"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 22.03.2020 Rok A

Wprowadzenie do liturgii

Wzrok jest wielkim darem. Dzisiejsza Ewangelia przedstawia scenę, w której Jezus uzdrawia niewidomego. Była to ogromna radość dla tego człowieka. Mógł od tej pory cieszyć się światłem słońca, podziwiać kolory, spoglądać na drzewa, kwiaty i twarze ludzi. Ewangelia dzisiejsza ma znaczenie symboliczne. Istnieje bowiem ślepota cielesna i duchowa. Ta druga jest o wiele gorsza, bo stanowi zagrożenie dla duszy człowieka. Na czym ona polega? Po pierwsze na utracie światła wiary. A przecież Chrystus jest światłością świata. Kto chodzi za Nim będzie miał światło życia. Chrystus oświeca nasze drogi od momentu Chrztu. Nie zagubiliśmy tego najcenniejszego światła, skoro przychodzimy na Eucharystię. Ktoś mógłby powiedzieć, że ten rodzaj duchowej ślepoty nas nie dotyczy. Tak, ale może nas dotknąć inny jej rodzaj - gdy ktoś nie dostrzega swojego grzechu i swej winy. Wierzy w Chrystusa przychodząc do świątyni, ale to światło nie dociera do jego sumienia. Jest ono pogrążone w mroku. Inny rodzaj ślepoty jest wówczas, gdy człowiek nie dostrzega innych. To znaczy widząc bliźniego oczami ciała jednocześnie nie potrafi zobaczyć go sercem. Tacy ludzie oceniają drugiego ze względu na jego wygląd, zasobność portfela, stan konta, zajmowane stanowisko czy sprawność fizyczną. Słowo Boże zachęca nas aby okryć piękno ludzkiego wnętrza na obraz Boży, który jest w każdym człowieku, bo człowiek jest pomysłem Boga.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

UWAGA – PILNA INFORMACJA
Biorąc pod uwagę zagrożenie i zdrowie ks. Abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski działając w myśl kanonu 87 oraz 1245-1248 Prawa Kanonicznego udziela dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestniczenia we Mszy Św. do dnia 29 marca 2020 osobom w podeszłym wieku, osobom z infekcjami, dzieciom i młodzieży szkolnej, osobom, które czują obawę przed zagrożeniem. Nieobecność na Mszy Św. nie jest grzechem. Kościół zachęca jednak do uczestniczenia we Mszy poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Z powodu epidemii rekolekcje w naszej parafii zostały odwołane. Msze Św. na żywo w kościele na Ślęzy online transmitowane są w każdą niedzielę o godz. 14.00. Zapraszamy do uczestnictwa przez stronę internetową www.sleza.info (do transmisji niezbędna jest aktualna wtyczka Adobe Flash).

1. Pamiętaj - Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis" [Krzyż trwa, choć świat się zmienia]. Często odwoływał się do tego zdania Św. Jan Paweł II.
2. W czwartek 19 marca w uroczystość Św. Józefa miało miejsce patronalne święto JE Ks. Abpa Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego. Modliliśmy się w intencji naszego metropolity.
3. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający kościół, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.
4. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
5. 13 czerwca 2020 r. o godz. 12.00 w kościele na Ślęży odbędzie się Msza Św. z okazji Spotkania z Duninami, potomkami Piotra Włosta. Piotr Włostowic, zwany później Duninem herbu Łabędź (ur. ok. 1080, zm. 1153), to możnowładca śląski, syn Włosta i od 1117 r. palatyn Bolesława Krzywoustego. Wywodził się z dawnego rodu książąt śląskich. Jego włości obejmowały ważne dla Śląska miejsca, jak wyspa Piasek we Wrocławiu czy ziemie wokół Ślęży. W tym dniu nastąpi również uroczyste odsłonięcie 2-metrowej, wykonanej w piaskowcu rzeźby pomnika Bolka II, księcia Piastowskiego związanego ze Śląskiem oraz górą Ślężą. Rzeźba jest odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Pomnik został ufundowany przez JE Abpa Józefa Kupnego, Metropolitę Wrocławskiego. Bolko II to ostatni suwerenny polski książę na Śląsku, który nie dał się zhołdować Janowi Luksemburczykowi, Niemcowi na tronie Czeskim, do końca pozostając wiernym koronie Polskiej. Zmarł 28 VII 1368 r.
6. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
7. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz


Przesłanie JE Abpa Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego
do mieszkańców Dolnego Śląska

"Zdajemy dzisiaj egzamin z miłości bliźniego i umiejętności rezygnowania
z własnych pragnień na rzecz większego dobra"

Kochani mieszkańcy Dolnego Śląska.

W ostatnich dnia przekonujemy się jak nigdy dotąd, że stanowimy jedną rodziną ludzką. Epidemia jaka dotknęła świat, Europę i Polskę przypomina nam nie tylko o kruchości życia ludzkiego, ale także o tym, że konsekwencje naszych decyzji dotykają zawsze większego grona ludzi. Wszyscy bez względu na wiek, poglądy czy wyznawaną wiarę zdajemy dzisiaj egzamin z miłości bliźniego i umiejętności rezygnowania z własnych pragnień na rzecz większego dobra. W obliczu zagrożenia zdrowia i życia nie ma i nie może być mowy o decyzjach nieodpowiedzialnych. Nie jest tylko i wyłącznie naszą sprawą czy pozostaniemy w domu, czy będziemy unikać większych zgromadzeń, ani czy dostosujemy się do zaleceń służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo.
Proszę was o roztropność i odpowiedzialność, a także o wyzwolenie pokładów dobra, które w nas są, i które w tak trudnych chwilach powinny dojść do głosu. Szczególnie zwracam się do ludzi starszych i chorych, którzy znajdują się w tzw. grupie ryzyka, by w miarę możliwości nie opuszczali swoich domów. Niech każdy zrobi co w jego mocy, by ograniczyć możliwości rozprzestrzeniania się epidemii.

W związku z obecną sytuacją wydałem wiele dekretów dotyczących naszego życia religijnego. Nie chcę jednak, by nasza łączność pozostawała jedynie na poziomie prawnych uregulowań. Dla ludzi wierzących czas, który przeżywamy, to również test z wiary i zaufania Jezusowi Chrystusowi. Wiara podpowiada że epidemia, choroba, cierpienie i śmierć to nie są twarze Pana Boga. Bóg nigdy nie przychodzi aby niszczyć. Bóg przychodzi aby kochać i uczyć nas miłości. Wiara podpowiada, że Chrystus jest zawsze blisko tych, którzy cierpią i którzy ze swoim cierpieniem przychodzą do niego. Wiara w końcu przypomina, że Bóg chce naszego dobra. W tej wierze chcę was umocnić i w tym duchu przeżywam z wami to trudne doświadczenie.

Wiem, że dla wielu z was ostatnia niedziela była pierwszym od kilkudziesięciu lat Dniem Pańskim bez Mszy św. Kiedy widziałem zdjęcia pustych kościołów, wysłuchałem relacji waszych księży proboszczów, trudno było zachować spokój. Dla nas wszystkich jest to ogromny krzyż, który przeżywamy w tym Wielkim Poście. Wiem, że są ludzie, dla których nieobecność na niedzielnej Eucharystii jest niewyobrażalnym wyrzeczeniem. Łączę się z wami i wspieram modlitwą w tym trudnym czasie.

Jednocześnie dziękuję tym, których domy stały się w tym czasie prawdziwymi świątyniami. Dotarły do mnie niesamowite świadectwa o drogach krzyżowych odprawianych w waszych rodzinach, o wspólnej modlitwie różańcowej odmawianej w intencji oddalenia zagrożenia epidemią, czy o Mszach św. transmitowanych przez nasze media, za pośrednictwem których pobożnie łączyliście się ze wspólnotą parafialną.

Dziś, podobnie jak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, to wasze domy stały się domami Kościoła. Z wdzięcznością myślę o tych wszystkich, którzy opiekują się chorymi i którzy pracują ponad siły, by ograniczyć skutki epidemii. Pamiętam w modlitwie o pracownikach służby zdrowia i o wszystkich służbach dbających o nasze bezpieczeństwo. Jestem w stałym kontakcie z wojewodą dolnośląskim oraz prezydentem miasta Wrocławia i wiem jak bardzo potrzeba byśmy w takim momencie pozostali jedno, byśmy sobie pomagali.

Proszę was o jedność, o odpowiedzialność, roztropność, wzajemny szacunek i miłość. Wierzących proszę o modlitwę i o tej modlitwie was wszystkich zapewniam.

Na zakończenie bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy w ostatnich dniach przesłali mi osobiście lub za pośrednictwem moich współpracowników życzenia z okazji mojego patronalnego święta. Dziś w uroczystość św. Józefa modlę się, by ten który opiekował się Świętą Rodziną, otoczył opieką rodzinę ludzką, którą stanowimy.
Pozdrawiam was serdecznie i z serca wszystkim błogosławię. W imię Ojca i Syna i Ducha świętego.

JE Abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"