"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Częstochowskiej

9 IV 2004 r. ks. prałat Ryszard Staszak - proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszego Sera Pana Jezusa w Sulistrowicach - postanowił rozpocząć budowę świątyni w Strzegomianach.

Budowa Kościoła dobiegła końca (pierwotnie kaplica mieściła 30 osób, obecnie do kościoła może wejść 170 wiernych). Bp Józef Pazdur, odprawiając pierwszą Mszę w nowo wybudowanym kościele pochwalił mieszkańców Strzegomian, którzy zaangażowali się w budowę. Jej początki sięgają lat 80-tych. To wtedy ks. Józef Bełch, ówczesny proboszcz parafii w Sobótce (do której należały wówczas Strzegomiany) postanowił wybudować tam salę katechetyczną. Wykorzystał starą stodołę, która stała się pomieszczeniem lekcyjnym dla licznej grupy mieszkającej we wsi młodzieży (dla której wybrano patrona dzieci i młodzieży - św. Stanisława Kostkę).

Kiedy ksiądz Ryszard  Staszak w roku 1988 trafił do Sobótki jako wikariusz, urządził w sali katechetycznej kaplicę. Nic więc dziwnego, że postanowił dokończyć dzieło kiedy to w 2002 r. prowadzący przez niego samodzielny ośrodek duszpasterski w Sulistrowicach stał się parafią, do której przyłączono Strzegomiany. Od razu powstał projekt rozbudowy kaplicy.

Sulistrowicki proboszcz dokupił 8 arów przylegającego do niej gruntu i rozpoczął prace przy porządkowaniu terenu. Przyłączyli się do nich mieszkańcy. Firma rozbudowująca kościół zatrudniła miejscowych murarzy, co sprawiło że mieszkańcy wsi bardziej utożsamili się z dziełem budowy. Po dwóch latach Dom Boży nabrał nowego kształtu. Powstał też obok niego parking. Na piętrze powstała sala duszpasterska, w której odbywają się różne spotkania wspólnoty. Pełni ona także role kawiarenki. Obecnie w kościele wykonano nowy wystrój, postawiono ołtarz soborowy, którego podstawę tworzą tablice z przykazaniami Bożymi. Zbudowano ambonę przedstawiającą głowy czterech ewangelistów: św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana.

Namalowano również obraz o wymiarach 7x3m, przedstawiający współczesnych świętych. W prezbiterium znajduje się witraż w kształcie krzyża.

Po wojnie zamieszkali tu przybysze różnych stron, wśród nich liczna grupa czadeckich górali z miejscowości Kaczyka i Soloniec w Rumunii. Ołtarz główny zdobi ikona Matki bożej Częstochowskiej. Jej twórcami jak i drogi krzyżowej wewnątrz kościoła są parafianie Monika i Jan Bartkowscy ze Strzegomian.

Wydarzenia

  • 1
  • 2
  • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
  • 1
  • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"

 
Dom Rekolekcyjny przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach oferuje noclegi dla grup zorganizowanych i modlitewnych.
 
  • Liczba miejsc: 24
  • Cena za dobę - z pełnym wyżywieniem: 100 zł / os.