"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 13.03.2022 Rok C

Wprowadzenie do liturgii

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje scenę Przemienienia Chrystusa. Oto wobec dwóch filarów pierwszego Przymierza: Mojżesza i Eliasza. Jezus objawia się swoim uczniom jak Bóg. Tradycja chrześcijańska widzi w tej scenie pewien proces dojrzewania w wierze, który powinien być udziałem każdego chrześcijanina. Celem naszego życia jest upodobnienie się do Jezusa Chrystusa, Mam być człowiekiem Chrystusowym. Jaki jest sens przemienienia Jezusa? To wydarzenie mówi o boskiej naturze Chrystusa, Chrystus chciał aby Piotr, Jan i Jakub zapamiętali tę scenę na całe życie. Zobaczyć Boga: możemy zobaczyć Boga w jego słowie i sakramentach świętych.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Od 10 kwietnia (Niedziela Palmowa) do 13 kwietnia w naszej parafii odbędą się Rekolekcje Wielkopostne. Prowadził je będzie ojciec redemptorysta z Barda Śląskiego – ks. Sylwester Cabala. Plan będzie następujący:
Plan rekolekcji: 10.04 (Niedziela Palmowa) Msza Św. z nauką rekolekcyjną: Strzegomiany g.9.00, Sulistrowice g.10.30, Sulistrowiczki g.12.00 i 19.00,Góra Ślęża g.14.00; 11.04 (poniedziałek) - Strzegomiany g.16.00, Sulistrowice g.17.30, Sulistrowiczki g.19.00; 12.04 (wtorek): Strzegomiany g.15.00 , Msza Św., Sulistrowice g.17.00, Msza Św., Sulistrowiczki g.18.30, Msza Św.
13.04 (środa – zakończenie rekolekcji) Strzegomiany g.15.00 spowiedź, 16.00, Msza Św.: Sulistrowice g.17.00 spowiedź, 18.00 Msza Św.: Sulistrowiczki g.18.30 spowiedź, 19.00 Msza Św.
2. W ostatni weekend stycznia na skutek silnej wichury zerwany został dach w kościele na Ślęży. Wiele wysiłku włożyliśmy w trwający 10 lat remont kościoła i przywrócenie jego piękna. Dziś, na skutek uszkodzeń, ze względu na zagrożenie dostania się wilgoci do środka świątyni, przystąpiliśmy już do naprawy dachu, odkładając tym samym planowaną renowację okien na późniejszy termin. Otrzymaliśmy kosztorys prac naprawczych. Kupiliśmy papę oraz folię (6 888zł), które posłużyły do wstępnego zabezpieczenia uszkodzonego dachu. Po zdjęciu zniszczonej blachy nabijemy folię od zewnątrz na deski, następnie ułożymy papę zgrzewalną na deskowaniu. Koszt robocizny wraz z materiałami to 14 500zł. Przewidywany koszt całego remontu wynosi ok. 150 000 zł. Przeprowadziliśmy skanowanie 3D kościoła, inwentaryzację - na zewnątrz i wewnątrz, projekt pozwoleń konserwatorskich pod budowę, projekt techniczny naprawy dachu i wymiany instalacji odgromowej w całym kościele. Wszystkich miłośników kościoła na Ślęży prosimy o modlitwę i wsparcie materialne - na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001 z dopiskiem „Ratujmy kościół na Ślęży"). Przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki, gdzie można składać pieniądze na ten cel. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać. W internecie dostępne są reportaże dotyczące zerwanego dachu na Ślęży (Fakty Wrocław, Drogi Wiary – 19.02.2022) TVP3 Wrocław.
3. Dokonaliśmy renowacji ławek w kościele na Ślęży. Zakupiliśmy ponadto ogrzewanie, które zostanie zainstalowane pod ławkami.
4. W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach i 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022). Uroczystości z udziałem J.E. Ks. Abp. Józefa Kupnego odbędą się 29 maja 2022 o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Sulistrowicach. Po uroczystościach, na boisku gminnym w Sulistrowicach odbędzie się piknik parafialny z atrakcjami kulinarnymi, muzycznymi i itp.
5. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.
6. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii:
www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
7. W każdy piątek o godz. 18.00 w domu parafialnym Sulistrowicach odbywają się katechezy dla kandydatów do bierzmowania w 2022 r.
8. Nadal rekonstruujemy zniszczoną Drogę Krzyżową, z przeł. Tąpadła na szczyt Ślęży.
9. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuacje prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.
10. Zachęcamy do nabycia książki pt. "Urząd w czasach Twittera. Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej", w której jest rozdział poświęcony duszpasterstwu na Ślęży: historii, spotkaniom młodzieży, mistyce góry, aktualnej sytuacji oraz planach na przyszłość.
11. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
12. Jest do nabycia książka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
13.Droga Krzyżowa w każdy piątek o godz. 16.30 w Sulistrowicach. Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 10.00 przed Mszą Św. w Sulistrowicach.
14. Zapraszamy do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Odbędzie się ona 8 kwietnia.
Rozpoczynamy Mszą Święta o godz. 19.00 w kościele na Ślęży. Po niej uczestnicy wyruszą na wybraną przez siebie trasę. W tym roku zapraszamy na dwa warianty, dookoła Ślęży [39 km] lub do Oławy [54 km]. Zapisywać się możemy w zakrystii lub w kancelarii parafialnej, a także przez stronę www.edk.org.pl - Opis trasy i mapa do pobrania także na stronie internetowej. Można też skorzystać z aplikacji na telefon.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:

„Twórcy wspólnoty europejskiej, De Gasperi, Adenauer, de Gaulle i inni, postanowili zbudować wspólnotę narodów europejskich by już nigdy nie powtórzyły się tragedie jakie przeżywała Europa z powodu wojen. Ci wszyscy mężowie stanu: Francuzi, Włosi, Niemcy chcieli budować wspólnotę na przykazaniach Bożych, na zasadach Ewangelii. Ale dzisiaj się o tym zapomina. Wyrzuca się Chrystusa, religię traktuje się jako tradycje, obyczaje. Chrystus nie jest tradycją ani obyczajem, folklorem, zwyczajem, kulturą. Chrystus jest droga do zbawienia, prawdą jedyną obiektywną i życiem. Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Dlatego nigdy nie wstydźmy się Chrystusa i nigdy go nie odrzucajmy. Mimo, że dzisiaj panuje wśród młodych ludzi taka moda by nie przyznawać się do tego, że człowiek się modli, że chodzi do kościoła i jest wierzący"

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

„Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia" [Św. Jan Paweł II]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"