawienia, prawdą jedyną obiektywną i życiem. Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Dlatego nigdy nie wstydźmy się Chrystusa i nigdy go nie odrzucajmy. Mimo, że dzisiaj panuje wśród młodych ludzi taka moda by nie przyznawać się do tego, że człowiek się modli, że chodzi do kościoła i jest wierzący" .

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa pojawił się w wyniku objawień Chrystusa Św. Marii Małgorzacie Alacoque (1673-1675). Pan Jezus domagał się upowszechnienia praktyki częstej komunii świętej zwłaszcza w pierwsze piątki miesiąca w duchu zadośćuczynienia i wynagrodzenia za grzechy osobiste i całego świata, oraz ustanowienie specjalnego święta dla uwielbienia Jego serca. Serce jest symbolem miłości – w kulcie czcimy miłość do Boga Ojca i każdego człowieka. Miłość jest zatem centralną prawdą i podstawowym tworzywem całego społeczeństwa, dlatego kult Serca Jezusa jest jego rdzeniem i streszczeniem.

Nasze życie polityczne i społeczne przypomina dramat Stanisława Wyspiańskiego - Wesele (1901). Zaczarowani muzyką tajemniczej kukły Chochoła tańczymy, oczekując na znak-hasło, które winno nas obudzić i wyrwać z zaczarowanego koła, aby rozpocząć budowę niepodległej Ojczyzny. Niestety Jasiek, który miał dokonać tego dzieła w swojej lekkomyślności zagubił róg - narzędzie znaku. Wyspiański podsumowuje ów dramat przyśpiewką: „Miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór, czapkę wicher niesie, róg huka po lesie. Ostał ci się ino sznur" .Myśl dramatu jest jasna, abyśmy nie zagubili rogu odpowiedzialności, gdyż wówczas pozostanie nam tylko sznur zawiedzionych nadziei.

 

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"