"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO 12.01.2020 Rok A
Wprowadzenie do liturgii

Jan Chrzciciel głosił chrzest pokuty i nawrócenia. Zachęcał ludzi do poprawy życia. Kiedy się pojawił na pustyni, nad jordanem gromadziły się tłumy ludzi.. Z dnia na dzień było ich coraz więcej. Przychodzili aby z jego rąk przyjąć chrzest. Wśród nich był także Jezus, który prosił o chrzest. W ten sposób chciał pokazać światu, że są dwie rzeczywistości- materialna oraz świat ducha, które wzajemnie się przenikają. Dlatego Jezus przyjmując chrzest uniżył się, w ten sposób ucząc nas pokory. Pokora jest umiłowaniem prawdy.
Dzisiejsza uroczystość Chrztu Pańskiego skłania nas do refleksji nad naszym chrześcijańskim powołaniem. W tym dniu przypominamy sobie własny chrzest. Chrzest naszych dzieci. Zapytajmy siebie czy wypełniamy przyrzeczenia uczynione na Chrzcie, że będziemy wychowywać po chrześcijańsku swoje dzieci. Wychowywać to przede wszystkim rozwijać w dziecku stronę moralną oraz religijną. Postawmy sobie bardzo elementarne pytanie: czy jestem zadowolony i szczęśliwy z przynależności do Chrystusa i Kościoła? Czy wartości chrześcijańskie doceniam ponad wszystkie inne wartości i czy to chrześcijaństwo daje mi radość, satysfakcję jako człowiekowi, który jest spragniony rozwoju duchowego w kierunku życia wiecznego? Celem chrztu jest świętość rozumiana jako całkowita przynależność do Chrystusa i w życiu i w śmierci. Przyjmowanie chrztu z innych motywów jest tragiczną pomyłką. Wtedy lepiej poszukać dobrej spółdzielni lekarskiej lub poczekać na kolejną kumulację w grach liczbowych.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający kościół i wieżę, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
3. Aby zaakcentować związek Księcia Piastowskiego Bolka II ze Śląskiem oraz górą Ślężą, wykonaliśmy 2-metrową rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r. Odsłonięcie pomnika odbędzie się późną wiosną 2020 r.
4. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczeniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży i jej okolicach. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
5. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.
6. W tym roku planujemy remont dachu starej części kościoła w Strzegomianach.
7. Prawie 3 tysiące osób przywitało Nowy Rok 2019/20 na Ślęży. Podczas Eucharystii świątynia była wypełniona, mnóstwo ludzi stało na schodach przed wejściem.
8. Plan kolędy: 13-14.01.2020 – Sulistrowice, godz. 10.00 – ulica Nowa i następne
9. 13 czerwca 2020 r. o godz. 12.00 w kościele na Ślęży odbędzie się Mszę Świętą z okazji Spotkania z Duninami, potomkami Piotra Włosta. Piotr Włostowic, zwany później Duninem (tj. Duńczykiem) herbu Łabędź (ur. ok. 1080, zm. 1153), to możnowładca śląski z rodu Łabędziów, syn Włosta i od 1117 roku palatyn Bolesława Krzywoustego. Wywodził się z dawnego rodu książąt śląskich. Jego włości obejmowały ważne dla Śląska miejsca, jak wyspa Piasek we Wrocławiu czy ziemie wokół Ślęży. Główną siedzibą Piotra Włostowica był Ołbin.
10. Dziś po Mszy Św. O godz. 12 w Sulistrowiczkach odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu aktorów z Wałbrzycha. Serdecznie zapraszamy

Ks. dr Ryszard Staszak - proboszcz

Naród bez dziejów, bez historii,bez przeszłości, staje się narodem bez ziemi, bezdomnym i bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich- kończy się.
Kardynał Stefan Wyszyński

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"