"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO - 9.01.2022

Wprowadzenie do liturgii:

Dziś w uroczystość Chrztu Pana Jezusa, musimy sobie przypomnieć nasz własny chrzest, chrzest naszych dzieci oraz zapytać się, czy wypełniamy przyrzeczenia uczynione na chrzcie, że będziemy po chrześcijańsku wychowywać swoje dzieci. Soborowa Deklaracja o Wychowaniu Chrześcijańskim przypomina, że to rodzice są pierwszymi i głównymi wychowawcami swego potomstwa: słowem i przykładem. Należy pamiętać, że dzieci przede wszystkim czerpią wzory z rodziców i najbliższego otoczenia i na tym wzrastają. Głównym i najważniejszym wychowawcą nie jest szkoła ani ksiądz, ale rodzice. Wychowywać to nie tylko stworzyć dziecku warunki, dać suto zastawiony stół, ubranie na zimę czy spełniać wszystkie zachcianki. Wychowywać to przede wszystkim rozwijać w dziecku jego postawę moralną i religijną poprzez stworzenie klimatu wiary – człowiek tak wierzy jak się modli. Bez modlitwy wychowamy inteligentnego przestępcę albo satanistę. Jeśli chcemy mieć mądre i odważne dzieci, to módlmy się z nimi wspólnie w rodzinie i prośmy codziennie o dary Ducha Świętego, a Duch Miłości obdaruje nas nimi.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (cały czas uzupełniamy ekspozycję m. in. o ostatni zakup średniowiecznej zbroi rycerskiej). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Po każdej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do gościńca Św. Jakuba na tarasie (na prawo od wejścia do kościoła). Serwujemy na wynos: kawa, herbata, ciasto, napoje, ciepłe posiłki, kiełbaska, karkówka, leczo.
2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.
3. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii:
www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
4. Ze względu na pandemię, w roku 2022 wizyta duszpasterska w domach, tzw. „kolęda" odbędzie się w formie Mszy Św. dla wszystkich parafian, podczas której poświęcona zostanie woda. Możliwe będzie również odwiedzenie wiernych w domach na ich indywidualne zaproszenie, które należy zgłosić w zakrystii.. Z racji braku wizyt duszpasterskich ofiary będziemy składać w kościołach do specjalnie przygotowanej puszki.
PLAN KOLĘDY:
w intencji parafian z Sulistrowic
08 stycznia 2022 r. o godz 17.00 w Kościele parafialnym w Sulistrowicach

w intencji parafian z Będkowic
15 stycznia 2022 r. o godz 17.00 w Kościele parafialnym w Sulistrowicach

w intencji parafian ze Strzegomian
22 stycznia 2022 r. o godz 17.00 w Kościele filialnym w Strzegomianach

w intencji parafian z Sulistrowiczek oraz pozostałych mieszkańców
29 stycznia 2022 r. o godz 17.00 w Sanktuarium w Sulistrowiczkach

5. Dziś w Niedzielę Chrztu Pańskiego – przypominamy sobie własny chrzest - odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, porządek Mszy Św.: 9.00 – Strzegomiany, 10.30 - Sulistrowice, 12.00 i 19.00 – Sulistrowiczki, 14.00 Ślęża
6. 18 stycznia rozpoczyna się „Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan".
7. W każdy piątek o godz. 19.00 w domu parafialnym Sulistrowicach odbywają się katechezy dla kandydatów do bierzmowania w 2022 r.
8. Nadal rekonstruujemy zniszczoną Drogę Krzyżową, wiodącą z przełęczy Tąpadła na szczyt Ślęży.
9. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuacje prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.
10. Zachęcamy do nabycia książki pt. "Urząd w czasach Twittera. Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej", w której znajdą Państwo cały rozdział poświęcony duszpasterstwu na Ślęży: historii, spotkaniom młodzieży, mistyce góry, aktualnej sytuacji oraz planach na przyszłość.
11. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
12. Jest do nabycia nowa książka autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
13. Przygotowujemy projekty techniczne do wymiany okien w kościele na Ślęży. Koszt jednego okna to 40 000zł. Planujemy zakup ogrzewania zainstalowanego pod ławkami dla wiernych. Dokonaliśmy renowacji ławek w kościele na szczycie.
14. W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach i 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022). Uroczystości z udziałem J.E. Ks. Abp. Józefa Kupnego odbędą się 29 maja 2022 o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Sulistrowicach. Po uroczystościach, na boisku gminnym w Sulistrowicach odbędzie się piknik parafialny z atrakcjami kulinarnymi, muzycznymi i itp.
15. Zwracamy się z prośbą do naszych Parafian i gości, aby wsparli naszą działalność duszpasterską ofiarami na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001), przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:
Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

HUMOR:
- Ciociu, czy wetknęłabyś nos w gniazdo szerszeni?
- Ależ Kaziu, co ci przychodzi do głowy?!
- Bo mamusia mówiła, że Ty wszędzie wtykasz nos ...

P.S. Dzieci doskonale potrafią pokazać nam prawdę o nas samych.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"