"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

IV NIEDZIELA ZWYKŁA 2.02.2020 Rok A
OFIAROWANIE PAŃSKIE, UROCZYSTOŚĆ MATKI BOŻEJ GROMNICZNEJ

Wprowadzenie do liturgii
Jak zanotował Św. Łukasz, Maryja i Józef przynieśli dwie synogarlice, czyli ptaki z rodziny gołębiowatych. Oznacza to, że byli raczej biedni niż bogaci. Drugim powodem przybycia do świątyni było ofiarowanie dziecka Bogu. Księga wyjścia tak definiuje ten wymóg: Pan tak powiedział do Mojżesza „Poświęćcie mi wszystko pierworodne u synów Izraela, do mnie należeć będą pierwociny łona matczynego, zarówno człowiek jak i zwierzę. A rodzice Jezusa postępowali więc tak, jak nakazywało im prawo Mojżeszowe. Na pamiątkę tego ofiarowania Jezusa w świątyni, dzisiaj obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego, czyli święto tych wszystkich, którzy bez reszty oddali swoje życie służbie Jezusowi. W dniu tym dokonujemy symbolicznego poświęcenia świec gromnicznych.

Zapalona gromnica w ręce wywołuje myśli o starości i śmierci. Mamy takie gorące życzenie, aby w naszych ostatnich chwilach życia podano nam gromnicę zapaloną, która przypomina nam, że idziemy na spotkanie z Panem. Poświęcone świece niesiemy do naszych domów jako symbol Chrystusa Światłości narodów. Niosąc zapaloną święcę do naszych domów złóżmy świadectwo, że przyjmujemy Chrystusa i jesteśmy gotowi do ofiarnej miłości.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający kościół i wieżę, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
3. Aby zaakcentować związek Księcia Piastowskiego Bolka II ze Śląskiem oraz górą Ślężą, wykonaliśmy 2-metrową rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368 r. Odsłonięcie pomnika odbędzie się późną wiosną 2020 r.
4. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczeniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży i jej okolicach. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
5. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.
6. W tym roku planujemy remont dachu starej części kościoła w Strzegomianach.
7. 13 czerwca 2020 r. o godz. 12.00 w kościele na Ślęży odbędzie się Mszę Świętą z okazji Spotkania z Duninami, potomkami Piotra Włosta. Piotr Włostowic, zwany później Duninem (tj. Duńczykiem) herbu Łabędź (ur. ok. 1080, zm. 1153), to możnowładca śląski z rodu Łabędziów, syn Włosta i od 1117 roku palatyn Bolesława Krzywoustego. Wywodził się z dawnego rodu książąt śląskich. Jego włości obejmowały ważne dla Śląska miejsca, jak wyspa Piasek we Wrocławiu czy ziemie wokół Ślęży. Główną siedzibą Piotra Włostowica był Ołbin.
8. W poniedziałek, 3.02.2020 czcimy Św. Błażeja, do którego modlimy się o przywrócenie zdrowia, gdy doskwierają nam choroby gardła. Po Mszy błogosławieństwo wiernych świecami.
9. Dziś Matki Bożej Gromnicznej. Porządek Mszy św. Strzegomiany godz. 9.00, Sulistrowice godz. 10.30 i 17.00 Sulistrowiczki godz, 19.00 Przynosimy gromnice do poświęcenia.

Ks. dr Ryszard Staszak - proboszcz

Naród bez dziejów, bez historii,bez przeszłości, staje się narodem bez ziemi, bezdomnym i bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich - kończy się.
Kardynał Stefan Wyszyński

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"