"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

REFLEKCJA KSIĘDZA PROBOSZCZA
PRZED ŚWIĘTAMI BOŻEGO NARODZENIA

Wieczerza Wigilijna, to w wielu polskich domach jeden z najbardziej uroczystych momentów Bożego Narodzenia. Wypatrywanie pierwszej gwiazdki, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i biesiadowanie przy suto zastawionych stole, czyni tę rodziną kolację wyjątkową. Wigilia to także symboliczne zakończenie Adwentu, postu i oczekiwania na narodzenie Jezusa Chrystusa. Tradycyjne potrawy zachwycają podniebienia bogactwem smaków: na wieczerzę wigilijną podaje się 12 dań, z których większość przygotowywana jest raz do roku. Nie znaczy to jednak wcale, ze w Polsce istnieje jeden określony kanon wigilijnych potraw. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych potraw wigilijnych jest barszcz czerwony z uszkami. Na wieczerzy nie może zabraknąć również przyrządzonych dań z ryb, przede wszystkim z karpia smażonego w galarecie, czy po żydowsku, śledzik, dań z kapusty i z grzybów, kapusty z grochem, kapusty z grzybami, czy pasztecików z grzybami. Uwieńczeniem tej wyjątkowej kolacji są zaś łakocie, kluski z makiem i miodem, kutia, kompot z suszu i makowiec. Przypominamy, że przy wieczerzy wigilijnej nie spożywamy alkoholu.

Kulminacyjnym punktem przeżyć adwentowych w rodzinie chrześcijańskiej jest wigilia Bożego Narodzenia, niemal w każdym domu ubiera się choinkę, która przez swoją żywość i zieleń zachowaną nawet w zimie, staje się symbolem Chrystusa, jako drzewo życia, a przez ozdobienie jej świecami symbolizuje światłość Chrystusa. Pod choinką ustawia się żłobek, by upamiętnić narodziny syna Bożego w Betlejem. Łamanie się opłatkiem. Kamil Cyprian Norwid napisał: „Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najckliwsze przekazując uczucia w tym chlebie". Łamanie się opłatkiem jest najważniejszym wydarzeniem wieczoru wigilijnego. Obrzęd ten następuje po modlitwie i złożeniu sobie życzeń, a więc na samym początku wieczerzy wigilijnej, gdy ukaże się pierwsza gwiazda na niebie. Dzielenie się opłatkiem oznacza wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich i uczy, że ostatni nawet kawałek chleba należy podzielić z bliźnimi, zbliża oddalonych, łączy umarłych z żywymi i jedna skłóconych.

Wolne miejsce przy stole to znany i powszechny w Polsce zwyczaj. Miejsce jest przeznaczone dla przygodnego gościa. Wyrażamy w ten sposób serdeczną pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą świąt spędzić razem z nami. Wolne miejsce może oznaczać również ludzi, których już z nami nie ma, odeszli do wieczności. Zachował się w Polsce zwyczaj wkładania siana pod obrus na stole, który przypomina ubóstwo groty betlejemskiej oraz Maryi, która złożyła narodzonego Chrystusa na sianie w żłobie. Śpiewanie kolęd to jedna z najmilszych świątecznych tradycji. Po wigilijnej wieczerzy siadamy przy choince i razem śpiewamy kolędy. Śpiewamy kolędy, tak jak to robili nasi przodkowie, mając poczucie wspólnoty z ludźmi, którzy żyli przed nami.

Istnieje również zwyczaj uczestniczenia w Pasterce (tzw. Północka), jest to uroczysta Msza św. odprawiana w noc Bożego narodzenia o północy. 24 grudnia 2019 r. o godz. 24.00 zapraszamy do udziału w Pasterce w kościele na szczycie Ślęży. Przed Mszą Św. o godz. 23.00 odbędzie się koncert kolęd, przy udziale znakomitych solistów. Pasterka w Strzegomianach odbędzie się o godz. 21.00, w Sulistrowiczkach (przy płonącym ognisku pasterskim) o godz. 22.00, w Sulistrowicach o godz. 24.00

Szczęśliwych, rodzinnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia
Ks. dr Ryszard Staszak - proboszcz
Ks. mgr Jakub Bartczak - wikariusz

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"