"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

III NIEDZIELA ADWENTU 13.12.2020 Rok B

Wprowadzenie do liturgii

Św. Jan Chrzciciel czekał na Mesjasza Chrystusa. Pokora Św. Jana wyraża się w tym, że nie wykorzystywał popularności, nie ogłosił się mesjaszem zbawcą, ale cenił siebie jako tego, który nie jest godzien rozwiązać rzemyka u sandałów Mesjasza Chrystusa. W tych słowach chciał nam powiedzieć, że Chrystus tak go przerasta swoją wielkością, że nawet nie jest godzien być niewolnikiem Jezusa. Niewolnik miał prawo zakładać sandały swemu panu. On – czyli Jan Chrzciciel – uwielbiany przez tłumy mówił, że Panem prawdziwym jest Mesjasz. Jest Chrystus, a On w stosunku do Niego gorszy niż niewolnik. Jan Chrzciciel wzywał izraelitów i nas wzywa, abyśmy się stali nie plewą, ale pszenicą. Bo Mesjasz pszenicę zbierze do spichlerzy, a plewy spali w ogniu, czyli piekle. Kto jest plewą? Ten kto na pierwszym miejscu szuka przyjemności w rożnych dziedzinach życia. Dziś nazywamy ich hedonistami, chcą wycisnąć z życia jak najwięcej przyjemności. Plewą są ci, co seks postawili na pierwszym miejscu i przyjemność seksualną oddzielili od miłości i płodności, używając do tego środków antykoncepcyjnych. Oni to stosują aborcję i eutanazję. Plewą są ci, co głowę sprzedali świeckiej telewizji i poddali się tam atakowi absurdów i nonsensów. Jan Chrzciciel wzywa nas dzisiaj, abyśmy byli pszenicą. A jak to robić? Trzeba tak jak Św. Jan głosić dobrą nowinę o Jezusie, który zbawia i chce nas zabrać do życia wiecznego.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (cały czas uzupełniamy ekspozycję m.in. o ostatni zakup średniowiecznej zbroi rycerskiej). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca Św. Jakuba na tarasie (na prawo od wejścia do kościoła). Serwujemy na wynos: kawa, herbata, ciasto, napoje, ciepłe posiłki, kiełbaska, karkówka, naleśniki, leczo.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.
3. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii:
www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
4. W czerwcu 2021 r. kościele na Ślęży planujemy Mszę Św. z okazji uroczystego odsłonięcia 2-metrowej, wykonanej w piaskowcu rzeźby pomnika Bolka II, księcia Piastowskiego związanego ze Śląskiem oraz górą Ślężą. Rzeźba jest odwzorowaniem nagrobka sarkofagu w Krzeszowie. Pomnik został ufundowany przez JE Abpa Józefa Kupnego, Metropolitę Wrocławskiego. Bolko II to ostatni suwerenny polski książę na Śląsku, który nie dał się zhołdować Janowi Luksemburczykowi, Niemcowi na tronie Czeskim, do końca pozostając wiernym koronie Polskiej. Zmarł 28 VII 1368 r. Obecnie czekamy na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnośnie umieszczenia pomnika na Ślęży.
5. W noc wigilijną 24 grudnia 2020 r. o godz. 24.00 zapraszamy do udziału w Pasterce w kościele na szczycie Ślęży. Przed Mszą Św. o godz. 23.00 odbędzie się koncert kolęd, przy udziale znakomitych solistów. Pasterka w Strzegomianach odbędzie się o godz. 21.00, w Sulistrowiczkach (przy płonącym ognisku pasterskim) o godz. 22.00, w Sulistrowicach o godz. 24.00.
6. Zapraszamy do udziału we Mszy Św. Sylwestrowej, 31 grudnia 2020 o godz. 22. Po Mszy św. ciepły posiłek, koncert kolęd oraz powitanie Nowego Roku przy lampce szampana. Zwracamy się z prośbą do osób biorących udział w Sylwestrze na Ślęży o ograniczenie używania fajerwerków. Szanujmy zwierzęta dla których Ślężański Park Krajobrazowy jest domem, chrońmy je przed cierpieniem spowodowanym nadmiernym hałasem.
7. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
8. Do nabycia jest medal ze złota nordyckiego: pierwszy - rewers Bolko II, awers kościół na Ślęży; drugi - Św. Jan Paweł II. Są również do nabycia magnesy z widokiem kościoła na Ślęży i inne pamiątki. Dochód przeznaczony jest na dalsze prace w kościele na Ślęży.
9. W każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 19.00 w Sanktuarium Maryjnym w Sulistrowiczkach są odprawiane Msze Św. w intencji naszej ojczyzny.
10. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami bezpośrednio na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
11. Powinniśmy dbać o tożsamość narodową, bezpieczeństwo, pracę i godność. Strać na straży tradycyjnych wartości rodzinnych, która jest kolebką naszej cywilizacji. Szanujmy fundamenty, z których wyrosła Polska. Wierzymy w Polskę i Boga.
12. W przygotowaniu jest książka autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Bp Pazdur i Ślęża" o nietuzinkowym życiu Bpa Józefa Pazdura, związanego z górą Ślężą oraz Sulistrowiczkami. Książka będzie składać się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia, przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Przez kult Matki Bożej i służbę bliźnim bp Pazdur przypominał zaś Św. Jana Pawła II Wielkiego. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się powszechnym szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
13. W związku z fatalnym stanem i nieszczelnością okien, przez które podczas obfitych opadów do wnętrza kościoła dostaje się woda, rozpoczęliśmy prace związane z wymianą wszystkich okien w kościele na Ślęży na nowe – stalowe z witrażami. Jesteśmy na etapie przygotowania projektów. Z związku z tym prosimy o wsparcie materialne na ten cel. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy.
14. Odpowiadając na apele turystów oraz miłośników ziemi Ślężańskiej, którzy uczestniczą we Mszy świętej w kościele na Ślęzy w okresie zimowym, którzy docierają na miejsce zmarznięci oraz przepoceni od środka, pragnąc ogrzać się w kościele po wędrówce na Ślężę - zamontowaliśmy dmuchawę o wysokiej mocy grzewczej oraz podwieszane promienniki nagrzewające wnętrze kościoła i zakchrystii.
15. Po każdej Mszy św. można nabyć opłatki wigilijne w zakrystii kościoła lub w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej w Sulistrowiczkach (w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa opłatki nie będą roznoszone po domach). Do nabycia są również świece wigilijne, z których datki wspierany jest Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Przy okazji będą zbierane ofiary na choinki do naszych kościołów.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
Czy na głupotę jest jakieś lekarstwo? Czy przypadkiem zamiast obcej, wielce ułomnej i coraz bardziej zdegenerowanej demokracji nie czeka nas jeszcze głupsza idiotokracja? Czy tak zawsze bywało? To właśnie głupota coraz bardziej powszechna zagraża dziś demokracji. Otóż dziś to popularność stała się synonimem mądrości. " [prof. Janusz Szewczak]


Papież ogłosił Rok św. Józefa. Zaznaczył: Polski pisarz Jan Dobraczyński w książce "Cień Ojca" opowiedział o jego życiu

Lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze zapisują „karty historii” podczas pandemii - podkreślił papież Franciszek w opublikowanym we wtorek liście apostolskim. Proklamował w nim Rok św. Józefa, który potrwa do 8 grudnia 2021 r. Przytoczył też słowa Jana Dobraczyńskiego.

Watykan opublikował list Franciszka „Patris corde” (Ojcowskim sercem) w związku ze 150. rocznicą ogłoszenia świętego Józefa patronem Kościoła powszechnego. Uczynił to błogosławiony Pius IX.

Franciszek podkreślił: podczas pandemii koronawirusa „możemy doświadczyć, pośród dotykającego nas kryzysu, że nasze życie jest tkane i wpierane przez zwykłe osoby – zazwyczaj zapominane – które nie występują w tytułach gazet i magazynów, ani na wielkiej scenie najnowszego show, lecz niewątpliwie dziś zapisują decydujące wydarzenia na kartach naszej historii”. Jak dodał, są nimi lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, pracownicy supermarketów, osoby sprzątające, opiekunowie, kierowcy samochodów dostawczych, siły porządkowe, wolontariusze, kapłani, zakonnice. Franciszek wspomniał o rodzicach i dziadkach oraz nauczycielach, którzy w tym trudnym czasie pokazują dzieciom poprzez małe, codzienne gesty, jak stawiać czoło kryzysowi i go pokonywać. Wszyscy mogą znaleźć w świętym Józefie, mężu, który przechodzi niezauważony, człowieku codziennej obecności, dyskretnej i ukrytej, orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych. Wyraził przekonanie, że wszystkie te pozornie ukryte osoby lub działające na „drugiej linii” mają wyjątkowy, czynny udział w historii zbawienia. Im wszystkim należy się słowo uznania i wdzięczności.

Franciszek zaznaczył także w swym liście apostolskim: Polski pisarz Jan Dobraczyński w książce „Cień Ojca” opowiedział w formie powieści o życiu świętego Józefa. Przez sugestywny obraz cienia określił postać Józefa, który w stosunku do Jezusa jest cieniem Ojca Niebieskiego na ziemi: osłania Go, chroni, nie odstępuje od Niego, podążając Jego śladami. Papież zauważył następnie, że można odnieść wrażenie, że „świat jest na łasce silnych i możnych”. Ale dobra nowina Ewangelii polega na ukazaniu, iż pomimo despotyzmu i przemocy władców ziemskich, Bóg zawsze znajduje sposób, by zrealizować swój plan zbawienia. Jak wyjaśnił, „także nasze życie czasem zdaje się być zdane na łaskę silnych”. Wyjaśnił, że Ewangelia wskazuje, iż trzeba użyć „tej samej twórczej odwagi, co cieśla z Nazaretu”. Według papieża święty Józef uczy wartości, godności i radości pracy. Franciszek dodał, że żadna osoba, żaden młody człowiek, żadna rodzina nie mogą być bez pracy.

Publikacji listu towarzyszy ogłoszenie dekretu Penitencjarii Apostolskiej o udzieleniu odpustu wiernym, którzy odmówią modlitwę lub dokonają aktu pobożności ku czci św. Józefa, zwłaszcza w dedykowanych mu uroczystościach 19 marca i 1 maja, a także 19 dnia każdego miesiąca oraz w każdą środę, poświęconą mu w tradycji łacińskiej. W roku pandemii odpust zupełny rozszerzono szczególnie na osoby starsze, chore i umierające oraz te, które z uzasadnionych powodów, nie mogą wychodzić z domu.

Źródło: AES / Polska Agencja Prasowa / wPolityce

Modlitwa do św. Józefa:
„O, święty Józefie, którego opieka przed tronem Boga jest tak wspaniała, mocna i natychmiastowa, powierzam Ci wszystkie moje sprawy i pragnienia.O, święty Józefie, pomóż mi przez Twoje potężne wstawiennictwo i wyproś mi u Twojego Boskiego Syna wszelkie duchowe błogosławieństwa, żebym – poddany Twojej niebiańskiej mocy – mógł złożyć moje dziękczynienie i hołd najbardziej kochającemu ze wszystkich ojców.O, święty Józefie, nigdy nie zmęczę się kontemplowaniem Ciebie. A w Twoich ramionach zasypia Jezus. Nie ośmielę się zbliżyć do Ciebie, kiedy On spoczywa na Twoim sercu. Uściskaj Go mocno w moim imieniu, ucałuj Jego drogocenną głowę i poproś Go, by odwzajemnił ten pocałunek, kiedy będę wydawał moje ostatnie tchnienie. Święty Józefie, patronie odchodzących dusz, módl się za mnie. Amen.”

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

  • Strzegomiany: godz. 9.00
  • Sulistrowice: godz. 10.30
  • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
  • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

  • Sulistrowice:
    zima 17.00, lato 18.00
  • Sulistrowiczki:
    pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

  • 1
  • 2
  • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
  • 1
  • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"