"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

II NIEDZIELA ZWYKŁA 19.01.2020 Rok A

Wprowadzenie do liturgii

Andre Frossard w książce pt. „Portret Jana Pawła II" opowiada, jak pewnego dnia postawił papieżowi pytanie: „Jak Ojciec Święty się modli? Jak Ojciec Święty radzi nam się modlić?" Jan Paweł odpowiedział: „Odpowiem Panu anegdotę. W wieku 10-12 lat byłem ministrantem - ale muszę wyznać - niezbyt gorliwym. Moja matka już nie żyła. Mój ojciec spostrzegłszy moje niezdyscyplinowanie powiedział pewnego dnia: - Nie jesteś dobrym ministrantem. Nie modlisz się dosyć do Ducha Świętego. Powinieneś się modlić do Niego - i pokazał mi jakąś modlitwę" – „Ojciec Św. jej nie zapomniał?" - pytał dalej pisarz – „Nie zapomniałem jej. Była to ważna lekcja duchowa, trwalsza i silniejsza niż wszystkie jakie mogłem wyciągnąć w następstwie lektur czy nauczania, które odebrałem. Z jakim przekonaniem on do mnie mówił? Jeszcze dziś słyszę jego głos, rezultatem tej lekcji z dzieciństwa jest moja encyklika o Duchu Świętym. Odnośnie samej modlitwy Jan Paweł kontynuował wypowiedź – „W młodości modliłem się by uzyskać dary Ducha Świętego, które w zależności od danych sytuacji wydawały mi się najbardziej godne uwagi. Później zrozumiałem, że ostatnie słowo w tej sprawie należy do św. Pawła, który w liście do Rzymian tak mówi: „Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy powiem - nie umiemy się modlić, tak jak trzeba, sam duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami". Nie widzę jak inaczej niż tym zdaniem Świętego Pawła mógłbym określić moją modlitwę osobistą. Otwierając się na działanie Ducha Świętego Jan Paweł II odmienił oblicze ziemi. Otwierał serca ludzi dla Chrystusa. Wszystko to dokonywał dzięki współpracy z Duchem Świętym.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający kościół i wieżę, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
3. Aby zaakcentować związek Księcia Piastowskiego Bolka II ze Śląskiem oraz górą Ślężą, wykonaliśmy 2-metrową rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r. Odsłonięcie pomnika odbędzie się późną wiosną 2020 r.
4. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczeniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży i jej okolicach. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
5. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.
6. W tym roku planujemy remont dachu starej części kościoła w Strzegomianach.
7. 13 czerwca 2020 r. o godz. 12.00 w kościele na Ślęży odbędzie się Mszę Świętą z okazji Spotkania z Duninami, potomkami Piotra Włosta. Piotr Włostowic, zwany później Duninem (tj. Duńczykiem) herbu Łabędź (ur. ok. 1080, zm. 1153), to możnowładca śląski z rodu Łabędziów, syn Włosta i od 1117 roku palatyn Bolesława Krzywoustego. Wywodził się z dawnego rodu książąt śląskich. Jego włości obejmowały ważne dla Śląska miejsca, jak wyspa Piasek we Wrocławiu czy ziemie wokół Ślęży. Główną siedzibą Piotra Włostowica był Ołbin.

Ks. dr Ryszard Staszak - proboszcz

Naród bez dziejów, bez historii,bez przeszłości, staje się narodem bez ziemi, bezdomnym i bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich - kończy się.
Kardynał Stefan Wyszyński


 

CYKL FELIETONÓW O POCZĄTKACH CHRZEŚCIJAŃSTWA W EUROPIE
WŁOCHY cz. V ostatnia

Wiek XIV nie był dobry dla papieży. Uzależnili się oni od polityki królów francuskich i to do tego stopnia, ze gdy papieżem został Franciszek Klemens V, król Filip IV piękny wymówił na nim, by nie przenosił się od Rzymu, lecz osiadł w Avinionie, który stał się siedzibą papieży od 1309 r. na blisko 70 lat. Stąd wzięło się pojęcie „niewola Aviniońska".

Św. Katarzyna ze Sienny sprowadziła do Rzymu papieża Grzegorza XI, lecz kardynałowie trzymający z Francją wybrali własnego papieża Klemensa VII. Było dwóch papieży jednocześnie. Czegoś podobnego nigdy jeszcze nie było. W dodatku próba zaradzenia tej dziwacznej sytuacja spowodowała jeszcze większy galimatias. Bo choć na soborze w Pizie w 1409 r. unieważniono wybór obu papieży i wybrano trzeciego - Aleksandra V, to w praktyce było ich odtąd – trzech. I to aż do roku 1417, czyli do Soboru w Konstancji. Taka sytuacja – nazwana Wielką Schizmą Zachodnią – musiała spotkać się z krytyką. I się spotkała. W okresie zwanym reformacją.

We Włoszech reformacja trwała krótko i nie miała tak dramatycznego przebiegu jak w innych krajach Europy. Włochy były wówczas podzielone na małe księstwa. Jednak mądra polityka książąt sprawił, że zaczęły się w nich szybko rozwijać - i uniezależnić od Świętego Cesarstwa Rzymskiego – miasta-państwa.

Nastąpił też niezwykły rozkwit kultury zwanej Renesansem, który ogarniał całą Europę. We Włoszech rozpoczął się w Toskanii, a głównym jego ośrodkiem była Florencja. Wielkie dzieła o tematyce religijnej tworzyli genialni artyści: Michał Anioł Bouanarotii, Lenardo da Vinci, Rafale Santi i Tycjan. Odrodzenie objęło również Państwo Kościelne, co przyczyniło się do odbudowy świetności Rzymu.

Do katedry Świętego Jana Chrzciciela w Turynie trafiła w roku 1578 relikwia – płótno, w które owinięte było Ciało Pana Jezusa w chwili złożenia go do grobu, znane dzisiaj jako Całun Turyński. Tymczasem do oratorium w Turynie założonego przez Św. Jana Bosko przybył w połowie XIX wieku Dominik Savio, patron ministrantów, który odszedł do wieczności w 15 roku życia. Mamy tez innych świętych nastolatków – i tutaj możemy wymienić Św. Maria Goretti, błogosławiona Imelda Lambertini i służebnica Boża Antonietta Meo z Rzymu.

W roku 1800 Włochy podbił cesarz francuzów Napoleon Bonaparte. Ta nowa sytuacja i nowe zagrożenie poderwało Włochów do walki o niepodległość. I oto 60 lat później powstało królestwo Włoskie z królem Wiktorem Emanuellem II na czele. Jego syn i następna Humbert I naśladując inne wielkie mocarstwa europejskie, zabrał się od razu do zakładania kolonii w Afryce – Somalii i Erytrei. Natomiast po I Wojnie Światowej swoje faszystowskie rządy rozpoczął początkowo we współpracy z Hitlerem, a potem na własną rękę Benito Mussolini – niesławne to niestety dzieje. Za to całkiem niedawno żył jeszcze jeden z największych Świętych XX wieku – św. Pio z Pietrelciny – zakonnik kapucyński, mistyk i stygmatyk. Warto wspomnieć o Weronie i parze bohaterów słynnego dramatu Szekspira „Romeo i Julia". Pochodzili z tego właśnie miasta i mocno wierzyli w zwycięstwo dobra nad złem, miłości nad nienawiścią. Ich historia kończy się tragicznie lecz ich miłość, czysta i niewinna wciąż zachwyca potęgą i siłą.

Zachęcamy do lektury następnego cyklu felietonów o początkach chrześcijaństwa w Europie – tym razem zajmiemy się krajem San Marino.

 

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"