"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 25.02.2024 Rok B
Wprowadzenie do liturgii

Wielcy mistycy wspominają tzw. „Doświadczenia specjalnej obecności Boga". W takich momentach granica pomiędzy niebem a ziemią zdaje się niknąć na krótki czas. W ciągu ułamka sekundy dotyka nas głębokie uczucie Bożej obecności. Bóg odkrywa przed nami wielkość swojej chwały i przedsmak wieczności. Jak mówi dzisiejsza Ewangelia: Piotr, Jakub i Jan doświadczyli podobnego momentu łaski podczas gdy Jezus modlił się w ich obecności. Wygląd Jego postaci nagle się przemienił, a odzienie stało się lśniąco białe. Przemienienie na Górze Tabor miało podwójny cel - przygotować Apostołów na przyszłą mękę Chrystusa i przekonać ich, że warto jest uwierzyć Jezusowi i całkowicie powierzyć Mu siebie. Czas Wielkiego Postu powinien być impulsem do pogłębionej wiary i przygotowania się na czekające nas chwile prób i doświadczeń. Bóg doświadcza nie tylko naszej wiary, ale również poddaje próbie - tak jak poddał próbie ofiarę Abrahama. Nie ma i nie może być prawdziwej przemiany wewnętrznej bez pracy nad sobą i własnym charakterem. Zatem ćwicząc się w dobrym - unikamy grzechów, miłując bliźnich - miłujemy Boga, idąc przez życie - zbliżamy się do Góry Tabor, zmieniając się wewnętrznie - upodobniamy się do Chrystusa.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. 19 marca będziemy obchodzić imieniny czcigodnego jubilata Metropolity JE ks. abpa Józefa Kupnego. W tym dniu modlimy się w intencji najdostojniejszego arcypasterza.
2. Od 14 lutego, czyli od Środy Popielcowej rozpoczyna się Wielki Post - okres czterdziestodniowego przygotowania do Wielkanocy. Chrześcijanina w tym czasie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. To czas rozważania męski Pańskiej, Gorzkich Żalów i Nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W ten sposób przygotowujemy się do najważniejszej uroczystości całego roku liturgicznego – Zmartwychwstania Pańskiego. Od środy popielcowej do Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu trwają kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.
3. Droga Krzyżowa odbywa się w każdy piątek o godz. 16.30 w kościele parafialnym w Sulistrowicach. Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 10.00 przed Mszą Św. w Sulistrowicach.
4. Przez całego okresu Wielkiego Postu nasza parafia wraz z Towarzystwem Miłośników Kultury Kresowej będzie prowadzić zbiórkę żywności długoterminowej i artykułów higienicznych na rzecz POLAKÓW MIESZKAJĄCYCH NA KRESACH WSCHODNICH. Dary można składać w koszu ustawionym w kościele w Sulistrowicach. Bóg zapłać za wsparcie.
5. Jak co roku podczas Wielkiego Postu, w naszej parafii odbędą się rekolekcje wielkopostne. Plan i daty rekolekcji podane są na drugiej stronie. W ostatnim dniu rekolekcji taca przeznaczona zostanie dla księdza rekolekcjonisty za posługę.
6. Zachęcamy do nabycia nowej książki biograficznej podsumowującej pracę duszpasterską księdza dra Ryszarda Staszaka pt. „NAJCIEKAWSZE MIEJSCE NA ZIEMI, W KTÓRYM CHRZEŚCIJAŃSKIE LWY I POGAŃŚKIE NIEDŹWIEDZIE PODTRZYMUJĄ CHRYSTUSOWY STÓŁ. Niezwykła opowieść o ślężańskim księdzu i jego ekstremalnym duszpasterstwie" autorstwa dra Krzysztofa Kunerta. Do nabycia w kancelarii parafialnej w Sulistrowicach oraz kościołach naszej parafii. Książka otrzymała nagrodę za najlepszą pracę dziennikarską Dolnego Śląska w 2023 roku, przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Środki ze sprzedaży książki są przeznaczone na dalszą renowację kościoła na szczycie Ślęży.
7. Zachęcamy do odwiedzenia facebooka naszej parafii („X. Ryszard Staszak") i stron internetowych: sleza.info i parafiasulistrowice.pl, na których przeczytają Państwo ciekawe felietony i refleksje. Zachęcamy tez do odwiedzenia nowej strony internetowej poświęconej Sanktuarium w Sulistrowiczkach, parafiasulistrowice.pl/sanktuarium - na której mogą Państwo m.in. wpłacić darowiznę na remont kościoła na Ślęży i wybrać pamiątkę – cegiełkę (książki, medale, pamiątki z kościoła na Ślęży i Sanktuarium w Sulistrowiczkach).
8. Zachęcamy do nabycia pamiątek przy wejściu do kościoła na Ślęży. Ostatnio uzupełniliśmy pamiątki o nową monetę Bolka II z wizerunkiem kościoła na Ślęży. Do nabycia są też nowe unikatowe pamiątkowe magnesy z widokiem kościoła na Ślęży. Zapraszamy też do kawiarni w Sulistrowiczkach na kawę, herbatę, lody i przyjacielskie rozmowy.
9. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą niedzielę (stale uzupełniamy ekspozycję o nowe eksponaty np. zbroja rycerska, rzeźba Piotra Włosta). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Na wieży widokowej znajdują się lunety, przez które można podziwiać malowniczą panoramę Masywu Ślęży, Sudetów wraz ze Śnieżką, Kotliną Kłodzką oraz Równiną Wrocławską. Po niedzielnej Mszy Św. o godz. 14 w kościele na Ślęży zapraszamy na świeże rogaliki maślane.
10. Zakończyliśmy prace związane z ociepleniem stropu w kościele na Ślęży. Ocieplona powierzchnia dachu to
308 m². Zakończyliśmy też prace związane wymianą okien na nowe - drewniane. Dalszy projekt obejmuje wykonanie witraży – prace nad pierwszymi dwoma witrażami przedstawiającymi Piotra Włosta oraz Bolka II Świdnickiego z unikatową fauną i florą Masywu Ślęży już się rozpoczęły. Planujemy też zakup pompy cieplnej. Wszystkie prace mają na celu poprawienie komfortu wiernych i turystów odwiedzających kościół na Ślęży – dzięki temu zimą będzie sucho i ciepło wewnątrz świątyni. Z związku z w/w pracami prosimy modlitwę i wsparcie materialne Nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001 z dopiskiem „Ratujmy kościół na Ślęży". Przy wejściu do kościołów znajdują się skarbonki, gdzie można składać pieniądze na ten cel. Za wszelką pomoc dziękujemy. Pamiętajmy, że to dzięki Państwa ofiarności kościół na Ślęży został uratowany i wciąż jest remontowany.
11. Kończymy prace konserwatorskie ikon przedstawiających sceny życia Jezusa i Matki Bożej znajdujących się na ołtarzu głównym w kościele na Ślęży. Prace trwały ok. 2 tygodni.
12. Zakończyliśmy prace termomodernizacyjne stropu na plebani w Sulistrowicach. Zakupiliśmy też nowy piec centralnego ogrzewania. Ponadto trwają prace zabezpieczające tarasy przed zawilgoceniem. Zamontowaliśmy też nowe lampy kinkietowe do kościoła w Strzegomianach. Lampy poprawią wystrój kościoła, a także komfort wiernych.
13. Przypominamy, że taca w niedzielę jest przeznaczona na kontynuację prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży. W ostatnią niedzielę miesiąca taca jest przeznaczona na ogrzewanie kościołów naszej parafii.
14. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Mszy Św. w Sulistrowiczkach zapraszamy do kawiarenki na przyjacielskie rozmowy przy herbacie, kawie, ciastkach i lodach.
15. W zakrystii są do nabycia książki – cegiełki autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka, z których dochód jest przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży i bieżące prace konserwatorskie kościołów naszej parafii:
„Cztery Pory Roku na Ślęży"- ilustrowany album z płytą CD;
„Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Bp Józef Pazdur zachwycał się pięknem przyrody Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium w Sulistrowiczkach, był częstym gościem naszej parafii;
„Arcybiskup Józef Kupny - Metropolita Wrocławski". Książka została wydana w 10. rocznicę posługi biskupiej Jego Ekscelencji w naszej Archidiecezji.
„Urząd w czasach Twittera" Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej
16. Informujemy, że sprawy małżeńskie załatwiamy 3 miesiące przed ślubem. Po szczegółowe informacje zapraszam na naszą stronę parafialną www.parafiasulistrowice.pl
17. Informujemy, że formalności związane z chrztem św. załatwiamy 2 tygodnie przed planowanym chrztem. Kontakt pod nr. Tel.: 605 689 592 w godz. 12 -18
18. Przy wejściu do kościołów po każdej Mszy Świętej będzie można nabyć Świece i Baranki Wielkanocne. Środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone dla Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Zachęcamy do zakupu.
19. 19 marca przypada 11. rocznica inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka, módlmy się w Jego intencji. W tym dniu przypada również 8. rocznica konsekracji Ks. Bpa Jacka Kicińskiego. W tym dniu przypada też Uroczystość Św. Józefa - oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
21. 25 marca Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Dzień Świętości Życia. Tego dnia wspomina się przyjście archanioła Gabriela do Maryi, by zwiastować Jej, że za sprawą Ducha Świętego pocznie Syna Bożego.
22. 31 marca przypada 41. rocznica święceń kapłańskich naszego arcybiskupa Józefa Kupnego. Módlmy się w intencji naszego Metropolity.
23. Informujemy, że Sanepid po zbadaniu wody przy źródełku Św. Świerada stwierdził, że woda ponownie jest zdatna do picia.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Plan Rekolekcji Wielkopostnych (25-28 luty 2024)
Prowadzi ks. dr Łukasz Pawicki

25 luty 2024 r. [II Niedziela Wielkiego Postu]
- 09:00 – Strzegomiany – Msza św. z nauką ogólną
- 10:30 – Sulistrowice - Msza św. z nauką ogólną
- 12:00 – Sulistrowiczki - Msza św. z nauką ogólną
- 14:00 – Ślęża - Msza św. z nauką ogólną
- 19:00 – Sulistrowiczki - Msza św. z nauką ogólną

26 luty 2024 r. [poniedziałek]
- 16:00 – Strzegomiany - Msza św. z nauką ogólną
- 17:30 – Sulistrowice - Msza św. z nauką ogólną
- 19:00 – Sulistrowiczki - Msza św. z nauką ogólną

27 luty 2024 2023 r. [wtorek]
- 16:00 – Strzegomiany - Msza św. z nauką ogólną
- 17:30 – Sulistrowice - Msza św. z nauką ogólną
- 19:00 – Sulistrowiczki - Msza św. z nauką ogólną

28 luty 2024 2023 r. [środa]
- 15:30 – Strzegomiany – Spowiedź
- 16:00 – Strzegomiany - Msza św. z nauką ogólną
- 16:30 – Sulistrowice - Spowiedź
- 17:30 – Sulistrowice - Msza św. z nauką ogólną
- 18:30 – Sulistrowiczki - Spowiedź
- 19:00 – Sulistrowiczki - Msza św. z nauką ogólną
(taca przeznaczona dla ojca rekolekcjonisty)

Pamiętaj - Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis" [Krzyż trwa, choć świat się zmienia] (do tego zdania często odwoływał się Św. Jan Paweł II)

Krzyż przypomina słowa Chrystusa „Jeśli kto chce pójść za mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój, niech mnie naśladuje"[Mk 8,34]. Chrześcijaństwo jest naśladowaniem Chrystusa, który jest absolutną prawdą i miarą dobra.

„Nie wystarczy być chrześcijaninem w niedziele i święta w kościele. Trzeba nim być w każdy dzień powszedni i w każdym miejscu – w rodzinnym domu i w szkole, na ulicy i na między, w warsztacie pracy i w biurze. Podobnie nie wystarczy religijność zwyczajowa, powierzchowna, musimy trwać w pełnej prawdzie wobec Jezusa Chrystusa, w społeczności katolickiej, w rodzinie, w pracy zawodowej, żeby nikt nie mógł nam zarzucić, iż piękne nosimy imię, ale życiem zadajemy kłam prawdzie ewangelicznej". [Kard. Stefan Wyszyński]

„Kryzys w Kościele nie jest niczym nowym. Od zaistnienia chrześcijaństwa wiara zmaga się z niewiarą, prawda z obłudą, pewność z wątpliwościami, wierność ze zdradą, świętość z grzechem. Ponieważ te wszystkie zjawiska mają precedensy w dziejach i wierze biblijnego Izraela, dlatego drogi wyjścia z kryzysów, wobec których staje współczesny Kościół, trzeba wypatrywać w Piśmie Świętym". [Ks. prof. Waldemar Chrostowski]

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

Na czym polega świętość? Świętość na tym polega, żeby żyć w przyjaźni z Bogiem. A cóż to jest przyjaźń? Starożytni Rzymianie tak mówili „Idem velle et idem nolle est vera amicitia". To po polsku znaczy „Chcieć tego samego, co chce przyjaciel i nie chcieć czego nie chce przyjaciel". Przyjaźń z Bogiem polega na tym, by chcieć tego, czego chce od nas Bóg i nie chcieć tego, czego Bóg nie chce. On to zawarł w przykazaniach – Czcij jednego Boga i nie wymieniaj tego Boga na innych – na pieniądze, rozpustę, wódkę czy narkotyki. Czcij prawdziwego Boga, niech Bóg będzie u Ciebie na pierwszym miejscu. Wola Boga zawarta jest we wszystkich przykazaniach: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij i nie oczerniaj. Bądź dobry za innych. Bądź życzliwy, szanuj rodziców, troszcz się o dzieci i wychowuj je – to są Boże przykazania.

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

Wiara nie wyklucza rozumu, wprost przeciwnie. „Wiara i rozum są to dwa skrzydła, na których u nosi się ludzki duch do odwiecznej prawdy" - mówił Św. Jan Paweł II. Nie ma sprzeczności pomiędzy wiarą, a rozumem. Gdybyśmy przejrzeli życiorysy najwybitniejszych uczonych żyjących w XIX, XX i XXI wieku to stwierdzilibyśmy, że zdecydowana większość tych ludzi wierzy w Boga. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem człowiek myślący nie jest w stanie zrozumieć świata bez wiary w Boga, jako wspaniałego stwórcy tego świata. Każda rzecz na świecie, każda żywa komórka wskazuje na swojego inżyniera. Wiara daje nam zbawienie wieczne.

„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

Twórcy wspólnoty europejskiej, De Gasperi, Adenauer, de Gaulle, Robert Schuman i inni, postanowili zbudować wspólnotę narodów europejskich by już nigdy nie powtórzyły się tragedie jakie przeżywała Europa z powodu wojen. Ci wszyscy mężowie stanu: Francuzi, Włosi, Niemcy chcieli budować wspólnotę na przykazaniach Bożych, na zasadach Ewangelii. Ale dzisiaj się o tym zapomina. Wyrzuca się Chrystusa, religię traktuje się jako tradycje, obyczaje. Chrystus nie jest tradycją ani obyczajem, folklorem, zwyczajem, kulturą. Chrystus jest droga do zbawienia, prawdą jedyną obiektywną i życiem. Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Dlatego nigdy nie wstydźmy się Chrystusa i nigdy go nie odrzucajmy. Mimo, że dzisiaj panuje wśród młodych ludzi taka moda by nie przyznawać się do tego, że człowiek się modli, że chodzi do kościoła i jest wierzący" .

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa pojawił się w wyniku objawień Chrystusa Św. Marii Małgorzacie Alacoque (1673-1675). Pan Jezus domagał się upowszechnienia praktyki częstej komunii świętej zwłaszcza w pierwsze piątki miesiąca w duchu zadośćuczynienia i wynagrodzenia za grzechy osobiste i całego świata, oraz ustanowienie specjalnego święta dla uwielbienia Jego serca. Serce jest symbolem miłości – w kulcie czcimy miłość do Boga Ojca i każdego człowieka. Miłość jest zatem centralną prawdą i podstawowym tworzywem całego społeczeństwa, dlatego kult Serca Jezusa jest jego rdzeniem i streszczeniem.

Nasze życie polityczne i społeczne przypomina dramat Stanisława Wyspiańskiego - Wesele (1901). Zaczarowani muzyką tajemniczej kukły Chochoła tańczymy, oczekując na znak-hasło, które winno nas obudzić i wyrwać z zaczarowanego koła, aby rozpocząć budowę niepodległej Ojczyzny. Niestety Jasiek, który miał dokonać tego dzieła w swojej lekkomyślności zagubił róg - narzędzie znaku. Wyspiański podsumowuje ów dramat przyśpiewką: „Miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór, czapkę wicher niesie, róg huka po lesie. Ostał ci się ino sznur" .Myśl dramatu jest jasna, abyśmy nie zagubili rogu odpowiedzialności, gdyż wówczas pozostanie nam tylko sznur zawiedzionych nadziei.

 

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"