"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

NIEDZIELA PALMOWA 5.04.2020 Rok A
Wprowadzenie do liturgii

Dzisiejsza niedziela wprowadza nas w Wielki Tydzień, w którym stajemy wobec męki śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Nasze serca zostają poruszone tajemnicą Jego krzyża. Jakie ma ono dla nas znaczenie? Wiara w Boga ukrzyżowanego nie jest dla nikogo ani prosta, ani oczywista. Łatwiej nam uwierzyć w Boga uciszającego burzę na jeziorze, niż w Boga umierającego na krzyżu, jako złoczyńca. Łatwiej nam przyjąć Boga triumfującego niż Boga, który w kategoriach ludzkiego myślenia ponosi klęskę. Podobnie jak wtedy, za czasów Jezusa Chrystusa, tak i dziś ludzie przyjmują różne postawy względem krzyża. Byli pod krzyżem ludzie zupełnie obojętni wobec tego co się działo, byli i tacy którzy z całym przekonaniem dążyli do śmierci Jezusa, ale byli też ci, którzy wytrwali pod krzyżem do końca – Jego matka, Jan, Maria Magdalena i Weronika. W której z tych postaw odnajdujesz siebie? W nadchodzącym tygodniu trzeba zwolnić tempo życia i wyciszyć serca, abyśmy nie przeszli obok największych tajemnic naszej wiary. Wielu zadaje sobie pytanie "Czy konieczna była śmierć Chrystusa na krzyżu?". Św. Jan Paweł II odpowiada: „Bez cierpienia i śmierci Chrystusa miłość Boga dla ludzi nie ukazałaby się w całej swojej głębi i wielkości. A ponieważ została objawiona w sposób tak przekonywający, przynosi owoc - jest nim nowe przymierze Boga z ludźmi. Na czym polega ów nowe przymierze? Jest objawieniem miłości Boga w całej jej pełni i wielości".

Pamiętaj - Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności
„Crux stat dum volvitur orbis" [Krzyż trwa, choć świat się zmienia]
(często odwoływał się do tego zdania Św. Jan Paweł II)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Biorąc pod uwagę zagrożenie i zdrowie ks. Abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski działając w myśl kanonu 87 oraz 1245-1248 Prawa Kanonicznego udziela dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestniczenia we Mszy Św. Kościół zachęca jednak do uczestniczenia we Mszach Świętych poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
W Wielkim Tygodniu zachęcamy do uczestnictwa w transmisji internetowej online Mszy Świętych z kościoła na szczycie Ślęży przez stronę internetową www.sleza.info wg następującego porządku: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota – godz. 20.00, Niedziela i Poniedziałek Wielkanocy godz. 14.00. Ponadto z związku z zaleceniami Ministerstwa Zdrowa oraz Episkopatu Polski informujemy, że w naszej parafii w tym roku wyjątkowo w nie odbędzie się poświęcenie pokarmów w Wielkanocną Sobotę, a także nie odbędzie się procesja rezulekcyjna wokół kościoła. Msze Święte w porządku świątecznym w naszej parafii odbędą się, jednak przy udziale nie więcej niż 5-ciu osób.

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający kościół, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
2. W czerwcu 2020 r. w kościele na Ślęży planujemy Mszę Św. z okazji uroczystego odsłonięcia 2-metrowej, wykonanej w piaskowcu rzeźby pomnika Bolka II, księcia Piastowskiego związanego ze Śląskiem oraz górą Ślężą. Rzeźba jest odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Pomnik został ufundowany przez JE Abpa Józefa Kupnego, Metropolitę Wrocławskiego. Bolko II to ostatni suwerenny polski książę na Śląsku, który nie dał się zhołdować Janowi Luksemburczykowi, Niemcowi na tronie Czeskim, do końca pozostając wiernym koronie Polskiej. Zmarł 28 VII 1368 r.
3. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
4. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny oraz szybkiego wyjścia z kryzysu wywołanego światową pandemią koronowirusa.
5. W poprzednią niedzielą ponowiliśmy akt zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski wszystkich kościołów naszej parafii, a także ponowiliśmy uroczystość obrania Św. Michała Archanioła za jej patrona.

Ks. dr Ryszard Staszak - proboszcz

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"