"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

NIEDZIELA I PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 30-31.03.2024 Rok B

Wprowadzenie do liturgii

Wesoły nam dziś dzień nastał, którego z nas każdy żądał. Tego dnia Chrystus zmartwychwstał, Alleluja, Alleluja! Nasz Bóg żyje, on prawdziwie zmartwychwstał, widzieli go wszyscy apostołowie, dotykał Go palcem niewierny Tomasz. Patrzyli na niego i rozmawiali i jedli z nim wszyscy inni, a potem żyli tą prawdą, głosili ją i za nią oddali życie. Zmartwychwstały Chrystus zaprasza nas dzisiaj do otwarcia serca na cud nowego życia. Oczekuje zgody, by uczynić to co uczynił dla miliardów ludzi żyjących przed nami. Dlatego mówi dziś od nas „Nie bójcie się! Nie bójcie się chorób, smutku, cierpienia, odrzucenia a nawet śmierci!" Być ludźmi „wielkanocnymi" oznacza dawać świadectwo o Bogu swoim własnym życiem, słowem, a także czynem. Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał oraz żyje, a my zmartwychwstaniemy razem z Nim. Choć żaden z ludzi tego nie dokonał był ktoś, kto wygrał ze śmiercią. Tym zwycięzcą jest Jezus Chrystus! Zwycięzcą śmierci, piekła i szatana, dlatego wychodzi z grobu. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa nie jest zwykłym powstaniem z martwych czy przebudzeniem się z letargu. Jezus po swoim zmartwychwstaniu nie powrócił jak Łazarz do dawnego życia. Wyraźnie mówi Ewangelia, że Jezus po swoim zmartwychwstaniu ukazywał się tylko wybranym świadkom, ponieważ przeszedł do innego, wiecznego życia. Tylko Jezus może dać Ci tę łaskę, że możesz Go zobaczyć zmartwychwstałego, gdyż Twoje oczy chwytają tylko to, co znajduje się w przestrzeni i czasie. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest więc paschą. Pascha to słowo hebrajskie oznaczające „przejście". Po zmartwychwstaniu ciało Jezusa przeszło do życia wiecznego i stało się nieśmiertelne, chwalebne, mocne, duchowe i bardziej podobne do ducha, niż do materii.

Niech Święta Wielkiej Nocy przyniosą nam radość i nadzieję, aby dobro zwyciężało nad złem, życie nad śmiercią, miłość nad nienawiścią, a pokój nad wojną. Aby wszystkie dobre uczucia w sercach mnożyły się i roznosiły na cały świat

Zdrowych, spokojnych i pogodnych świąt, bez lęku, w ufności i wierze
w Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa, dużo wiary i nadziei
życzą ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz, ks. mgr Jakub Batrczak – wikariusz

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Rozpoczał się Wielki Tydzień. Liturgia Wielkiego Tygodnia: Wielki Czwartek, Ostatnia Wieczerza - Strzegomiany godz. 17, Sulistrowice godz. 18; Wielki Piątek: Śmierć Jezusa na krzyżu – „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata" Strzegomiany godz. 17, Sulistrowice godz. 18 Adoracja Najśw. Sakramentu przy Bożym Grobie do godz. 22, Strzegomiany do godz. 22; Wielka Sobota: Wigilia Paschalna – Rozkwitać ku nowemu życiu. Strzegomiany godz. 18, Sulistrowice godz. 19. Święcenie pokarmów: Strzegomiany godz. 10, Będkowice godz. 10.30, Sulistrowice godz. 11 i 13, Sulistrowiczki godz. 12.
2. Porządek Mszy Świętych Wielkanocnych (Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny): Strzegomiany: g. 9.00; Sulistrowice: g. 10.30; Sulistrowiczki: g. 12.00 i 19.00; Ślęża: g. 14.00. W pierwszy dzień świąt kolekta zostanie przeznaczona na remont kościoła na szczycie Ślęży, a w drugi dzień świąt – na potrzeby Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
2. Msza Rezurekcyjna w Niedzielę Wielkanocną, godz. 6 w Sulistrowicach i Strzegomianach
3. 28 marca w Wielki Czwartek o godz. 10 w Katedrze Wrocławskiej Msza Św. z poświęceniem krzyżma oraz błogosławieństwem oleju chorych i katechumenów. Mszy Św. będzie przewodniczył Metropolita Wrocławski abp Józef Kupny.
4. 31 marca przypada 41. rocznica święceń kapłańskich naszego abpa Józefa Kupnego.
5. Przez cały okres Wielkiego Postu nasza parafia wraz z Towarzystwem Miłośników Kultury Kresowej będzie prowadzić zbiórkę żywności długoterminowej i artykułów higienicznych na rzecz POLAKÓW MIESZKAJĄCYCH NA KRESACH WSCHODNICH. Dary można składać w koszu ustawionym w kościele w Sulistrowicach. Bóg zapłać za wsparcie. Po świętach wielkanocnych dary potrzebującym przekażą harcerze z naszej parafii.
6. Ofiary złożone przy okazji adoracji Krzyża w Wielki Piątek lub przy Grobie Pańskim w naszej parafii są przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
7. W niedziele zapraszamy na ciepłe posiłki do Gościńca Św. Jakuba przy kościele na Ślęży. Serwujemy: kiełbasę z grilla z ogórkiem, frytki, domowe zupy, ciasta, kawę, herbatę, napoje. Zachęcamy do nabycia pamiątek przy wejściu do kościoła. Zapraszamy też do kawiarni w Sulistrowiczkach na kawę, herbatę, lody i przyjacielskie rozmowy.
8. Zachęcamy do nabycia nowej książki biograficznej podsumowującej pracę duszpasterską księdza dra Ryszarda Staszaka pt. „NAJCIEKAWSZE MIEJSCE NA ZIEMI... Niezwykła opowieść o ślężańskim księdzu i jego ekstremalnym duszpasterstwie" autorstwa dra Krzysztofa Kunerta. Do nabycia w kancelarii parafialnej w Sulistrowicach oraz kościołach naszej parafii. Książka otrzymała nagrodę za najlepszą pracę dziennikarską Dolnego Śląska w 2023 roku, przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Środki ze sprzedaży są przeznaczone na dalszą renowację kościoła na szczycie Ślęży.
9. Zachęcamy do odwiedzenia facebooka naszej parafii („X. Ryszard Staszak") i stron internetowych: sleza.info i parafiasulistrowice.pl, na których przeczytają Państwo ciekawe felietony i refleksje. Zachęcamy tez do odwiedzenia nowej strony internetowej poświęconej Sanktuarium w Sulistrowiczkach, parafiasulistrowice.pl/sanktuarium - na której mogą Państwo m.in. wpłacić darowiznę na remont kościoła na Ślęży i wybrać pamiątkę – cegiełkę (książki, medale, pamiątki z kościoła na Ślęży i Sanktuarium).
10. Zachęcamy do nabycia pamiątek przy wejściu do kościoła na Ślęży. Ostatnio uzupełniliśmy pamiątki o nową monetę Bolka II z wizerunkiem kościoła na Ślęży. Do nabycia są też nowe unikatowe magnesy z widokiem kościoła na Ślęży. Zapraszamy też do kawiarni w Sulistrowiczkach na kawę, herbatę, lody i przyjacielskie rozmowy.
11. Zakończyliśmy prace związane z ociepleniem stropu i wymianą okien na nowe drewniane w kościele na Ślęży. Dalszy projekt obejmuje wykonanie witraży – prace nad pierwszym witrażem przedstawiającym Piotra Włosta i Bolka II Świdnickiego z unikatową fauną i florą Masywu Ślęży już się rozpoczęły – projekt został przekazany do zatwierdzenia. Planujemy zakup pompy cieplnej. Wszystkie prace mają na celu poprawienie komfortu wiernych i turystów odwiedzających kościół na Ślęży. W związku z w/w pracami prosimy modlitwę i wsparcie materialne. Nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001 z dopiskiem „Ratujmy kościół na Ślęży". Przy wejściu do kościołów znajdują się skarbonki, gdzie można składać pieniądze na ten cel. Za wszelką pomoc dziękujemy. Pamiętajmy, że to dzięki Państwa ofiarności kościół na Ślęży został uratowany i wciąż jest remontowany.
12. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą niedzielę (stale uzupełniamy ekspozycję o nowe eksponaty np. zbroja rycerska, rzeźba Piotra Włosta). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Na wieży widokowej znajdują się lunety, przez które można podziwiać malowniczą panoramę Masywu Ślęży, Sudetów wraz ze Śnieżką, Kotliną Kłodzką oraz Równiną Wrocławską. Po niedzielnej Mszy Św. o godz. 14 w kościele na Ślęży zapraszamy na świeże rogaliki maślane.
13. Zakończyliśmy prace konserwatorskie ikon przedstawiających sceny życia Jezusa i Matki Bożej znajdujących się na ołtarzu głównym w kościele na Ślęży.
14. Zakończyliśmy prace termomodernizacyjne stropu na plebani w Sulistrowicach. Zakupiliśmy też nowy piec centralnego ogrzewania. Ponadto trwają prace zabezpieczające tarasy przed zawilgoceniem. Zamontowaliśmy też nowe lampy kinkietowe do kościoła w Strzegomianach. Lampy poprawią wystrój kościoła, a także komfort wiernych.
15. Przypominamy, że taca w niedzielę jest przeznaczona na kontynuację prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży. W ostatnią niedzielę miesiąca taca jest przeznaczona na ogrzewanie kościołów naszej parafii.
16. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Mszy Św. w Sulistrowiczkach zapraszamy do kawiarenki na przyjacielskie rozmowy przy herbacie, kawie, ciastkach i lodach.
17. W zakrystii są do nabycia książki – cegiełki autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka, z których dochód jest przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży i bieżące prace konserwatorskie kościołów naszej parafii:
- „Cztery Pory Roku na Ślęży"- ilustrowany album z płytą CD; „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Bp Józef Pazdur zachwycał się pięknem przyrody Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium w Sulistrowiczkach, był częstym gościem naszej parafii; „Arcybiskup Józef Kupny - Metropolita Wrocławski". Książka została wydana w 10. rocznicę posługi biskupiej Jego Ekscelencji w naszej Archidiecezji. „Urząd w czasach Twittera" Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej
18. Informujemy, że sprawy małżeńskie załatwiamy 3 miesiące przed ślubem. Po szczegółowe informacje zapraszam na naszą stronę parafialną www.parafiasulistrowice.pl
19. Informujemy, że formalności związane z chrztem św. załatwiamy 2 tygodnie przed planowanym chrztem. Kontakt pod nr. Tel.: 605 689 592 w godz. 12 -18

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

INTENCJE MSZALNE:
30.03.2024 (Niedziela Wielkanocna) – Strzegomiany, g. 9 – Waleria i Otton Stroka; Sulistrowice godz. 10.30 – za zmarłych z rodziny Zdonków - Wiesława, Henryk Truskowski i Czesław Filas; Sulistrowiczki, godz. 12 – O Boże błogosławieństwo dla Igi Wołowskiej (chrzest); Sulistrowiczki godz. 19 – w intencji parafian. Ślęża g. 14 – za ś.p. Alberta z Niemiec.
31.03.2024 (Poniedziałek Wielkanocny) - – Strzegomiany, g. 9 – za zmarłych Helenę i Józefa Okopnych; Sulistrowice godz. 10.30 – za zmarłych: Bogdan, Marianna, Mieczysław Pindel; Sulistrowiczki, godz. 12 – za zmarłego Tomasza Zabielskiego o dar Nieba; Sulistrowiczki godz. 19 – za zm. Józefa Perdeka. Ślęża g. 14 – za ś.p. rodzinę Lechów. Projekt I. witraża do kościoła na Ślęży
Pamiętaj - Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis" [Krzyż trwa, choć świat się zmienia] (do tego zdania często odwoływał się Św. Jan Paweł II)

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

Krzyż przypomina słowa Chrystusa „Jeśli kto chce pójść za mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój, niech mnie naśladuje"[Mk 8,34]. Chrześcijaństwo jest naśladowaniem Chrystusa, który jest absolutną prawdą i miarą dobra.

„Nie wystarczy być chrześcijaninem w niedziele i święta w kościele. Trzeba nim być w każdy dzień powszedni i w każdym miejscu – w rodzinnym domu i w szkole, na ulicy i na między, w warsztacie pracy i w biurze. Podobnie nie wystarczy religijność zwyczajowa, powierzchowna, musimy trwać w pełnej prawdzie wobec Jezusa Chrystusa, w społeczności katolickiej, w rodzinie, w pracy zawodowej, żeby nikt nie mógł nam zarzucić, iż piękne nosimy imię, ale życiem zadajemy kłam prawdzie ewangelicznej". [Kard. Stefan Wyszyński]

„Kryzys w Kościele nie jest niczym nowym. Od zaistnienia chrześcijaństwa wiara zmaga się z niewiarą, prawda z obłudą, pewność z wątpliwościami, wierność ze zdradą, świętość z grzechem. Ponieważ te wszystkie zjawiska mają precedensy w dziejach i wierze biblijnego Izraela, dlatego drogi wyjścia z kryzysów, wobec których staje współczesny Kościół, trzeba wypatrywać w Piśmie Świętym". [Ks. prof. Waldemar Chrostowski]

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

Na czym polega świętość? Świętość na tym polega, żeby żyć w przyjaźni z Bogiem. A cóż to jest przyjaźń? Starożytni Rzymianie tak mówili „Idem velle et idem nolle est vera amicitia". To po polsku znaczy „Chcieć tego samego, co chce przyjaciel i nie chcieć czego nie chce przyjaciel". Przyjaźń z Bogiem polega na tym, by chcieć tego, czego chce od nas Bóg i nie chcieć tego, czego Bóg nie chce. On to zawarł w przykazaniach – Czcij jednego Boga i nie wymieniaj tego Boga na innych – na pieniądze, rozpustę, wódkę czy narkotyki. Czcij prawdziwego Boga, niech Bóg będzie u Ciebie na pierwszym miejscu. Wola Boga zawarta jest we wszystkich przykazaniach: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij i nie oczerniaj. Bądź dobry za innych. Bądź życzliwy, szanuj rodziców, troszcz się o dzieci i wychowuj je – to są Boże przykazania.

Wiara nie wyklucza rozumu, wprost przeciwnie. „Wiara i rozum są to dwa skrzydła, na których u nosi się ludzki duch do odwiecznej prawdy" - mówił Św. Jan Paweł II. Nie ma sprzeczności pomiędzy wiarą, a rozumem. Gdybyśmy przejrzeli życiorysy najwybitniejszych uczonych żyjących w XIX, XX i XXI wieku to stwierdzilibyśmy, że zdecydowana większość tych ludzi wierzy w Boga. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem człowiek myślący nie jest w stanie zrozumieć świata bez wiary w Boga, jako wspaniałego stwórcy tego świata. Każda rzecz na świecie, każda żywa komórka wskazuje na swojego inżyniera. Wiara daje nam zbawienie wieczne.

„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

Twórcy wspólnoty europejskiej, De Gasperi, Adenauer, de Gaulle, Robert Schuman i inni, postanowili zbudować wspólnotę narodów europejskich by już nigdy nie powtórzyły się tragedie jakie przeżywała Europa z powodu wojen. Ci wszyscy mężowie stanu: Francuzi, Włosi, Niemcy chcieli budować wspólnotę na przykazaniach Bożych, na zasadach Ewangelii. Ale dzisiaj się o tym zapomina. Wyrzuca się Chrystusa, religię traktuje się jako tradycje, obyczaje. Chrystus nie jest tradycją ani obyczajem, folklorem, zwyczajem, kulturą. Chrystus jest droga do zbawienia, prawdą jedyną obiektywną i życiem. Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Dlatego nigdy nie wstydźmy się Chrystusa i nigdy go nie odrzucajmy. Mimo, że dzisiaj panuje wśród młodych ludzi taka moda by nie przyznawać się do tego, że człowiek się modli, że chodzi do kościoła i jest wierzący" .

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa pojawił się w wyniku objawień Chrystusa Św. Marii Małgorzacie Alacoque (1673-1675). Pan Jezus domagał się upowszechnienia praktyki częstej komunii świętej zwłaszcza w pierwsze piątki miesiąca w duchu zadośćuczynienia i wynagrodzenia za grzechy osobiste i całego świata, oraz ustanowienie specjalnego święta dla uwielbienia Jego serca. Serce jest symbolem miłości – w kulcie czcimy miłość do Boga Ojca i każdego człowieka. Miłość jest zatem centralną prawdą i podstawowym tworzywem całego społeczeństwa, dlatego kult Serca Jezusa jest jego rdzeniem i streszczeniem.

Nasze życie polityczne i społeczne przypomina dramat Stanisława Wyspiańskiego - Wesele (1901). Zaczarowani muzyką tajemniczej kukły Chochoła tańczymy, oczekując na znak-hasło, które winno nas obudzić i wyrwać z zaczarowanego koła, aby rozpocząć budowę niepodległej Ojczyzny. Niestety Jasiek, który miał dokonać tego dzieła w swojej lekkomyślności zagubił róg - narzędzie znaku. Wyspiański podsumowuje ów dramat przyśpiewką: „Miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór, czapkę wicher niesie, róg huka po lesie. Ostał ci się ino sznur" .Myśl dramatu jest jasna, abyśmy nie zagubili rogu odpowiedzialności, gdyż wówczas pozostanie nam tylko sznur zawiedzionych nadziei.

 

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"