"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 29.03.2020 Rok A
Wprowadzenie do liturgii

W dzisiejszej Ewangelii ścierają się ze sobą dwa światy: doczesność - wraz ze swymi potrzebami, przyjemnościami, złudzeniem stabilizacji i wielkości, oraz wieczność - która jest ostatecznym celem człowieka. Te dwa światy wciąż walczą o serce i umysł każdego z nas. Te dwie rzeczywistości motywują nas do określonych działań. Jeżeli dla nas najważniejsze jest to co doczesne, to w dzisiejszą niedzielę pójdziemy do marketu, aby zaspokoić potrzeby ciała. Jeżeli zaś najważniejsze jest osiągnięcie nieba, przekroczymy progi świątyni aby zatroszczyć się o swoją duszę. Jeżeli dla nas cenne jest to co tu – przygotowania do Wielkanocy – skoncentrujemy się na sprzątaniu, dekorowaniu mieszkań, zakupach i wypiekach. Jeżeli zaś cenniejsze jest dobro naszej duszy, przystąpimy przede wszystkim do spowiedzi i poświęcimy czas na rekolekcje, nabożeństwo drogi krzyżowej i gorzkich żali (w obecnej sytuacji jedynie za pośrednictwem mediów telewizyjnych i cyfrowych). Pamiętajmy jednak, że ten świat na pewno się skończy, przeminą czasy marketów, zakupów, oglądania telewizji. Wciąż mamy jednak przed sobą perspektywę wieczności i przebywania z Bogiem, które nie będzie miało końca.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
UWAGA – PILNA INFORMACJA

Biorąc pod uwagę zagrożenie i zdrowie ks. Abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski działając w myśl kanonu 87 oraz 1245-1248 Prawa Kanonicznego udziela dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestniczenia we Mszy Św. do dnia 29 marca 2020 osobom w podeszłym wieku, osobom z infekcjami, dzieciom i młodzieży szkolnej, osobom, które czują obawę przed zagrożeniem. Nieobecność na Mszy Św. nie jest grzechem. Kościół zachęca jednak do uczestniczenia we Mszy poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Z powodu epidemii rekolekcje w naszej parafii zostały odwołane. Msze Św. na żywo w kościele na Ślęzy online transmitowane są w każdą niedzielę o godz. 14.00. Zapraszamy do uczestnictwa przez stronę internetową www.sleza.info (do transmisji niezbędna jest aktualna wtyczka Adobe Flash).

1. Pamiętaj - Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis" [Krzyż trwa, choć świat się zmienia]. Często odwoływał się do tego zdania Św. Jan Paweł II.
2. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający kościół, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.
3. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
4. W czerwcu 2020 r. w kościele na Ślęży planujemy Mszę Św. z okazji uroczystego odsłonięcia 2-metrowej, wykonanej w piaskowcu rzeźby pomnika Bolka II, księcia Piastowskiego związanego ze Śląskiem oraz górą Ślężą. Rzeźba jest odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Pomnik został ufundowany przez JE Abpa Józefa Kupnego, Metropolitę Wrocławskiego. Bolko II to ostatni suwerenny polski książę na Śląsku, który nie dał się zhołdować Janowi Luksemburczykowi, Niemcowi na tronie Czeskim, do końca pozostając wiernym koronie Polskiej. Zmarł 28 VII 1368 r.
6. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
7. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.
8. W niedzielę 29 marca 2020 r. na każdej Mszy Świętej ponowimy akt zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski wszystkich czterech kościołów naszej parafii, a także ponowimy uroczystość obrania Św. Michała Archanioła za jej patrona.
9. Od najbliższej niedzieli zapraszamy na wyjątkowe rekolekcje. Poprowadzi je bp Jacek Kiciński. Śledzić je będzie można za pośrednictwem Radia Rodzina (audio) oraz przez stronę wroclaw.gosc.pl (wideo). Harmonogram na stronie Wrocławskiego Gościa Niedzielnego.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"