"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

VII NIEDZIELA ZWYKŁA 23.02.2020 Rok A
Wprowadzenie do liturgii

Dzisiejsza Ewangelia brzmi: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują. Pochylamy się dziś nad tymi słowami i rozważamy ich treść. Pytamy - w jaki sposób możemy okazać miłość naszym nieprzyjaciołom? Miarą właściwą dla życia chrześcijańskiego jest miara otwartości na drugiego człowieka. Nie tylko na człowieka nam życzliwego, ale także na tego, który inaczej myśli, z którym trudno się zgodzić, który jest wrogo do nas nastawiony. Jeśli my – chrześcijanie – będziemy szli do świata z taką ofertą, nikt zdrowo myślący nie posądzi nas o wstecznictwo. Bo kochać nieprzyjaciół to prawdziwa awangarda, to wręcz duchowa rewolucja w świecie. Chrystus dając nam przykazanie miłości wiedział doskonale, że będziemy potrzebowali pomocy. Bez modlitwy, bez darów Ducha Świętego, bez Bożej mądrości i sił nadprzyrodzonych, nie sposób podjąć się tego wielkiego stylu życia. Chrystus podaje sposoby praktykowania przykazania miłości: Modlitwa - módlcie się za tych, którzy was prześladują. Modlitwą możemy też burzyć mury wrogości. Nigdy nie czyńmy zła. Dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą. Umieć się zdystansować wobec złych działań i wytrwale realizować chrześcijańską strategię dobrych czynów, to krok do pojednania.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. 4 lutego nasz Metropolita Wrocławski ks. Abp. dr Józef Kupny obchodził 14 rocznicę konsekracji biskupiej, wypowiedział wtedy znamienne słowa „Chcę być głosicielem Bożej miłości do człowieka. Chrystus nas umiłował". Życzymy Bożego błogosławieństwa w posłudze pasterskiej i dziękujemy za dotychczasową posługę. Pamiętamy o naszym Arcypasterzu w modlitwach. Od 18 maja 2013 r. jest Metropolitą Wrocławskim.
2. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający kościół, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.
3. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
4. Aby zaakcentować związek Księcia Piastowskiego Bolka II ze Śląskiem oraz górą Ślężą, wykonaliśmy 2-metrową rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368
5. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
6. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.
7. W tym roku planujemy remont dachu starej części kościoła w Strzegomianach
8. 13 czerwca 2020 r. o godz. 12.00 w kościele na Ślęży odbędzie się Mszę Świętą z okazji Spotkania z Duninami, potomkami Piotra Włosta. Piotr Włostowic, zwany później Duninem (tj. Duńczykiem) herbu Łabędź (ur. ok. 1080, zm. 1153), to możnowładca śląski z rodu Łabędziów, syn Włosta i od 1117 roku palatyn Bolesława Krzywoustego. Wywodził się z dawnego rodu książąt śląskich. Jego włości obejmowały ważne dla Śląska miejsca, jak wyspa Piasek we Wrocławiu czy ziemie wokół Ślęży. Główną siedzibą Piotra Włostowica był Ołbin. W tym dniu nastąpi również uroczyste odsłonięcie pomnika Bolka II.
9. 26 lutego przypada Środa Popielcowa czyli poświecenie i posypanie głów popiołem na każdej Mszy św. „Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Rozpoczyna się okres Wielkiego Postu.
10. W dniach 17-19 lipca będzie miała miejsce peregrynacja figury Św. Michała Archanioła w kościele na Ślęży. Poprowadzą ją ojcowie Michalici z Warszawy.

Ks. dr Ryszard Staszak - proboszcz


CYKL FELIETONÓW O POCZĄTKACH CHRZEŚCIJAŃSTWA W EUROPIE
WĘGRY cz. I

Węgry to kraj położony w Europie Środkowej nad Dunajem. Kraj malowniczych gór, jaskiniowych basenów, zabytkowych miast, pradawnych stepów, i ognistego czardasza. Nie ma dostępu do morza, ale ma ogromne jak morze jezioro - Balaton. Konstytucja Węgier uznaje chrześcijaństwo za podstawę węgierskiej historii i cywilizacji, zapewnia każdemu wolność wyznania. Zaczyna się od słów: „Boże, pobłogosław Węgrów!".

Herb także nawiązuje do chrześcijaństwa. Krzyż patriarchalny z dwiema belkami był dawniej herbem księcia Lotaryngii i Adegawenii. A korona świętego Stefana, która brała udział we wszystkich koronacjach od XI do XX wieku – jest narodową relikwią.

Tereny, które zajmują obecnie Węgry stanowiły dawniej rzymską prowincję Panonię. Przodkowie Węgrów – Madziarzy - przybyli na nie pod wodzą Arpada w roku 896 z okolic Uralu. Madziarzy początkowo żyli z myślistwa i wypraw rabunkowych, dopóki cesarz Otton I nie rozgromił ich w Bawarii na Lechowym Polu (955).

Ta porażka dała do myślenia części zawiedzionej, madziarskiej arystokracji, która zdążyła już przyjąć chrzest w obrządku wschodnim w Konstantynopolu. Zwątpiwszy we wszechmoc Boga chrześcijan, ludzie ci szybko wrócili do pogaństwa.

Ale w roku 974 książę Gejza wysłał poselstwo do Rzymu i wkrótce potem – jako pierwszy węgierski władca – przyjął chrzest w obrządku łacińskim wraz ze swoją rodziną. W duchu chrześcijańskim został wychowany syn Gejzy - Vajk, i to przez samego biskupa Wojciecha, przyszłego świętego męczennika i patrona Polski. Na chrzcie, którego również udzielał mu biskup, Vajk otrzymał imię Stefan.

Książę Stefan był wybitnym władcą. Zjednoczył plemiona węgierskie w jedno państwo, a dzięki małżeństwu z Gizelą, siostrą przyszłego cesarza niemieckiego Henryka II umocnił swoją pozycję na tyle, że w roku 1001 papież Sylwester II przyznał mu koronę i tytuł króla Węgier. Stefan i Gizela stworzyli kochającą się rodzinę i zrobili wiele, by wyciągnąć kraj z pogaństwa. Chcąc się natomiast uniezależnić od duchowieństwa niemieckiego, król założył arcybiskupstwo w Ostrzyhomiu (Esztergom) - pierwszej stolicy Węgier. Budował kościoły, klasztory i szpitale. Sprowadził benedyktynów i bazylianów. Był wzorem chrześcijańskiego władcy.

To od początku nie podobało się zwolennikom pogaństwa, którzy rościli sobie prawo do tronu. Gizela wiele wycierpiała z ich strony po śmierci męża i dopiero, gdy zmarł również jej syn, Emeryk, wróciła do ojczystej Bawarii i wstąpiła do zakonu benedyktynek. Dziś jest błogosławioną, a Emeryk świętym, podobnie jak jego ojciec, król Stefan, zwany Wielkim.

Rycerzem Chrystusa nazywano natomiast w XI wieku króla Władysława I, późniejszego świętego. Urodził się w Krakowie, Jego matką była Rycheza, córka polskiego króla Mieszka II, a ojcem król Węgier Bela I, który przebywał tam akurat na wygnaniu. Dzieciństwo i młodość spędził Władysław na dworze polskiego króla Kazimierza Odnowiciela, a następnie Bolesława Śmiałego. Kiedy sytuacja na Węgrzech zaczęła mu sprzyjać, od razu tam wyruszył . Wziął ster władzy w swoje ręce i odważnie szerzył wiarę w Chrystusa.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"