"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 17.03.2024 Rok B

Wprowadzenie do liturgii

Piąta niedziela Wielkiego Postu zbliża nas coraz bardziej do wydarzeń paschalnych. Nie marnujmy zatem cennych chwil tegorocznego Wielkiego Postu. Wpatrujmy się z miłością w Chrystusa umierającego za nas na krzyżu. Pamiętajmy o tym, że obiecane nam przez Niego życie wieczne możemy osiągnąć jedynie pod warunkiem współpracy z łaską Bożą. Bo tak jak powiedział Św. Augustyn: „Bóg stworzył nas bez naszej pomocy, ale nie potrafi bez naszej pomocy nas zbawić". Bądź krzyżu moją siłą, prowadź do Króla Niebios, znacząc znakiem krzyża mój kraj, parafię, kościół, świat cały. Niech nas wspomaga znak krzyża w tym i w przyszłym świecie. Broń nas, znaku krzyża, przeciw niebezpieczeństwom. Ochraniaj od stóp do głów. Bądź z nami krzyżu, aż do dnia ostatniego. Znaczę znakiem krzyża moją twarz, moje ręce. Amen.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. 19 marca (wtorek) przypada 11. rocznica inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka, módlmy się w Jego intencji. 19 marca będziemy również obchodzić imieniny czcigodnego jubilata Metropolity JE ks. abpa Józefa Kupnego. Z tej okazji w katedrze, w sobotę 16 marca o godz. 11.00, zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Dostojnego Solenizanta. W tym dniu modlimy się w intencji najdostojniejszego arcypasterza. Również 19 marca przypada 8. rocznica konsekracji Ks. Bpa Jacka Kicińskiego. Dzień uroczystości Św. Józefa - oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
2. Rozpoczął się Wielki Post - okres czterdziestodniowego przygotowania do Wielkanocy. Chrześcijanina w tym czasie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. To czas rozważania męski Pańskiej, Gorzkich Żalów i Nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Przygotowujemy się do najważniejszej uroczystości roku liturgicznego – Zmartwychwstania Pańskiego.
3. Droga Krzyżowa odbywa się w każdy piątek o godz. 16.30 w kościele parafialnym w Sulistrowicach. Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 10.00 przed Mszą Św. w Sulistrowicach.
4. Przez cały okres Wielkiego Postu nasza parafia wraz z Towarzystwem Miłośników Kultury Kresowej będzie prowadzić zbiórkę żywności długoterminowej i artykułów higienicznych na rzecz POLAKÓW MIESZKAJĄCYCH NA KRESACH WSCHODNICH. Dary można składać w koszu ustawionym w kościele w Sulistrowicach. Bóg zapłać za wsparcie. Po świętach wielkanocnych dary potrzebującym przekażą harcerze z naszej parafii.
5. Przy wejściu do kościołów po każdej Mszy Św. można nabyć Świece i Baranki Wielkanocne.
6. 22 marca (piątek) odbędzie się multimedialna Droga Krzyżowa na Ślężę. Wyjście z przełęczy Tąpadła o godz. 19. Serdecznie zapraszamy.
7. 24 marca przypada Niedziela Palmowa. Rozpoczyna się Wielki Tydzień. Liturgia Wielkiego Tygodnia: Wielki Czwartek, Ostatnia Wieczerza - Strzegomiany godz. 17.00, Sulistrowice godz. 18.00; Wielki Piątek: Śmierć Jezusa na krzyżu – „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata" Strzegomiany godz. 17.00, Sulistrowice godz. 18.00 Adoracja Najśw. Sakramentu przy Bożym Grobie do godz. 22.00, Strzegomiany do godz. 22.00
Wielka Sobota: Wigilia Paschalna – Rozkwitać ku nowemu życiu. Strzegomiany godz. 18.00, Sulistrowice godz. 19.00. Święcenie pokarmów: Strzegomiany godz. 10.00, Będkowice godz. 10.30, Sulistrowice godz. 11.00 i 13.00, Sulistrowiczki godz. 12.00.
8. 25 marca Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Dzień Świętości Życia. Msza Św. w Sulistrowicach o godz. 17. Tego dnia wspomina się przyjście archanioła Gabriela do Maryi by zwiastować Jej, że za sprawą Ducha Świętego pocznie Syna Bożego.
9. 28 marca w Wielki Czwartek o godz. 10 w Katedrze Wrocławskiej odbędzie się Msza Św. z poświęceniem krzyżma oraz błogosławieństwem oleju chorych i katechumenów. Mszy Św. będzie przewodniczył Metropolita Wrocławski abp Józef Kupny.
10. 31 marca przypada 41. rocznica święceń kapłańskich naszego abpa Józefa Kupnego.
11. Porządek Mszy Świętych Wielkanocnych: (Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny): Strzegomiany: g. 9.00; Sulistrowice: g. 10.30; Sulistrowiczki: g. 12.00 i 19.00; Ślęża: g. 14.00. W pierwszy dzień świąt kolekta zostanie przeznaczona na remont kościoła na szczycie Ślęży, a w drugi dzień świąt – na potrzeby Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
12. W niedziele zapraszamy na ciepłe posiłki do Gościńca Św. Jakuba przy kościele na Ślęży. Serwujemy: kiełbasę z grilla z ogórkiem, frytki, domowe zupy, ciasta, kawę, herbatę, napoje. Zachęcamy do nabycia pamiątek przy wejściu do kościoła. Zapraszamy też do kawiarni w Sulistrowiczkach na kawę, herbatę, lody i przyjacielskie rozmowy.
13. Zachęcamy do nabycia nowej książki biograficznej podsumowującej pracę duszpasterską księdza dra Ryszarda Staszaka pt. „NAJCIEKAWSZE MIEJSCE NA ZIEMI... Niezwykła opowieść o ślężańskim księdzu i jego ekstremalnym duszpasterstwie" autorstwa dra Krzysztofa Kunerta. Do nabycia w kancelarii parafialnej w Sulistrowicach oraz kościołach naszej parafii. Książka otrzymała nagrodę za najlepszą pracę dziennikarską Dolnego Śląska w 2023 roku, przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Środki ze sprzedaży są przeznaczone na dalszą renowację kościoła na szczycie Ślęży.
14. Zachęcamy do odwiedzenia facebooka naszej parafii („X. Ryszard Staszak") i stron internetowych: sleza.info i parafiasulistrowice.pl, na których przeczytają Państwo ciekawe felietony i refleksje. Zachęcamy tez do odwiedzenia nowej strony internetowej poświęconej Sanktuarium w Sulistrowiczkach, parafiasulistrowice.pl/sanktuarium - na której mogą Państwo m.in. wpłacić darowiznę na remont kościoła na Ślęży i wybrać pamiątkę – cegiełkę (książki, medale, pamiątki z kościoła na Ślęży i Sanktuarium w Sulistrowiczkach).
15. Zachęcamy do nabycia pamiątek przy wejściu do kościoła na Ślęży. Ostatnio uzupełniliśmy pamiątki o nową monetę Bolka II z wizerunkiem kościoła na Ślęży. Do nabycia są też nowe unikatowe magnesy z widokiem kościoła na Ślęży. Zapraszamy też do kawiarni w Sulistrowiczkach na kawę, herbatę, lody i przyjacielskie rozmowy.
16. Zakończyliśmy prace związane z ociepleniem stropu i wymianą okien na nowe drewniane w kościele na Ślęży. Dalszy projekt obejmuje wykonanie witraży – prace nad pierwszym witrażem przedstawiającym Piotra Włosta i Bolka II Świdnickiego z unikatową fauną i florą Masywu Ślęży już się rozpoczęły – projekt został przekazany do zatwierdzenia. Planujemy zakup pompy cieplnej. Wszystkie prace mają na celu poprawienie komfortu wiernych i turystów odwiedzających kościół na Ślęży. W związku z w/w pracami prosimy modlitwę i wsparcie materialne. Nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001 z dopiskiem „Ratujmy kościół na Ślęży". Przy wejściu do kościołów znajdują się skarbonki, gdzie można składać pieniądze na ten cel. Za wszelką pomoc dziękujemy. Pamiętajmy, że to dzięki Państwa ofiarności kościół na Ślęży został uratowany i wciąż jest remontowany.
17. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą niedzielę (stale uzupełniamy ekspozycję o nowe eksponaty np. zbroja rycerska, rzeźba Piotra Włosta). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Na wieży widokowej znajdują się lunety, przez które można podziwiać malowniczą panoramę Masywu Ślęży, Sudetów wraz ze Śnieżką, Kotliną Kłodzką oraz Równiną Wrocławską. Po niedzielnej Mszy Św. o godz. 14 w kościele na Ślęży zapraszamy na świeże rogaliki maślane.
18. Zakończyliśmy prace konserwatorskie ikon przedstawiających sceny życia Jezusa i Matki Bożej znajdujących się na ołtarzu głównym w kościele na Ślęży.
19. Zakończyliśmy prace termomodernizacyjne stropu na plebani w Sulistrowicach. Zakupiliśmy też nowy piec centralnego ogrzewania. Ponadto trwają prace zabezpieczające tarasy przed zawilgoceniem. Zamontowaliśmy też nowe lampy kinkietowe do kościoła w Strzegomianach. Lampy poprawią wystrój kościoła, a także komfort wiernych.
20. Przypominamy, że taca w niedzielę jest przeznaczona na kontynuację prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży. W ostatnią niedzielę miesiąca taca jest przeznaczona na ogrzewanie kościołów naszej parafii.
21. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Mszy Św. w Sulistrowiczkach zapraszamy do kawiarenki na przyjacielskie rozmowy przy herbacie, kawie, ciastkach i lodach.
22. W zakrystii są do nabycia książki – cegiełki autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka, z których dochód jest przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży i bieżące prace konserwatorskie kościołów naszej parafii:
- „Cztery Pory Roku na Ślęży"- ilustrowany album z płytą CD; „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Bp Józef Pazdur zachwycał się pięknem przyrody Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium w Sulistrowiczkach, był częstym gościem naszej parafii; „Arcybiskup Józef Kupny - Metropolita Wrocławski". Książka została wydana w 10. rocznicę posługi biskupiej Jego Ekscelencji w naszej Archidiecezji. „Urząd w czasach Twittera" Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej
23. Informujemy, że sprawy małżeńskie załatwiamy 3 miesiące przed ślubem. Po szczegółowe informacje zapraszam na naszą stronę parafialną www.parafiasulistrowice.pl
24. Informujemy, że formalności związane z chrztem św. załatwiamy 2 tygodnie przed planowanym chrztem. Kontakt pod nr. Tel.: 605 689 592 w godz. 12 -18

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

INTENCJE MSZALNE:
17.03.2024 – Strzegomiany, g. 9 – za zmarłych: Anna Gawluk, Władysław, Edward Jan i Wiktor; Sulistrowice godz. 10.30 – za zmarłych: Jadwiga Piotrowicz oraz zmarłych z jej rodziny; Sulistrowiczki, godz. 12 – I intencja: za zmarłą Teresę Kotwicę. II intencja: za zmarłą Stanisławę; Sulistrowiczki godz. 19 – za zmarłych Józefę Borelowką i Józefa Zalewskiego. Ślęża – godz. 14 – intencja wolna.

 

Projekt I. witraża do kościoła na Ślęży

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca - poniedziałek) jest zasadniczo Świętem Pana Jezusa. Wszak głosi wejście Syna Bożego w życie ludzkości, jednak od wieków dzień ten traktowano również jako Święto Maryjne. Teksty liturgiczne nawiązują do Najświętszej Maryi Panny. Zwiastowanie odsłoniło Maryi Jej wielkie powołanie życiowe - stała się matką Syna Bożego, a więc Bogarodzicą, a potem matką kościoła. W osobie Maryi, Bóg zrealizował dwa boskie posłannictwa – najpierw Duch Święty uświęcił Ją, darząc pełnią łaski. W ten sposób przygotował godną Matkę dla swojego Syna. Potem za Jej zgodą Syn Boży przyjął z Niej ludzką naturę - stał się człowiekiem. W ten sposób Maryja weszła głęboko w tajemnice Trójcy Przenajświętszej.

Pamiętaj - Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis" [Krzyż trwa, choć świat się zmienia] (do tego zdania często odwoływał się Św. Jan Paweł II)

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

Krzyż przypomina słowa Chrystusa „Jeśli kto chce pójść za mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój, niech mnie naśladuje"[Mk 8,34]. Chrześcijaństwo jest naśladowaniem Chrystusa, który jest absolutną prawdą i miarą dobra.

„Nie wystarczy być chrześcijaninem w niedziele i święta w kościele. Trzeba nim być w każdy dzień powszedni i w każdym miejscu – w rodzinnym domu i w szkole, na ulicy i na między, w warsztacie pracy i w biurze. Podobnie nie wystarczy religijność zwyczajowa, powierzchowna, musimy trwać w pełnej prawdzie wobec Jezusa Chrystusa, w społeczności katolickiej, w rodzinie, w pracy zawodowej, żeby nikt nie mógł nam zarzucić, iż piękne nosimy imię, ale życiem zadajemy kłam prawdzie ewangelicznej". [Kard. Stefan Wyszyński]

„Kryzys w Kościele nie jest niczym nowym. Od zaistnienia chrześcijaństwa wiara zmaga się z niewiarą, prawda z obłudą, pewność z wątpliwościami, wierność ze zdradą, świętość z grzechem. Ponieważ te wszystkie zjawiska mają precedensy w dziejach i wierze biblijnego Izraela, dlatego drogi wyjścia z kryzysów, wobec których staje współczesny Kościół, trzeba wypatrywać w Piśmie Świętym". [Ks. prof. Waldemar Chrostowski]

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

Na czym polega świętość? Świętość na tym polega, żeby żyć w przyjaźni z Bogiem. A cóż to jest przyjaźń? Starożytni Rzymianie tak mówili „Idem velle et idem nolle est vera amicitia". To po polsku znaczy „Chcieć tego samego, co chce przyjaciel i nie chcieć czego nie chce przyjaciel". Przyjaźń z Bogiem polega na tym, by chcieć tego, czego chce od nas Bóg i nie chcieć tego, czego Bóg nie chce. On to zawarł w przykazaniach – Czcij jednego Boga i nie wymieniaj tego Boga na innych – na pieniądze, rozpustę, wódkę czy narkotyki. Czcij prawdziwego Boga, niech Bóg będzie u Ciebie na pierwszym miejscu. Wola Boga zawarta jest we wszystkich przykazaniach: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij i nie oczerniaj. Bądź dobry za innych. Bądź życzliwy, szanuj rodziców, troszcz się o dzieci i wychowuj je – to są Boże przykazania.

Wiara nie wyklucza rozumu, wprost przeciwnie. „Wiara i rozum są to dwa skrzydła, na których u nosi się ludzki duch do odwiecznej prawdy" - mówił Św. Jan Paweł II. Nie ma sprzeczności pomiędzy wiarą, a rozumem. Gdybyśmy przejrzeli życiorysy najwybitniejszych uczonych żyjących w XIX, XX i XXI wieku to stwierdzilibyśmy, że zdecydowana większość tych ludzi wierzy w Boga. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem człowiek myślący nie jest w stanie zrozumieć świata bez wiary w Boga, jako wspaniałego stwórcy tego świata. Każda rzecz na świecie, każda żywa komórka wskazuje na swojego inżyniera. Wiara daje nam zbawienie wieczne.

„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

Twórcy wspólnoty europejskiej, De Gasperi, Adenauer, de Gaulle, Robert Schuman i inni, postanowili zbudować wspólnotę narodów europejskich by już nigdy nie powtórzyły się tragedie jakie przeżywała Europa z powodu wojen. Ci wszyscy mężowie stanu: Francuzi, Włosi, Niemcy chcieli budować wspólnotę na przykazaniach Bożych, na zasadach Ewangelii. Ale dzisiaj się o tym zapomina. Wyrzuca się Chrystusa, religię traktuje się jako tradycje, obyczaje. Chrystus nie jest tradycją ani obyczajem, folklorem, zwyczajem, kulturą. Chrystus jest droga do zbawienia, prawdą jedyną obiektywną i życiem. Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Dlatego nigdy nie wstydźmy się Chrystusa i nigdy go nie odrzucajmy. Mimo, że dzisiaj panuje wśród młodych ludzi taka moda by nie przyznawać się do tego, że człowiek się modli, że chodzi do kościoła i jest wierzący" .

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa pojawił się w wyniku objawień Chrystusa Św. Marii Małgorzacie Alacoque (1673-1675). Pan Jezus domagał się upowszechnienia praktyki częstej komunii świętej zwłaszcza w pierwsze piątki miesiąca w duchu zadośćuczynienia i wynagrodzenia za grzechy osobiste i całego świata, oraz ustanowienie specjalnego święta dla uwielbienia Jego serca. Serce jest symbolem miłości – w kulcie czcimy miłość do Boga Ojca i każdego człowieka. Miłość jest zatem centralną prawdą i podstawowym tworzywem całego społeczeństwa, dlatego kult Serca Jezusa jest jego rdzeniem i streszczeniem.

Nasze życie polityczne i społeczne przypomina dramat Stanisława Wyspiańskiego - Wesele (1901). Zaczarowani muzyką tajemniczej kukły Chochoła tańczymy, oczekując na znak-hasło, które winno nas obudzić i wyrwać z zaczarowanego koła, aby rozpocząć budowę niepodległej Ojczyzny. Niestety Jasiek, który miał dokonać tego dzieła w swojej lekkomyślności zagubił róg - narzędzie znaku. Wyspiański podsumowuje ów dramat przyśpiewką: „Miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór, czapkę wicher niesie, róg huka po lesie. Ostał ci się ino sznur" .Myśl dramatu jest jasna, abyśmy nie zagubili rogu odpowiedzialności, gdyż wówczas pozostanie nam tylko sznur zawiedzionych nadziei.

 

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"