"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

VI NIEDZIELA ZWYKŁA 16.02.2020 Rok A

Wprowadzenie do liturgii

Dane jest nam żyć w świecie,który stara się zapomnieć o istniejących granicach. Teraz większość krajów Europy zlała się w jedną całość, a przekroczenie granic państw następuje niezauważalnie. Jedna waluta ma scalać obywateli poszczególnych krajów w jedno społeczeństwo. Jedna popkultura zacierać ma różnice etniczne, kulturowe i historyczne. Jeden świecki światopogląd lewicowy kreuje postawę relatywizmu moralnego. Czyny które do niedawna były naganne stają się normą. Zachowania które kiedyś zawstydzały dziś są propagowane i poddawane demokratycznym głosowaniom. Zacierają się nasze granice. Króluje relatywizm, wielu ludzi wierzy że mogą sami decydować co jet dobre a co jest złe. Często zło nazywają dobrem. Pismo święte uczy że człowiek nie jest twórcą moralności, lecz sam Bóg. Człowiek nie ma prawa decydować o tym co jest dobre a co jest złe. Zawsze gdy przekraczamy przykazania Bożę nasze czyny są złe. Rozum próbuje wytłumaczyć nam każdą nieprawość w ten sposób oddalamy się od granicy dobra i Boga. Grzech trzeba nazywać grzechem. Zło trzeba nazywać złem. Nieprawość określać mianem nieprawości. Największym nieszczęściem człowieka jest przekroczenie granicy dobra i zła i życie bez Boga.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. 4 lutego nasz Metropolita Wrocławski ks. Abp. dr Józef Kupny obchodził 14 rocznicę konsekracji biskupiej, wypowiedział wtedy znamienne słowa „Chcę być głosicielem Bożej miłości do człowieka. Chrystus nas umiłował". Życzymy Bożego błogosławieństwa w posłudze pasterskiej i dziękujemy za dotychczasową posługę. Pamiętamy o naszym Arcypasterzu w modlitwach. Od 18 maja 2013 r. jest Metropolitą Wrocławskim.
2. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający kościół i wieżę, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.
3. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
4. Aby zaakcentować związek Księcia Piastowskiego Bolka II ze Śląskiem oraz górą Ślężą, wykonaliśmy 2-metrową rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368
5. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczeniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży i jej okolicach. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
6. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.
7. W tym roku planujemy remont dachu starej części kościoła w Strzegomianach
8. 13 czerwca 2020 r. o godz. 12.00 w kościele na Ślęży odbędzie się Mszę Świętą z okazji Spotkania z Duninami, potomkami Piotra Włosta. Piotr Włostowic, zwany później Duninem (tj. Duńczykiem) herbu Łabędź (ur. ok. 1080, zm. 1153), to możnowładca śląski z rodu Łabędziów, syn Włosta i od 1117 roku palatyn Bolesława Krzywoustego. Wywodził się z dawnego rodu książąt śląskich. Jego włości obejmowały ważne dla Śląska miejsca, jak wyspa Piasek we Wrocławiu czy ziemie wokół Ślęży. Główną siedzibą Piotra Włostowica był Ołbin.
Odsłonięcie pomnika Bolka II
9.26 lutego przypada Środa Popielcowa poświecenie i posypanie głów popiołem na każdej Mszy św." Pamiętaj człowiecze prochem jesteś i w proch się obrócisz"Rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Ks. dr Ryszard Staszak - proboszcz .

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"