"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XI NIEDZIELA ZWYKŁA 14.06.2020 Rok A
Wprowadzenie do liturgii

Ksiądz Jan Twardowski pisał zwracając się do Boga: "Dziękuję Ci po prostu za to, że jesteś. Za to że nie mieścisz się w naszej głowie, która jest zbyt logiczna. Za to, że nie sposób Cię ogarnąć sercem, które jest zbyt nerwowe. Za to, że jesteś tak bliski i daleki, że we wszystkim inny. Za to, że jesteś już odnaleziony i nie odnaleziony jeszcze, że uciekamy od Ciebie do Ciebie. Za to, że nie czynimy niczego dla Ciebie, ale wszystko dzięki Tobie. Za to, że to czego pojąć nie mogę – nie jest nigdy złudzeniem. Za to, że milczysz - tylko my oczytani analfabeci chlapiemy językiem". Czy potrafimy podziękować Bogu tak jak ksiądz poeta? Za to, że jest? Ze nie czynimy niczego dla Niego, ale dzięki Niemu? „Dono tua de laudo" mówi Św. Augustyn, czyli "Chwalę Cię Panie dzięki Twojemu darowi". Możemy uwielbiać Boga tylko dlatego, że ofiarował nam taką możliwość. Śpiewamy pieśni na Jego chwałę, bo obdarzył nas głosem, słuchem, talentem muzycznym. Piszemy teksty na Jego cześć i układamy modlitwy dziękczynne, bo otrzymaliśmy rozum, język, zdolność pisania i czytania. Uczestniczymy w Liturgii, która jest dziękczynieniem Bogu i oddawaniem mu chwały. Nie zapominajmy o dziękowaniu Bogu za Jego dary, które od Niego otrzymaliśmy i otrzymujemy każdego dnia.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Informujemy, że w związku ze zniesieniem przez władze państwowe ograniczeń co do liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii w kościołach i kaplicach, abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski postanawia z dniem 6 czerwca 2020 r. o zakończeniu obowiązywania dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta. Porządek Mszy Św.:
Niedziele i Święta: Strzegomiany: godz. 9.00, Sulistrowice: godz. 10.30, Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00, Ślęża: godz. 14.00
Dni Powszednie: Sulistrowice: godz. 18.00, Sulistrowiczki: pierwsze soboty m-ca 19.00
1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający kościół, otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca u Św. Jakuba na tarasie (przy kościele, na prawo od wejścia) – kawa, herbata, ciasto, kremówki papieskie, zimne napoje, lody, ciepłe posiłki, kiełbaska, karkówka z grilla czy naleśniki.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy Św. do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych: www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl - aktualne informacje z życia parafii. Są do nabycia medale - awers Kościół na Ślęży, rewers Bolko II.
3. W czerwcu 2021 r. kościele na Ślęży planujemy Mszę Św. z okazji uroczystego odsłonięcia 2-metrowej, wykonanej w piaskowcu rzeźby pomnika Bolka II, księcia Piastowskiego związanego ze Śląskiem oraz górą Ślężą. Rzeźba jest odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Pomnik został ufundowany przez JE Abpa Józefa Kupnego, Metropolitę Wrocławskiego. Bolko II to ostatni suwerenny polski książę na Śląsku, który nie dał się zhołdować Janowi Luksemburczykowi, Niemcowi na tronie Czeskim, do końca pozostając wiernym koronie Polskiej. Zmarł 28 VII 1368 r.
4. Jest do nabycia bogato ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
5. W każdą ostatnią sobotę miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach będą odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.
6. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami bezpośrednio na konto parafii (nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
7. 16 czerwca przypada VII rocznica ingresu i przyjęcia posłannictwa pasterza naszej archidiecezji przez JE ks. abpa Józefa Kupnego. Polecamy najdostojniejszego arcypasterza modlitwom wiernych.
Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz
„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości staje się wkrótce narodem bez ziemi, bezdomnym i bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się" [Sł .Boży kard. Stefan Wyszyński, 1901-1981]


 

To jest utwór pogodny i pozytywny, bo takie jest chrześcijaństwo, taka jest wiara - mówi ks. Jakub Bartczak o swoim najnowszym utworze

To drugi kawałek z zapowiadanej na wrzesień kolejnej płyty ks. Jakuba Bartczaka. Tytuł "Odchodzę" nawiązuje do ulotności chwil w życiu, które warto łapać i z nich korzystać. Bo życie to rzeczywistość dynamiczna.

- Od razu dementuje i odpowiadam, bo dostałem wiele zapytań odnośnie do tego tytułu - nie mam kryzysu wiary czy kapłaństwa, wręcz przeciwnie. To hasło piosenki do tego nie nawiązuje - mówi "Gościowi" ks. Bartczak.

Jak zwykle w treści utwór przepełniony jest chrześcijańską myślą. Sam autor wyjaśnia, że jego rap to zaproszenie do wiary, dlatego cieszy się, gdy dociera do ludzi wątpiących lub niewierzących. W komentarzach pod piosenkami w serwisie YouTube wielu ludzi przyznaje, że daleko im do Kościoła, ale rap ks. Jakuba przepełnia ich nadzieją i budzi pozytywne emocje.

- Niektórzy piszą do mnie w listach, że ich nawrócenie było mocno związane z moja muzyką. Bogu niech będą dzięki. Mija 8 lat od kiedy wypuściłem jako ksiądz pierwszą piosenkę. W tym czasie otrzymałem wiele budujących mocnych świadectw, zachęcających do dalszego ewangelizowania poprzez hip-hop - przyznaje ks. Jakub.

Zapowiada jednak, że następna płyta, która być może wyjdzie za 3 miesiące, ma być tą ostatnią.

- Przede wszystkim chce realizować swoje powołanie kapłańskie i spełniać zadania jako ksiądz. Od razu mówię, że nie czuję się stary, ale ja też nie jestem stricte artystą i nagrywanie piosenek to nie jest moje główne życiowe zadanie. Treść mojego życia tworzy kapłaństwo, a rap to cząstka. Od czasu do czasu coś pewnie nagram, ale raczej nadchodząca płyta będzie ostatnią i nie będę już robił tak dużych projektów. Oczywiście nie wiem, co będzie dalej. Może Pan Bóg postawi przede mną jakieś kolejne zadania? - zastanawia się raper w sutannie.

Jego muzyka nie ma ograniczeń pokoleniowych. Słuchają jej zarówno dorośli, młodzież, jak i dzieci. Niesie za sobą masę pozytywnej energii i przesłania o miłości Boga.

- Wiem, że dużo rapu przepełnionego jest wulgaryzmami. Czasem słyszę, jak dzieci przechodzą pod oknem mojej plebanii i z telefonu puszczają piosenki składające się z przekleństw. To są czteroklasiści i piątoklasiści! Dlatego staram się tworzyć rap z przesłaniem i radością. Wiara jest czymś pięknym i chce to ukazywać w swojej muzyce - wyjaśnia kapłan na co dzień pracujący w Sulistrowicach pod górą Ślężą.

Jego zdaniem księża powinni potratować hip-hop jako narzędzie do ewangelizacji, ale jeśli już się za to biorą, muszą to robić dobrze.

- Akcja hot16challenge pokazała, że rapowanie nie jest proste, gdy ma dobrze brzmieć i wpadać w ucho. Jeśli jakiś ksiądz chce rapować, nie ma problemu. To jak z jazdą na motorze. Nic w tym złego. Tylko powinien to robić dobrze, żeby jego utwory kogoś przyciągały i nie stały się antyewangelizacją. Ważne okazują się priorytety. Nie możemy ich pokręcić. Nie raper-ksiądz tylko najpierw ksiądz, a potem rap - podsumowuje ks. Jakub.

Źródło: https://wroclaw.gosc.pl/

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

  • Strzegomiany: godz. 9.00
  • Sulistrowice: godz. 10.30
  • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
  • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

  • Sulistrowice:
    zima 17.00, lato 18.00
  • Sulistrowiczki:
    pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

  • 1
  • 2
  • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
  • 1
  • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"