"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA 18.10.2020 Rok A

Wprowadzenie do liturgii

W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus wypowiada pamiętne słowa: „Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga" (Mt 22,21). Chce w ten sposób zwrócić uwagę na fakt, iż troska o dobro społeczne i uczciwość względem swej ojczyzny to problemy, które mówią o doczesności. Istnieje więź wzajemnych zobowiązań, jakie nas łączą. Nikt z nas nie jest do końca samowystarczalny i nikt nie jest innym niepotrzebny. Swoją pracą, spełnianiem obowiązków budujemy wspólnotę ludzi, którzy żyją na jednej ziemi i wspólnie pielgrzymują do wieczności. Ta ziemia, jej historia, spuścizna naszych przodków i tradycja są dla nas ubogaceniem, a jednocześnie zobowiązaniem. Żyjąc w społeczeństwie musimy mieć świadomość, iż spoczywa na nas odpowiedzialność za wspólne dobro, tzw. „bonum comune". Mamy Ojczyznę, która jest naszą matka, o którą trzeba się wspólnie troszczyć. Pan Jezus pragnie przypomnieć nam dziś, że do ojczyzny w niebie podążamy poprzez ziemską ojczyznę. Chwałę zbawionych osiągniemy wtedy, gdy troszczyć się będziemy o własne uświęcenie i dobro społeczności, którą tworzymy tu, na ziemi. Jakie więc są moje zobowiązania wobec mojej Ojczyzny? Jakie powinności wobec wspólnot, do których należę? Otóż odpowiedzialność społeczna jest wyrazem miłości bliźniego. Dbając bowiem o wspólne dobro tak naprawdę zabiegamy o powodzenie wspólnoty ludzi, do której sami należymy. Sprawiedliwość społeczna jest takim wyrazem troski o wspólne dobro, któremu na imię Ojczyzna. „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" powie Jezus (Mt 25,40). Do naszej niebiańskiej ojczyzny idziemy poprzez ojczyznę ziemską, W tej wędrówce zabiegać powinniśmy przede wszystkim o sprawy Boże, lecz nie wolno nam lekceważyć swych obowiązków społecznych. Do tego zobowiązuje nas sam Chrystus.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę. Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca Św. Jakuba na tarasie (na prawo od wejścia do kościoła) kawa, herbata, ciasto, napoje, lody, ciepłe posiłki, kiełbaska, karkówka z grilla, naleśniki, leczo.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.
3. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii:
www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
4. W czerwcu 2021 r. kościele na Ślęży planujemy Mszę Św. z okazji uroczystego odsłonięcia 2-metrowej, wykonanej w piaskowcu rzeźby pomnika Bolka II, księcia Piastowskiego związanego ze Śląskiem oraz górą Ślężą. Rzeźba jest odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Pomnik został ufundowany przez JE Abpa Józefa Kupnego, Metropolitę Wrocławskiego. Bolko II to ostatni suwerenny polski książę na Śląsku, który nie dał się zhołdować Janowi Luksemburczykowi, Niemcowi na tronie Czeskim, do końca pozostając wiernym koronie Polskiej. Zmarł 28 VII 1368 r.

5. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
6. Do nabycia jest medal ze złota nordyckiego: pierwszy - rewers Bolko II, awers kościół na Ślęży; drugi - Św. Jan Paweł II. Są również do nabycia magnesy z widokiem kościoła na Ślęży i inne pamiątki. Dochód przeznaczony jest na dalsze prace w kościele na Ślęży.
7. W każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 19.00 w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach są odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny. Ponadto każdego 13-go miesiąca (do końca października br.) w Sanktuarium w Sulistrowiczkach o godz. 19.00 odbywa się Nabożeństwo Fatimskie z procesją różańcową do figury Matki Bożej z Nazaretu.
8. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami bezpośrednio na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
9. Jako parafianie powinniśmy dbać o tożsamość narodową, bezpieczeństwo, pracę i godność. Powinniśmy strać na straży tradycyjnych wartości rodzinnych, która jest kolebką naszej cywilizacji a także kolebką chrześcijaństwa. Szanujmy fundamenty, z których wyrosła Polska. Wierzymy w Polskę i Boga.
10. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuacje prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.
11. W przygotowaniu jest książka autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Ślęża - Bp Pazdur – serdecznie dobry człowiek" o nietuzinkowym życiu Bpa Józefa Pazdura, związanego z górą Ślęża oraz Sulistrowiczkami. Książka będzie składać się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa.
12. W niedzielę, 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych. Porządek Mszy św. 9.00 – Strzegomiany; 10.00 - Sulistrowice (po Mszy św. procesja na cmentarz parafialny z modlitwą za zmarłych); 12.00 i 19.00 – Sulistrowiczki; 14.00- Góra Ślęza. Kartki wspominkowe za dusze zmarłych składamy na tacę, które w modlitwie polecimy Bogu na nabożeństwie różańcowym w kościele w Sulistrowicach o godz. 18.00.
13. 2 listopada - Dzień Zaduszny. Porządek Mszy św. : 9.00 – Strzegomiany; 10.30 i 18.00 – Sulistrowice. Wierni, którzy odwiedzą cmentarz i pomodlą się w intencji zmarłych zyskują odpust zupełny dla zmarłych. Warunek: spowiedź, komunia św., nawiedzenie cmentarza, modlitwa w intencji papieża.
14. W związku z fatalnym stanem i nieszczelnością okien, przez które podczas obwitych opadów do wnętrza kościoła dostaje się woda, rozpoczęliśmy prace związane z wymianą wszystkich okien w kościele na Ślęży na nowe – stalowe z witrażami. Jesteśmy na etapie przygotowania projektów. Z związku z tym prosimy o wsparcie materialne na ten cel. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
„Naród Polski został ukształtowany przez katolicyzm"[Ks. Czesław Bartnik]
„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]
„Tylko naród wolny duchowo i miłujący prawdę, może trwać i tworzyć dla przyszłości" [Bł. ks. Jerzy Popiełuszko]
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]
„Róbmy wszystko, aby nasza ojczyzna stawała się państwem sprawiedliwego prawa i współczującej życzliwości" [Abp Stanisław Wielgus]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

  • Strzegomiany: godz. 9.00
  • Sulistrowice: godz. 10.30
  • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
  • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

  • Sulistrowice:
    zima 17.00, lato 18.00
  • Sulistrowiczki:
    pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

  • 1
  • 2
  • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
  • 1
  • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"