"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

V NIEDZIELA WIELKANOCNA 19.05.2019 Rok C

Wprowadzenie do liturgii

W dzisiejszej Ewangelii Jezus Chrystus ogłasza: „Przykazanie nowe daję wam". Naczelne przykazanie Starego Testamentu nakazuje miłość Boga i Bliźniego tak jak siebie samego. W księdze Powtórzonego Prawa o miłości do Boga Stwórcy czytamy: „Będziesz więc miłował Pana Boga Twego z całego swego serca, z całej duszy swej i ze wszystkich sił". W Księdze Kapłańskiej o miłości bliźniego czytamy „Nie będziecie kraść, nie będziecie kłamać, nie będziecie oszukiwać jeden drugiego i nie będziecie przysięgać fałszywie na moje imię. Byłoby to zbezczeszczenie imienia Boga swojego. Ja jestem Pan. Nie będziesz uciskał bliźniego i nie będziesz go wyzyskiwał.". Nowe przykazanie mówi: „Kochaj bliźniego jak siebie samego". Wart sobie postawić pytanie: „Czy my chrześcijanie jesteśmy zjednoczeni ze sobą w miłości? Jeżeli tak, to jesteśmy żywą wspólnotą – Kościołem".

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00-17.00. Zwiedzający za dobrowolną ofiarą na ratowanie kościoła na Ślęży otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca u Św. Jakuba na tarasie (przy kościele, na prawo od wejścia).
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - Awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
3. 19 maja o godz. 14.00 na Ślęży odbędzie się Msza Święta z okazji 1150-tej rocznicy śmierci św. Cyryla i Metodego – apostołów Słowian i współpatronów Europy, którzy budowali mosty pomiędzy wschodem z zachodem, aby wszyscy stanowili jedno – Inkulturacja Europy.
4. Wykonaliśmy 2-metrową rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Za panowania Bolka II, który był m.in. budowniczym zamku na Górze Ślęży powstał też kościół pierwotny w Sulistrowicach wzmiankowany w 1352 r. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r., a dla upamiętnienia tej wielkiej postaci dzień 28. lipca jest obchodzony jako Dzień Śląska Polskiego. W 651. rocznicę śmierci Bolka II zapraszamy do kościoła na Ślęzy na poświęcenie pomnika . Uroczystość odbędzie w 28 lipca 2019 r. o godz. 12.00. Po Mszy Św. zapraszamy na koncert muzyki średniowiecznej oraz poczęstunek.
5. Wykonaliśmy 7 stacji drogi krzyżowej z piaskowca oraz dwie 2-metrowe ikony, przedstawiające czterech ewangelistów: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Państwo Ilona i Józef Winiarscy ur. we Lwowie, obecnie mieszkańcy Świdnicy ufundowali nowy dzwon do kościoła na Ślęży. Poświęcenie drogi krzyżowej, Ikon oraz dzwonu dokona Metropolita Wrocławski ks. abp dr Józef Kupny w dn. 28 września 2019r. (sobota) o godz. 12. w uroczystość Św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. W tym dniu odbędą się koncerty na szczycie Ślęży oraz poczęstunek w ramach „Spotkania Młodych 2019". Zapraszamy.
6. 16 czerwca 2019 r. o godz. 12.00 w Sulistrowiczkach odbędzie się bierzmowanie, którego udzieli JE Ks. Abp Józef Kupny. W tym dniu odbędzie się również coroczne Spotkanie Rodzin wraz z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Będzie to Dzień Śląska Polskiego. W ramach uroczystości odbędzie się koncert patriotyczny zespołów młodzieżowych, wykłady o Bolku II, uroczysta Msza Św., konkurs wiedzy historycznej o Śląsku a także występy folklorystycznych zespołów ludowych. Po uroczystościach zapraszamy na atrakcje kulinarne oraz poczęstunek, m. in. prosię i jagnię pieczone na grillu, ciasto, kawa.
7. Pierwsza Komunia św. naszych dzieci 26 maja o godz. 12.00 w Sulistrowicach. W niedzielę 2 czerwca odbędzie się rocznica Pierwszej Komunii Świętej o godz. 10.30.

Ks. dr Ryszard Staszak, proboszcz

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"