"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

Wprowadzenie do liturgii

Rodzina jest wspólnotą miłości. O tym poucza nas w Piśmie Świętym Św. Paweł, który wzywa wszystkie rodziny: „Na to zaś wszystko przyobleczcie miłość". Dlaczego rodzina powinna być wspólnotą miłości? Bo każdy z nas został stworzony na obraz Boga, a Bóg jest miłością, więc zostaliśmy stworzeni na obraz miłości. Jeden ze starożytnych hymnów chrześcijańskich mówi: „Gdzie miłość wzajemna i dobroć, tam znajdziesz Boga żywego". Tam gdzie znajdziemy Boga, tam też znajdziemy niebo. Miłość w rodzinie, a zwłaszcza miłość matki do dziecka, która jest bezinteresowna, ukazuje nam miłość, która jest w niebie, miłość Boga do ludzi, miłość zbawionych w niebie. Można powiedzieć, że w rodzinie kochającej się bezinteresownie, zwłaszcza w miłości matki do dziecka, można zobaczyć cząstkę nieba. Według Pana Jezusa, Dom Ojca – rodzina – jest symbolem nieba. W naszych rodzinach trzeba codziennie prosić o ducha mądrości.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający kościół i wieżę, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
3. Aby zaakcentować związek Księcia Piastowskiego Bolka II ze Śląskiem oraz górą Ślężą, wykonaliśmy 2-metrową rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r. Odsłonięcie pomnika odbędzie się późną wiosną 2020 r.
4. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczeniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży i jej okolicach. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
5. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.
6. W przyszłym roku planujemy remont dachu starej części kościoła w Strzegomianach.
7. Zapraszamy do udziału we Mszy Św. Sylwestrowej 31 grudnia 2019 o godz. 22.00. Po Mszy ciepły posiłek, koncert kolęd oraz powitanie Nowego Roku przy lampce szampana. Zwracamy się z prośbą do osób biorących udział w Sylwestrze na szczycie Ślęży o ograniczenie używania fajerwerków oraz petard. Szanujmy zwierzęta dla których Ślężański Park Krajobrazowy jest domem, chrońmy je przed cierpieniem spowodowanym nadmiernym hałasem.
8. 28 grudnia ok. 20 000 młodych ludzi z całej Europy uczestników Taize przyjechało do Wrocławia na 5 dni modlić się o pokój na świecie. Część pielgrzymów m.in. z Warszawy oraz Łodzi ugościliśmy w naszym domu parafialnym w Sulistrowicach.
9. Plan wizyt duszpasterskich w naszej parafii (po Uroczystości Trzech Króli):
7-8.01.2020– wtorek, środa Strzegomiany, godz.10.00 -Wrocławska i następne
9-10.01.2020 –czwartek, piątek Będkowice, godz. 10.00 -Wolności i następne
11-12.01.2020 – sobota, godz.10.00 niedziela 16.00 Sulistrowiczki-Świdnicka i następne
13-14.01.2020 – Sulistrowice, godz. 10.00 -Nowa i następne
10. 1 stycznia - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, Msze Św.: 9.00 -Strzegomiany; 10.30- Sulistrowice; 12.00 i 19.00 – Sulistrowiczki; 14.00 – Góra Ślęża
11. 6 stycznia – Święto Trzech Króli - Uroczystość Objawienia Pańskiego, Msze Św.: 9.00 – Strzegomiany; 10.30 - Sulistrowice, 12.00 i 19.00 – Sulistrowiczki; 14.00 Góra Ślęża
12. 12 stycznia – Niedziela Chrztu Pańskiego. W tym dniu przypominamy sobie własny chrzest. Chrzest naszych dzieci. Zapytajmy siebie czy wypełniamy przyrzeczenia uczynione na Chrzcie, że będziemy wychowywać po chrześcijańsku swoje dzieci. Wychowywać to przede wszystkim rozwijać w dziecku stronę moralną oraz religijną.

Ks. dr Ryszard Staszak - proboszcz


 

CYKL FELIETONÓW O POCZĄTKACH CHRZEŚCIJAŃSTWA W EUROPIE
WŁOCHY cz. IV

Z kolei w Bari, mieście portowym, w którym gromadziło się zwykle rycerstwo europejskie przed wyruszeniem na wyprawę krzyżową do Ziemi Świętej, pojawiły się – dzięki Normanom – relikwie Świętego Mikołaja z Miry. Spoczęły one w świątyni, która nosi dzisiaj nazwę Bazyliki Świętego Mikołaja.

Kult świętego Mikołaja jest u nas bardzo żywy. A ponieważ miasto Bari przyjęło go za swego patrona, mówimy często zamiast: święty Mikołaj z Miry - Święty Mikołaj z Bari. W bazylice znajduje się też nagrobek królowej Bony, żony polskiego króla Zygmunta Starego, która pochodziła z mediolańskiej dynastii Sforzów.

W średniowieczu, jak wiadomo, panował wyjątkowy urodzaj na świętych. Najpopularniejszym z nich jest niewątpliwie święty Franciszek z Asyżu. Papież Pius XII ogłosił go w roku 1939 – a więc w roku wybuchu drugiej wojny światowej – głównym patronem Włoch.

Podobną popularnością cieszy się cały czas święta Klara z Asyżu, zakonnica i duchowa córka Franciszka, która jest współzałożycielką zakonu klarysek i – patronką telewizji. Niedługo po śmierci Klary, w Bolsenie – gdzie podczas prześladowania chrześcijan za Dioklecjana zginęła śmiercią męczeńską święta Krystyna, dwunastoletnia zaledwie czcicielka Eucharystii – wydarzył się cud Eucharystyczny, który sprawił, że papież Urban IV wprowadził w Kościele uroczystość Bożego Ciała (1264).

Co takiego wydarzyło się w Bolsenie? Otóż pewnego dnia w kościele św. Krystyny Mszę Świętą odprawiał ksiądz Piotr z Pragi, który zdążał z pielgrzymką do grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie. Był kompletnie załamany, gdyż z powodu szerzącej się herezji, która podważała obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, dręczyły go wątpliwości co do prawdziwości tej Boskiej Tajemnicy. Kiedy jednak w chwili konsekracji uniósł Hostię, postrzegł, że krwawi ona obficie, zostawiając ślady na korporale. Wszyscy w kościele widzieli ten cud przemiany. Także teologowie powołani przez papieża potwierdzili jego prawdziwość.

Wśród teologów wysłanych do Bolseny w sprawie cudu był święty Tomasz z Akwinu, zakonnik dominikański, jeden z najwybitniejszych myślicieli w dziejach chrześcijaństwa. Jemu też zlecono opracowanie tekstów liturgicznych do Mszy Świętej na uroczystość Bożego Ciała.

Natomiast do Loreto przywieziono w tym czasie z ostatniej, ósmej wyprawy krzyżowej (1270), niezwykłą relikwię: kamienie z rozbiórki domu w Nazarecie, w którym Najświętsza Maryja Panna doświadczyła cudu wcielenia i poczęcia Syna bożego. Z tych kamieni zbudowano domek loretański, który stoi dziś w bazylice Papieskiego Sanktuarium Świętego Domu Madonny w Loreto.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"