"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 1.03.2020 Rok A

Wprowadzenie do liturgii

Dzisiejsza Ewangelia zwraca wagę, że nie można podejmować dialogu ze złem. Trzeba je zwalczać nawet jeśli przychodzi w opakowaniu dobra: nawet jeśli wydaje się jakimś drobiazgiem, szczegółem, środkiem do celu. Pamiętajmy, że życie chrześcijanina jest nieustanną walą ze złem zewnętrznym i skutkami grzechu pierworodnego, które nosimy w sobie. Szatan posiada wielką moc niszczycielską. Ilekroć popadamy w grzech doznajemy działania tej nieprzyjacielskiej siły. Aby przeciwstawić się pokusie musimy być złączeni więzami miłości z Synem Bożym, który niszczy grzech, uwalnia nas, pozwala żyć w łasce Bożej. Ta pomoc jest nam niezbędnie potrzebna, aby dość do Królestwa Niebieskiego, aby wygrać tę nieustanną walkę ze złem. Nigdy zła nie nazywajmy dobrem.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W okresie Wielkiego Postu Droga Krzyżowa o godz. 17 w Sulistrowicach; Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 10 (przed Mszą Św.) w Sulistrowicach, 18.30 w Sulistrowiczkach. W następną niedzielę 8 marca przypada Niedziela Ad gentes, która jest dniem modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami posługującymi w Afryce. W czwartek 19 marca przypada VII rocznica inauguracji pontyfikatu Papieża Franciszka. W ten dzień uroczystość Św. Józefa, patronalne święto JE Ks. Abpa Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego.
2. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający kościół, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.
3. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
4. Aby zaakcentować związek Księcia Piastowskiego Bolka II ze Śląskiem oraz górą Ślężą, wykonaliśmy 2-metrową rzeźbę Bolka II w piaskowcu, będącą odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Bolko II, ostatni suwerenny polski książę na Śląsku zmarł 28 VII 1368
5. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
6. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.
7. W tym roku planujemy remont dachu starej części kościoła w Strzegomianach
8. 13 czerwca 2020 r. o godz. 12.00 w kościele na Ślęży odbędzie się Mszę Świętą z okazji Spotkania z Duninami, potomkami Piotra Włosta. Piotr Włostowic, zwany później Duninem (tj. Duńczykiem) herbu Łabędź (ur. ok. 1080, zm. 1153), to możnowładca śląski z rodu Łabędziów, syn Włosta i od 1117 roku palatyn Bolesława Krzywoustego. Wywodził się z dawnego rodu książąt śląskich. Jego włości obejmowały ważne dla Śląska miejsca, jak wyspa Piasek we Wrocławiu czy ziemie wokół Ślęży. Główną siedzibą Piotra Włostowica był Ołbin. W tym dniu nastąpi również uroczyste odsłonięcie pomnika Bolka II.
9. W dniach 17-19 lipca będzie miała miejsce peregrynacja figury Św. Michała Archanioła w kościele na Ślęży. Poprowadzą ją ojcowie Michalici z Warszawy
10. Od IV niedzieli Wielkiego Postu rozpoczynamy rekolekcje Wielkopostne (23-25.03.2020), które poprowadzi ks. dr Wiesław Drawiecki, Salwatorianin z Wrocławia.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Dziś, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", czyli organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski. Oddajemy w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym żołnierzom drugiej konspiracji, za ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji patriotycznych, oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata. Cześć i chwała bohaterom! Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.


 

CYKL FELIETONÓW O POCZĄTKACH CHRZEŚCIJAŃSTWA W EUROPIE
WĘGRY cz. II

W kolejnych latach przez Węgry przeszły trzy krucjaty, zdążające do Ziemi Świętej. Udział w piątej w obronie Akki wziął węgierski król Andrzej II. Ten sam król, mając już powyżej uszu ataków pogańskich Kumanów, wezwał na pomoc rycerzy Zakonu Krzyżackiego. Widząc jednak, że bardziej niż zwalczaniem Kumanów są oni zainteresowani utworzeniem na terenie Węgier własnego państwa, przegnał ich.

Wielką świętością zasłynęły w XIII wieku trzy córki króla Beli IV: Kinga, Małgorzata i Jolenta. Kinga, mądra i przedsiębiorcza, była żoną polskiego księcia Bolesława Wstydliwego. Założyła klasztor klarysek w Starym Sączu, do którego wstąpiła po śmieci męża. Jolenta, cnotliwa i współczująca, była żoną polskiego księcia Bolesława Pobożnego, a życie zakończyła jako klaryska w Gnieźnie. Natomiast Małgorzata, która urodziła się wkrótce po najeździe Mongołów (1241), została ofiarowana Bogu w intencji uwolnienia Węgier od tego barbarzyńskiego najeźdźcy.

Batu chan zdążył już bowiem wymordować prawie połowę ludności. Pan Bóg przyjął ofiarę. Mongołowie, zawiadomieni o nagłej śmierci władcy swego imperium, opuścili Węgry, a ona została dominikanką w klasztorze wzniesionym przez swego ojca, na wyspie na Dunaju, zwanej dziś Wyspą Małgorzaty.

W tym samym czasie żyła w pobliżu Ostrzyhomia grupka pustelników, do której dołączył wkrótce Euzebiusz. I to on właśnie zorganizował Zakon Braci Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, czyli Zakon Paulinów. Stąd wyruszyło pewnego dnia szesnastu braci w białych habitach do Częstochowy, by tam na Jasnej Górze założyć pierwszy w Polsce klasztor pauliński. W pobliżu Ostrzyhomia król Ludwik z nowej dynastii Andegawenów wzniósł w roku 1352 piękny kościół i poświęcił go Wielkiej Pani Węgrów. Świątynię, zburzoną przez Turków odbudowano w XVIII wieku.

Zagrożenie ze strony Turków nabrało niepokojących rozwarów po klęsce rycerstwa europejskiego w 1396 r. Krzyżowcy mieli lepsze uzbrojenie, ale wojsko tureckie okazało się szybsze i bardziej zdyscyplinowane. Król Zygmunt uratowany na polu bitwy od śmierci przez polskiego szlachcica Ścibora ze Ściborzyc, próbował nieco później walczyć z husytami, a w roku 1433 papież Eugeniusz koronował go na cesarza Rzymu. Turcy po zwycięskiej bitwie pod Mohaczem (1526) rozproszyli się po Europie na dobre. Miasta ulegały zniszczeniu a w miejscu kościołów powstawały minarety i meczety. Wydarzenia te zbiegły się z reformacją, dlatego pod koniec XVI w. większość Węgrów opowiedziała się za kalwinizmem.

Wyzwolenie Węgier spod panowania tureckiego nastąpiło pod koniec XVII w. Na pełną niepodległość Węgry czekały jednak aż do 1990 roku, po dwóch wojnach światowych, okupacji sowieckiej, krwawych rządach komunistów, którzy do obozów wywieźli m.in. przeszło 10 tys. zakonników i zakonnic.

Węgry poddawane bezlitosnej germanizacji i sowietyzacji pozostały wierne Bogu. A parlament po odzyskaniu niepodległości wycofał narzucone kościołowi bezprawne ustawy. Obecnie chrześcijanami jest prawie połowa Węgrów, i są to głównie katolicy.

W kolejnych cyklu felietonów rozpoczniemy historię chrześcijaństwa we Francji. Zachęcamy do lektury.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"