"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

ŚW. JÓZEFA RZEMIEŚLNIKA, OBLUBIEŃCA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY 1.05.2020, IV NIEDZIELA WIELKANOCNA 3.05.2020 Rok A

Wprowadzenie do liturgii

Wg świadectwa Ewangelii Św. Józef pochodził z królewskiego rodu Dawida [Mt 1,1-16 MT]. Utrzymywał się z pracy stolarskiej. Po zaślubieniu Maryi został poinformowany przez Anioła o tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Odtąd był wiernym opiekunem Świętej Rodziny, ponieważ nie znajdujemy o nim wzmianek w Ewangelii gdy Jezus rozpoczął nauczanie, należy sądzić, że już wówczas Józef nie żył. Papież Pius IX ogłosił Św. Józefa patronem całego kościoła w 1870r., a papież Pius XII w 1955r. ustanowił dzień 1 maja dniem Józefa Rzemieślnika. Św. Józef jest czczony także jako patron dobrej śmierci, ponieważ w chwili zgonu towarzyszyli mu Jezus i Maryja. W Polsce kult Św. Józefa istnieje od przełomu XI i XII w. Największy rozwój nabożeństwa do Św. Józefa przypada na XVII i XVIII w. Propagowane szczególnie przez Karmelitów. Z tego też czasu datuje się najsłynniejsze sanktuarium w Kaliszu. Papierz Jan XXIII w 1963r. ofiarował pierścień do czczonego tam obrazu, a papież Paweł VI ornat. Sanktuarium Kaliskie jest miejscem dorocznym pielgrzymek kapłanów polskich, więźniów z obozu w Dachau. Dziś jest coraz więcej ludzi zagubionych. Labirynt zakłamanych rzekomo naukowo uszczęśliwiających ideologii powiększył się. Jak dotąd żaden naukowiec, przywódca partyjny czy polityczny nie potrafi wyprowadzić człowieka z tego labiryntu i chaosu. Dlaczego? Bo jest tylko jeden przewodnik. Dobry pasterz, który potrafi nas poprowadzić poprzez labirynt współczesnych ideologii do prawdziwego życia. Tym dobrym pasterzem jest Jezus Chrystus. O tym wspomina dzisiejsza Ewangelia.
„Crux stat dum volvitur orbis" [Krzyż trwa, choć świat się zmienia] (Św. Jan Paweł II)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Biorąc pod uwagę zagrożenie i zdrowie ks. Abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski działając w myśl kanonu 87 oraz 1245-1248 Prawa Kanonicznego udziela dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestniczenia we Mszy Św. Kościół zachęca jednak do uczestniczenia we Mszach Świętych poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Zachęcamy do uczestnictwa w transmisji internetowej online Mszy Świętych z kościoła na szczycie Ślęży przez stronę internetową www.sleza.info w każdą niedzielę i święta o godz. 14.00.
1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający kościół, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
2. W tym roku w kościele na Ślęży planujemy Mszę Św. z okazji uroczystego odsłonięcia 2-metrowej, wykonanej w piaskowcu rzeźby pomnika Bolka II, księcia Piastowskiego związanego ze Śląskiem oraz górą Ślężą. Rzeźba jest odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Pomnik został ufundowany przez JE Abpa Józefa Kupnego, Metropolitę Wrocławskiego. Bolko II to ostatni suwerenny polski książę na Śląsku, który nie dał się zhołdować Janowi Luksemburczykowi, Niemcowi na tronie Czeskim, do końca pozostając wiernym koronie Polskiej. Zmarł 28 VII 1368 r.
3. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
4. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.
5. W związku z pandemią koronawirusa i ograniczoną ilością wiernych na Mszach Św., kościół zmaga się z kryzysem finansowym. W związku z tym zwracamy się z prośbą do naszych Parafiach i gości, aby w ten trudny czas, wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami bezpośrednio na konto parafii (nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary serdecznie Bóg zapłać.
6. 3-go maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go maja. Porządek Mszy Św. świąteczny: Strzegomiany: godz. 9.00, Sulistrowice: godz. 10.30, Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00, Ślęża: godz. 14.00. Zapraszamy również na Nabożeństwo Majowe do kościoła parafialnego codziennie o godz. 18.00. Po nabożeństwie Msza Święta.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz


 Abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski zachęca, by w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, modlić się w rodzinach za wstawiennictwem Maryi na różańcu. Prosi też byśmy nabożeństwa majowe odprawiali w zaciszu naszych domów.

Będąc ludźmi wiary, jesteśmy przekonani, że nie wszystko w życiu zależy od geniuszu człowieka. Wierzymy przecież w Boga i w Jego opatrznościowe czuwanie nad każdym człowiekiem, nad ludzkością i światem, dlatego przypominamy o wielkiej roli jedności człowieka z Bogiem oraz o mocy modlitwy.

Wyrażamy wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za Jego List do wszystkich wiernych na maj 2020 roku. Wraz z Papieżem zachęcamy do odmawiania Różańca Świętego, szczególnie w środowisku rodzinnym. Zgodnie z polskim zwyczajem zachęcamy do pielęgnowania nabożeństw majowych. Módlmy się za wstawiennictwem Maryi, Królowej Polski o opiekę nad nami i pomoc w pokonaniu pandemii. Czyńmy to z głęboką wiarą i nadzieją, że nasza Matka i Królowa, która wyprowadziła nas z wielu narodowych nieszczęść i tym razem okaże się nam Nieustającą Pomocą i Wspomożycielką.

Byłoby też rzeczą pożyteczną, aby w pierwszym dniu maja – który przypada w piątek – odstąpić od praktyki coraz częściej udzielanej dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Bardziej właściwym byłoby uczynić ten dzień dniem pokuty i postu w intencji zachowania miejsc pracy dla naszych rodaków.

W trudnym czasie epidemii, 3 maja br. na Jasnej Górze będzie miało miejsce zawierzenie naszej Ojczyzny Matce Bożej Królowej Polski.

„O Maryjo, Pocieszycielko strapionych, weź w ramiona wszystkie swoje niespokojne dzieci i wyproś, aby Bóg zadziałał Swoją wszechmocną ręką i uwolnił nas od tej straszliwej epidemii, żeby życie mogło powrócić do normalnego biegu w spokoju. Zawierzamy się Tobie, która jaśniejesz na naszej drodze jako znak zbawienia i nadziei, o łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo!" (Papież Franciszek).

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski Zachęca wszystkich, którym leży na sercu dobro Ojczyzny, do gorliwej modlitwy w rodzinach i parafiach. Prosimy Boga, aby spełniło się życzenie świętego Jana Pawła II – Pokój Tobie, Polsko!

 

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"