"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO 13.01.2019 Rok C

Wprowadzenie do liturgii

Wydarzenie, do którego nawiązuje dzisiejsze święto, składa się z dwóch etapów. Pierwszy to obrzęd chrztu dokonany przez Jana Chrzciciela, drugi to zstąpienie na Jezusa Ducha Świętego. Najczęściej koncentrujemy się na tym pierwszym wydarzeniu. Warto więc dla odmiany zastanowić się nad drugim – co to za Duch, który zstąpił na Jezusa, aby go uzdolnić do publicznej działalności. Odpowiedzi udziela pierwsze czytanie z Księgi Izajasza – to duch mądrości, sprawiedliwości, prawa, mocy, wytrwałości, miłosierdzia, dobroci, łagodności i wyrozumiałości. Ten Duch zstąpił na Jezusa w chwili chrztu. Dlatego ten Duch jest potrzebny światu jak deszcz roślinom. Chrzest to zstąpienie owego Ducha Bożego, który działał w Jezusie, w Apostołach, w męczennikach pierwotnego kościoła.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Gdy kapłan przychodzi do nas z wizytą duszpasterską, czyli po kolędzie, musimy zdać sobie sprawę, że jest to wydarzenie o charakterze religijnym i towarzyskim. Warto się do niego przygotować należycie. Podstawowe warunki by mogło ono przebiegać w sposób właściwy:
- W pokoju, w którym nastąpi spotkanie, powinien się znajdować biały obrus na stole, na którym należy ustawić: Pismo święte, krucyfiks, zapalone świece, wodę święconą i kropidło,
- W tym wydarzeniu bierze udział cała rodzina. Gości w tym dniu nie zapraszamy,
- Drzwi otwiera gospodarz domu, następnie prosi do salonu. Przedstawia rodzinę kapłanowi,
- Następuje modlitwa w intencji rodziny i poświęcenie mieszkania,
- Następnie ksiądz siada i rozmawia na tematy religijne i społeczne,
- Ksiądz sprawdza kartotekę: czy nastąpiły zmiany w rodzinie. Wedle przyjętego zwyczaju można złożyć ofiarę
(np. na ratowanie kościoła na Ślęzy w kopercie)
- Księdza odprowadza do drzwi wyjściowych gospodarz domu i pozdrawia "Szczęść Boże"
Prosimy ponadto, aby nowo zamieszkałe osoby na terenie naszej Parafii osobiście w kancelarii, bądź drogą elektroniczną wyraziły chęć przyjęcia kapłana. W trakcie wizyty duszpasterskiej istnieje możliwość zamawiania intencji mszalnych za naszych zmarłych oraz z okazji różnych okoliczności życia: rocznice ślubów, urodzin itp.
2. Plan wizyt duszpasterskich w naszej parafii (po Uroczystości Trzech Króli):
- 7-9.01.2019 – Strzegomiany, godz.10.00 - Wrocławska i następne
- 10-11.01.2019 – Będkowice, godz. 10.00 Wolności
- 12-14.01.2019 – Sulistrowice, godz. 10.00 - Nowa
- 15-16.01.2019 – Sulistrowiczki, godz. 10.00 - Turystyczna
3. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00-17.00. Zwiedzający za dobrowolną ofiarą na ratowanie kościoła na Ślęży, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Są do nabycia medale z okazji 100 lecia niepodległości Polski. Rewers - Bolko II, awers - herb Metropolity Wrocławskiego i kościoła na Ślęży z wezwaniem „Christus nos dilexit" (Chrystus nas umiłował). Wspierajmy renowację kościoła na Ślęzy.
4. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka. Zapraszam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii.
5. Miłośnikom Ziemi Ślężańskiej, Parafianom i Turystom składam serdeczne podziękowanie za udział we Mszy Świętej Noworocznej na Ślęzy przy wspólnej modlitwie i kolędowaniu. Uczestniczyło około 1000 osób.
6. 20 stycznia 2019 r. o godz, 13.00 w Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach odbędzie się spektakl teatralny pt." Mirra kadzidło, złoto" w wykonaniu aktorów i solistów ogólnopolskiego teatru William Es. Serdecznie Zapraszamy.
7. Wykonujemy rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka znajdującego się przy sarkofagu Krzeszowie. Bolko II „Mały" przez całe życie dążył do zjednoczenia śląskiej ziemi z resztą Korony Polskiej. Dzięki niemu doszło do pokonania Krzyżaków pod Płowcami oraz umocnienia interesów Polski na Śląsku. Kronikarz Polski Jan Długosz napisał, że choć inni książęta śląscy zaparli się Ojczyzny –- dając się zhołdować Janowi Luksemburskiemu, Niemcowi na tronie czeskim - to on jeden „nie dał się zwieść do tego grzechu, oświadczał głośno, że jest księciem polskim, a od jedności z Polską nigdy nie odstąpi". Za panowania Bolka II powstał także kościół pierwotny w Sulistrowicach wzmiankowany w 1352 r. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r., a dla upamiętnienia tej wielkiej postaci dzień 28. lipca jest obchodzony jako Dzień Śląska Polskiego. Poświęcenie pomnika księcia Bolka II odbędzie się w ostatnią niedzielę lipca, 28 lipca 2019 r. o godz. 14.00. Rzeźba zostanie umieszczona na schodach prowadzących do kościoła na Ślęży.
8. Została również zamówiona druga rzeźba przedstawiająca Św. Józefa. Rzeźba zostanie wykonana przez artystę rzeźbiarza, Pana Andrzeja Bukowskiego z Kościeliska.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Naród bez dziejów, bez historii,bez przeszłości, staje się narodem bez ziemi, bezdomnym i bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich- kończy się.
Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"