"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA, 14.11.2021 ROK B

Wprowadzenie do liturgii

Nie wiemy kiedy i gdzie dosięga nas śmierć. Znamy łacińskie przysłowie mówi „Śmierć pewna, tylko godzina niepewna". A gdybyśmy dowiedzieli się, że został nam tylko 1 dzień życia? Jak ten czas byśmy przeżyli? Na pewno staralibyśmy się wszystko w naszym życiu uporządkować. Dobrze przygotujmy się na spotkanie z Bogiem i nie odkładajmy na później sprawy najważniejsze, tak jak to wiele razy w życiu czynimy. Są w naszym życiu takie sprawy, których nie wolno nam odkładać. Nikt rozsądny nie uczy się jeździć samochodem na 5 minut przed egzaminem. Nikt roztropny nie bierze zastrzyków na koronawirusa czy przeciw grypie wtedy kiedy jest już chory. Nie możemy odkładać sprawy naszego nawrócenia, tego że będziemy żyć zgodnie z Ewangelią pełnić dobre uczynki pod koniec naszego życia. Nie możemy obiecywać, że będziemy miłosierni i ofiarni od tej chwili, w której lekarz powie nam, ze zostało nam kilka dni życia. Nie możemy odkładać naszej spowiedzi, czynienia dobra aż do tego momentu, gdy będziemy na łożu śmierci. Tu na ziemi żyje się tylko raz. To prawda, ale właśnie dlatego, że nasze życie tu na ziemi jest takie krótkie, kruche i cenne nie można go przegrać i zmarnować. Żyjąc po Bożemu tu na ziemi, za marne rzeczy ziemskie możemy kupić bilet do nieba i osiągnąć nagrodę życia wiecznego. Nie odkładajmy zatem czynienia dobra, uczynków miłości, pomagania innym na późniejszy czas. Tylko teraz przemieniajmy poprzez dobre życie naszą doczesność w wieczność. Bóg nie tylko z miłości nas stworzył, ale również chce nas zbawić. Odpowiedzmy więc na Jego miłość naszą miłością.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (cały czas uzupełniamy ekspozycję m.in. o ostatni zakup średniowiecznej zbroi rycerskiej). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca Św. Jakuba. Serwujemy: prawdziwe góralskie oscypki z Zakopanego, kawę, ciasto, herbatę, napoje, zupy, kiełbaska z grilla, naleśniki, ciepłe posiłki i inne atrakcje kulinarne.
2. 28 listopada pierwsza niedziela Adwentu, czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa.
3. 19 grudnia w IV niedzielę Adwentu zapraszamy na trzydniowe Rekolekcje Adwentowe (poniedziałek, wtorek, środa). Rekolekcje poprowadzi ojciec Salwatorianin z Wrocławia.
4. W każdy piątek o godz. 19.00 w domu parafialnym Sulistrowicach odbywają się katechezy dla kandydatów do bierzmowania w 2022 r.
5. Dziś 14 listopada Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Zachęcamy do modlitwy za prześladowanych chrześcijan. Odbędzie się akcja „Solidarni z Libanem" podczas której będziemy zbierać ofiary na rzecz uchodźców z Palestyny i Iraku w Libanie, bezdomnych, rodzin ofiar wybuchu w porcie morskim oraz związanego z tym kryzysu ekonomicznego.
6. Dziś 14 listopada katecheza dla rodziców dzieci, które w 2022 r. przystąpią do komunii Św. Zostaną rozdane różańce, modlitewniki, świece i medaliki. Obecność obowiązkowa.
7. 16 listopada rocznica poświęcenia Katedry Metropolitalnej we Wrocławiu.
8. W niedzielę 21 listopada w Papieskim Wydziale Teologicznym oraz w katedrze wrocławskiej odbędzie się Niedziela Młodych 2021. To inicjatywa, która pozwala młodzieży zabrać głos i współtworzyć w naszej archidiecezji wydarzenia skierowane do młodych ludzi. W programie (początek o godz. 13.15) m.in. wykłady, Adoracja (godz. 14.30), Msza Św. pod przewodnictwem JE ks. abp. Józefa Kupnego Metropolity Wrocławskiego (katedra, godz. 15 ), posiłek i koncert chrześcijańskiego rapera ks. Jakuba Bartczaka (godz. 16.30).
9. 21 listopada - Uroczystość Chrystusa Króla. Taca przeznaczona jest na budowę nowych kościołów w Archidiecezji Wrocławskiej. Po Mszy poświęcone zostaną opłatki wigilijne
10. Od przyszłego tygodnia po każdej Mszy św. można nabyć opłatki wigilijne w zakrystii kościoła lub w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej w Sulistrowiczkach (opłatki będą też roznoszone po domach). Przy okazji będą zbierane ofiary na choinki do naszych kościołów.
11. 5 grudnia kolekta mszalna przeznaczona zostanie na wsparcie Pomocy Kościołowi na Wschodzie, który zajmuje się duchową i materialną pomocą w krajach europy wschodniej, m.in. w Rosji i Azji środkowej.
12. Kupiliśmy nowe ograny do kościoła na Ślęży, aby uświetnić muzyczną oprawę uroczystości Mszy Św. oraz poprawić jakość transmisji audio przez internet.
13. Rekonstruujemy zniszczoną Drogę Krzyżową z przełęczy Tąpadła na szczyt Ślęży.
14. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuacje prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.
15. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
16. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
17. Do nabycia jest medal ze złota nordyckiego: pierwszy - rewers Bolko II, awers kościół na Ślęży; drugi - Św. Jan Paweł II. Są do nabycia magnesy z kościołem na Ślęży i inne pamiątki. Dochód przeznaczony jest na dalsze prace w kościele na Ślęży.
18. W każdą ostatnią sobotę miesiąca o g. 19.00 w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach są odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny. W I. sobotę miesiąca odbywa się nabożeństwo o uzdrowienie. Od maja do października każdego 13-go miesiąca o g. 19. w Sanktuarium w Sulistrowiczkach Nabożeństwo Fatimskie.
19. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
20. Jest do nabycia nowa książka autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
21. Rozpoczęliśmy prace związane z wymianą wszystkich okien w kościele na Ślęży na nowe – drewniane z witrażami. Jesteśmy na etapie przygotowania projektów. Z związku z tym prosimy o wsparcie materialne na ten cel. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy. Rozpoczęliśmy ponadto pracę związaną z renowacją wszystkich ławek w kościele na Ślęży.
22. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach i 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022).
23. Uzupełniamy kostkę brukową przy Sanktuarium w Sulistrowiczkach. W kościele na Ślęży natomiast rozpoczęliśmy renowację ławek dla wiernych.
24. W związku fatalnym stanem drogi prowadzącej z Przełęczy Tąpadła na szczyt Ślęży, zwróciliśmy się z prośbą do Lasów Państwowych o poprawę jej stanu technicznego. Ponadto docierają do nas głosy turystów (w każdy sezonowy weekend na Ślężę wchodzi ich ponad 1000) skarżących się na brak sanitariatów na szczycie Ślęży, oraz konieczność załatwiania potrzeb fizjologicznych w lesie - na terenie ścisłego rezerwatu przyrody. Na ten problem zwracaliśmy już uwagę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, która jest odpowiedzialna za brak sanitariatów na szczycie Ślęży, bez skutku. W sprawie nieczystości na Ślęży będziemy interweniować w Ministerstwie Klimatu w Warszawie.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]
„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]
„Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia" [Św. Jan Paweł II]

Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"