"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 20.03.2022 Rok C
Wprowadzenie do liturgii

Dawniej na krzyżach misyjnych był umieszczony napis:" Ratuj swoją duszę /przed karą wieczną/"Ratuj duszę przed potępieniem, aby nie zginęła w tym idiotycznym nie mam czasu. Nie mam czasu na modlitwę,Nie mam czasu czytać Pisma Świętego,Nie mam czasu na czytanie gazety religijnej Niedzieli i Gościa Niedzielnego,Nie mam czasu słuchać radia katolickiego czy oglądać katolickiego programu w telewizji, Nie mam czasu na Mszę św. Czy będę miał czas na rekolekcje? W wielu parafiach rozpoczynają się rekolekcje wielkopostne. Czym są rekolekcje?Słowo rekolekcje pochodzi z łacińskiego recollectio i oznacza wewnętrzne skupienie, ćwiczenie duchowe przed spowiedzią. Ojcowie pustyni mówili: „ Milczenie to modlitwa aniołów" W milczeniu przemawia Bóg .Czy będziesz miał czas na słuchanie nauk rekolekcyjnych i spowiedź? Rekolekcje to czas nawrócenia, odwrócenie się od głupiego powiedzenia „nie mam czasu „Każdy chrześcijanin zmaga się z wieloma słabościami, grzechami czy nałogami. Decyzja odwrócenia się od zła jest zawsze zwycięstwem.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Od 10 kwietnia (Niedziela Palmowa) do 13 kwietnia w naszej parafii odbędą się Rekolekcje Wielkopostne. Prowadził je będzie ojciec redemptorysta z Barda Śląskiego –
ks. Sylwester Cabala. Plan będzie następujący:
Plan rekolekcji: 10.04 (Niedziela Palmowa) Msza Św. z nauką rekolekcyjną: Strzegomiany g.9.00, Sulistrowice g.10.30, Sulistrowiczki g.12.00 i 19.00,Góra Ślęża g.14.00; 11.04 (poniedziałek) - Strzegomiany g.16.00, Sulistrowice g.17.30, Sulistrowiczki g.19.00; 12.04 (wtorek): Strzegomiany g.15.00 , Msza Św., Sulistrowice g.17.00, Msza Św., Sulistrowiczki g.18.30, Msza Św.
13.04 (środa – zakończenie rekolekcji) Strzegomiany g.15.00 spowiedź, 16.00, Msza Św.: Sulistrowice g.17.00 spowiedź, 18.00 Msza Św.: Sulistrowiczki g.18.30 spowiedź, 19.00 Msza Św.
2. W ostatni weekend stycznia na skutek silnej wichury zerwany został dach w kościele na Ślęży. Udało się już zabezpieczyć dach pod blachę miedzianą. Wszystkich miłośników kościoła na Ślęży prosimy o modlitwę i wsparcie materialne - na konto parafii (BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka, nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001 z dopiskiem „Ratujmy kościół na Ślęży"). Przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki, gdzie można składać pieniądze na ten cel. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać. W internecie dostępne są reportaże dotyczące zerwanego dachu na Ślęży (Fakty Wrocław, Drogi Wiary – 19.02.2022) TVP3 Wrocław.
3. Dokonaliśmy renowacji ławek w kościele na Ślęży. Zakupiliśmy ponadto ogrzewanie, które zostanie zainstalowane pod ławkami.
4. Rozpoczęła się rekrutacja w Zespole Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu. Zainteresowanych zapraszamy na dni otwarte oraz do odwiedzenia strony internetowej www.salez-wroc.pl, tel. 730 720 113.
5. Zapraszamy do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Odbędzie się ona 8 kwietnia. Rozpoczynamy Mszą Święta o godz. 19.00 w kościele na Ślęży. Po niej uczestnicy wyruszą na wybraną przez siebie trasę. W tym roku zapraszamy na dwa warianty, dookoła Ślęży [39 km] lub do Oławy [54 km]. Zapisywać się możemy w zakrystii lub w kancelarii parafialnej, a także przez stronę www.edk.org.pl - Opis trasy i mapa do pobrania także na stronie internetowej. Można też skorzystać z aplikacji na telefon.
6. Droga Krzyżowa w każdy piątek o godz. 16.30 w Sulistrowicach. Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 10.00 przed Mszą Św. w Sulistrowicach.
7. Są do nabycia paschaliki oraz baranki wielkanocne z czekolady. Dochód ze sprzedaży wspiera dzieła Caritas Polska. Są również przygotowane skarbonki na jałmużnę wielkopostną.
8. W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza parafii w Sulistrowicach i 10-lecie przekazania kościoła na szczycie Ślęży pod opiekę Sulistrowickiej Parafii, a tym samym rozpoczęcia odbudowy kościoła na Ślęży (2012-2022). Uroczystości z udziałem J.E. Ks. Abp. Józefa Kupnego odbędą się 29 maja 2022 o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Sulistrowicach. Po uroczystościach, na boisku gminnym w Sulistrowicach odbędzie się piknik parafialny z atrakcjami kulinarnymi, muzycznymi i itp.
9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Zapraszam po Mszy do kawiarenki na herbatę, kawę, ciastka i lody.
10. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych naszej parafii:
www.sleza.info i www.parafiasulistrowice.pl
11. W każdy piątek o godz. 18.00 w domu parafialnym Sulistrowicach odbywają się katechezy dla kandydatów do bierzmowania w 2022 r.
12. Nadal rekonstruujemy zniszczoną Drogę Krzyżową, z przeł. Tąpadła na szczyt Ślęży.
13. Przypominamy, że taca w każdą niedzielę jest przeznaczona na kontynuacje prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży.
14. Zachęcamy do nabycia książki pt. "Urząd w czasach Twittera. Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej", w której jest rozdział poświęcony duszpasterstwu na Ślęży: historii, spotkaniom młodzieży, mistyce góry, aktualnej sytuacji oraz planach na przyszłość.
15. Jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży". Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Album do nabycia po Mszy Św. w zakrystii. Cały dochód przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
16. Jest do nabycia książka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi". Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, będących studentami księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
17. 19 marca obchodziliśmy Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, patrona naszego Metropolity Wrocławskiego, abp. Józefa Kupnego. Pamiętajmy o modlitwie w intencji naszego Metropolity.
18. 25 marca przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, jest to również Dzień Świętości Życia. Zachęcamy do włączenia się do dzieła duchowej adopcji dziecka poczętego.
19. W czwartek 31 marca przypada 39. rocznica święceń kapłańskich abp. Józefa Kupnego. Módlmy się za najdostojniejszego arcypasterza.
20. Radosna wiadomość dla Miłośników Ziemi Ślężańskiej i Sulistrowiczek – Ojciec Święty Franciszek nominował ks. dr Macieja Małygę, ojca duchownego z Domu Formacji Stałej Kapłanów z Sulistrowiczek biskupem pomocniczym naszej archidiecezji. Życzymy Bożego Błogosławieństwa w posłudze pasterskiej.
21. Zapraszamy na Drogę Krzyżową z Przełęczy Tąpadła na szczyt Ślęży 8 kwietnia o godz. 19.00.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Refleksje:

„Twórcy wspólnoty europejskiej, De Gasperi, Adenauer, de Gaulle i inni, postanowili zbudować wspólnotę narodów europejskich by już nigdy nie powtórzyły się tragedie jakie przeżywała Europa z powodu wojen. Ci wszyscy mężowie stanu: Francuzi, Włosi, Niemcy chcieli budować wspólnotę na przykazaniach Bożych, na zasadach Ewangelii. Ale dzisiaj się o tym zapomina. Wyrzuca się Chrystusa, religię traktuje się jako tradycje, obyczaje. Chrystus nie jest tradycją ani obyczajem, folklorem, zwyczajem, kulturą. Chrystus jest droga do zbawienia, prawdą jedyną obiektywną i życiem. Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Dlatego nigdy nie wstydźmy się Chrystusa i nigdy go nie odrzucajmy. Mimo, że dzisiaj panuje wśród młodych ludzi taka moda by nie przyznawać się do tego, że człowiek się modli, że chodzi do kościoła i jest wierzący"

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".
„Czyńcie pokutę albowiem przybliżyło się Królestwo Boże" Mt 3,2. „Ojcze odpuść im bo nie wiedzą co czynią" Łk 23,34. Chrystus czeka cierpliwie na poprawę. Co by się z nami stało gdyby Bóg był tak niecierpliwy jak ludzie? Gdyby Bóg nie był cierpliwy celnik Lewi nie stałby się nigdy św. Mateuszem, a jawnogrzesznica św. Magdaleną. Gdyby Bóg nie był cierpliwy to okrutny Szaweł nie stałby się nigdy św. Pawłem. A co by się stało z Tobą gdyby Bóg chciał ukarać Ciebie, kiedy popełniłeś pierwszy grzech śmiertelny?

Krzyż przypomina słowa Chrystusa „Jeśli kto chce pójść za mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój, niech mnie naśladuje" MK 8,34. Chrześcijaństwo jest więc naśladowaniem Chrystusa, który jest absolutną prawdą i miara dobra.

Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

„Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia" [Św. Jan Paweł II]

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

  • Strzegomiany: godz. 9.00
  • Sulistrowice: godz. 10.30
  • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
  • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

  • Sulistrowice:
    zima 17.00, lato 18.00
  • Sulistrowiczki:
    pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

  • 1
  • 2
  • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
  • 1
  • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"