"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

OBJAWIENIE PAŃSKIE - TRZECH KRÓLI - 6.01.2022

Wprowadzenie do liturgii:

Objawienie Pańskie to jedno z najstarszych świąt w Kościele. Trzej królowie byli najprawdopodobniej astrologami, pochodzącymi z Persji, którzy ujrzeli gwiazdę- znak narodzin Króla. Do Betlejem przybywają Mędrcy ze Wschodu. Często określamy ich jako „magów". Owi mędrcy składają Jezusowi pokłony i bogate dary: złoto, kadzidło
i mirrę (wonną żywicę otrzymywaną z drzew i krzewów należących do rodzaju balsamowiec). W starożytnym rękopisie, znalezionym w Azji Środkowej, zapisano, że dary miały być pewnego rodzaju testem, przeprowadzonym na Jezusie. Mędrcy przyszli bowiem do niego z takimi myślami: „Jeśli jest Synem Bożym, weźmie mirrę i kadzidło, jeśli jest królem – weźmie złoto, jeśli jest lekarzem -weźmie lekarstwa. Mały Jezus wziął wszystko i tym sposobem okazał się jednocześnie Synem Bożym, królem i lekarzem. Jednak ludzie przyjmują rożne postawy wobec objawiającego się Boga. 2000 lat temu jedni chcieli Go zabić, inni Go nie poznali, a jeszcze inni pozostali obojętni. Ale byli i tacy jak astrologowie, którzy odbyli długą drogę, aby oddać Mu pokłon. Poeta Roman Brandstaetter napisał: „Wszystko, co boskie, tęskni za człowieczeństwem. Wszystko co ludzkie, tęskni za boskością. W tej nieustannej wymianie wartości między niebem i ziemią jest cały sens istnienia." W tym dniu w kościołach święci się kredę, kadzidło i wodę na pamiątkę złożonych darów .

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (cały czas uzupełniamy ekspozycję m. in. o ostatni zakup średniowiecznej zbroi rycerskiej). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca Św. Jakuba na tarasie (na prawo od wejścia do kościoła). Serwujemy na wynos: kawa, herbata, ciasto, napoje, ciepłe posiłki, kiełbaska, karkówka, leczo.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.
3. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii:
www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
4. Ze względu na pandemię, w roku 2022 wizyta duszpasterska w domach, tzw. „kolęda" odbędzie się w formie Mszy Św. dla wszystkich parafian, podczas której poświęcona zostanie woda. Możliwe będzie również odwiedzenie wiernych w domach na ich indywidualne zaproszenie, które należy zgłosić w zakrystii.. Z racji braku wizyt duszpasterskich ofiary będziemy składać w kościołach do specjalnie przygotowanej puszki.

PLAN KOLĘDY:
w intencji parafian z Sulistrowic
08 stycznia 2022 r. o godz 17.00 w Kościele parafialnym w Sulistrowicach

w intencji parafian z Będkowic
15 stycznia 2022 r. o godz 17.00 w Kościele parafialnym w Sulistrowicach

w intencji parafian ze Strzegomian
22 stycznia 2022 r. o godz 17.00 w Kościele filialnym w Strzegomianach

w intencji parafian z Sulistrowiczek oraz pozostałych mieszkańców
29 stycznia 2022 r. o godz 17.00 w Sanktuarium w Sulistrowiczkach

5. Dziś uroczystość - Trzech Króli – Uroczystość Objawienia Pańskiego (pobłogosławienie wody, kredy i kadzidła, które można nabyć w kościele po Mszy św.), porządek Mszy Św: 9.00 – Strzegomiany, 10.30 - Sulistrowice, 12.00 i 19.00 – Sulistrowiczki, 14.00 - Ślęża
6. 9 stycznia - Niedziela Chrztu Pańskiego – przypominamy sobie własny chrzest - odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, porządek Mszy Św.: 9.00 – Strzegomiany, 10.30 - Sulistrowice, 12.00 i 19.00 – Sulistrowiczki, 14.00 Ślęża

7. 18 stycznia rozpoczyna się „Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan".

8. W każdy piątek o godz. 19.00 w domu parafialnym Sulistrowicach odbywają się katechezy dla kandydatów do bierzmowania w 2022 r.

9. Nadal rekonstruujemy zniszczoną Drogę Krzyżową, wiodącą z przełęczy Tąpadła na szczyt Ślęży.

10. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuacje prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.

11. Zachęcamy do nabycia książki pt. "Urząd w czasach Twittera. Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej", w której znajdą Państwo cały rozdział poświęcony duszpasterstwu na Ślęży: historii, spotkaniom młodzieży, mistyce góry, aktualnej sytuacji oraz planach na przyszłość.

12. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży.

13. Jest do nabycia nowa książka autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.

14. Przygotowujemy projekty techniczne do wymiany okien w kościele na Ślęży. Koszt jednego okna to 40 000zł. Planujemy zakup ogrzewania zainstalowanego pod ławkami dla wiernych. Dokonaliśmy renowacji ławek w kościele na szczycie.

15. W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach i 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022). Uroczystości z udziałem J.E. Ks. Abp. Józefa Kupnego odbędą się
29 maja 2022 o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Sulistrowicach. Po uroczystościach na boisku gminnym w Sulistrowicach odbędzie się piknik parafialny z atrakcjami kulinarnymi, muzycznymi i itp.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

HUMOR:
Pewne trzy parafie nawiedziła plaga wiewiórek. Całe dziesiątki rudych stworzonek zamieszkały w kościelnych murach. Członkowie pierwszej parafii uznali to za wolę Boga i wiewiórki zostały. W drugiej parafii delikatnie wyłapano wszystkie i wywieziono do lasu, lecz po 3 dniach wróciły. Tylko w trzeciej parafii znaleziono właściwe rozwiązanie: wiewiórki zostały ochrzczone i wpisane do rejestrów parafialnych. Od tej pory widuje się je w kościele tylko na Boże Narodzenie i Wielkanoc.

P.S. Czasem z niektórymi z nas, jest tak jak z wiewiórkami z dowcipu.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"