"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA – MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ 26.08.2018 Rok B

Wprowadzenie do liturgii

Święto Maryjne Matki Bożej Częstochowskiej obchodzone w naszym kraju w stopniu uroczystości, jeżeli wypada w niedzielę ma w kalendarzu pierwszeństwo nad XXI niedzielą zwykłą. Nie usłyszymy więc przewidzianych na tę niedzielę katechezy Pana Jezusa na temat wiary i eucharystii, ale inną ewangelię związaną z dzisiejszą uroczystością Maryjną. Papierz Św. Jan Paweł II, 26 sierpnia 1988 r. tak powiedział o Jasnej Górze: „Jasna Góra, Clarus Mons, Claromonartne – sanktuarium Królowej Polski". Jest ona od 6-ciu stuleci miejscem szczególnej obecności Bogurodzicy, wielkich uroczystości, i pielgrzymek nie tylko Polaków i narodów słowiańskich, ale z zielu krajów Europy zachodniej i całego świata". Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Czestochowskiej uczy nas wszystkich słuchani a Jezusa i zawierzenia Mu wg słów matki Bożej „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie".

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11-17. Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Zapraszamy pielgrzymów na atrakcje kulinarne przed Grotą Bolka II.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka. Zapraszam również do odwiedzania stron: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii
3. Jest do nabycia nowa, bogato ilustrowana książka pt. „Ślęża, Święta góra Ślązaków – historia i teraźniejszość kościoła na Ślęzy" autorstwa Ks. dra Ryszarda Staszka. W przygotowaniu jest nowa książka pt. „Cztery pory roku na Ślęzy" z płytą audio, a także biografia związanego z życiem naszej parafii księdza bpa Józefa Pazdura pt. „Serdecznie Dobry Człowiek – życie i duchowość
4. Otrzymaliśmy zgodę Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu na wykonanie badań stratygraficznych drewnianej empory organowej w kościele na Ślęży oraz wykonanie polichromii, kolorystyki płycin obramowania, balustrady, gzymsu i podniebiu. W związku z tym w najbliższym czasie przystąpimy do prac remontowych.
5. Przyjmujemy do bractwa Św. Józefa. Zapraszamy chętnych, naszych parafian i gości.
6. Od 2-ch lat na Ślęży istnieje zatwierdzone przez władze państwowe Stowarzyszenie na Rzecz Ślężańskiego Ośrodka Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej Tabor w Sulistrowicach, które posiada osobowość prawną i konto bankowe. Ponieważ ze strony podmiotów posiadających działki na górze Ślęży nie ma zainteresowania zagospodarowaniem tego terenu turystycznie za wyjątkiem Stowarzyszenia. Stowarzyszenie proponuje dla pielgrzymów i turystów Akcję „Studnia na Ślęży' Zorganizujmy zbiórkę funduszy na projekt i wykonane studni oraz kanalizacji odprowadzającej ścieki do oczyszczalni w Sulistrowiczkach.
7. 22 września Spotkanie Młodych na Sląskiej Górze Tabor 450 rocznica śmierci św. Stanisława Kostki – Patrona Polskiej Młodzieży. Uroczystej Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył Abp. Józef Kupny Arcybiskup Metropolita Wrocławski. Po Mszy św. koncert muzyki młodzieżowej .Św. Patron Stanisław Kostka z Rostkowa jest wzorem do naśladowania, pokazał heroizm, życia, wzór wierności powołania wytrwałości w osiągnięciu celu zdobycia świętości. Dziś nas zaprasza do wyższych rzeczy.

Ks dr Ryszard Staszak proboszcz

Św. Jan Paweł II powiedział:
„Jasnogórskiej Królowej Polski, oddaję w opiekę wszystkich, i każdego z was, Jej matczynej miłości powierzam naszą codzienność, wasze pragnienia i działania. Was wszystkich, wasze rodziny, i wasze sprawy składam u stóp Matki Najświętszej, która jest czczona w wielu sanktuariach tej diecezji, i na całej ziemi śląskiej. Niech ona uczy miłości Boga i człowieka, tak jak to czyniła w swoim życiu" [Gliwice, 15.06.1999]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"