"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

I NIEDZIELA ADWENTU 27.11.2022 Rok C

Wprowadzenie do liturgii

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Adwent. Jest to czas obejmujący 4 niedziele, w którym przygotowujemy się na spotkanie z Chrystusem czekając na Boże Narodzenie. Życie człowieka na ziemi jest nieustannym oczekiwaniem. Oczekujemy kogoś lub czegoś. W dzieciństwie czekamy na prezent od Św. Mikołaja, w młodości na przejście z klasy do klasy, na ukończenie szkoły. Później człowiek czeka na spotkanie z drugim człowiekiem, na prawdziwą miłość. I co dalej? Na co jeszcze można czekać? Na emeryturę, na starość? Na co właściwie powinniśmy czekać? Co jest naszym celem? Na te pytania daje nam odpowiedź nowy okres liturgiczny, rozpoczynający się w dzisiejszą niedzielę– okres Adwentu. Adwent przypomina człowiekowi, że całe jego życie ma być oczekiwaniem na przyjście Chrystusa. Wprawdzie zapowiedziany Zbawiciel już przyszedł, ale ludzkie wołanie „Przyjdź Panie!" nie straciło na aktualności. Oczekujemy Jego przyjścia na końcu czasów i o tym ostatecznym przyjściu Pana przypomina nam Słowo Boże. Jakie ma być to oczekiwanie? Nie może być obojętne i neutralne, powinno być radosne i przynaglające człowieka. Dzisiejsza Ewangelia wzywa nas do czujności oraz modlitwy. Jezus powiada: „Czuwajcie i módlcie się, abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym".

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Dziś 27 listopada przypada pierwsza niedziela Adwentu, czyli czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Rekolekcje adwentowe odbędą się w dniach 18-21 grudnia, będzie je prowadził ks. dr Arkadiusz Kruk, wykładowca teologii duchowości w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu (plan Rekolekcji Adwentowych poniżej)
2. W niedziele zapraszamy na ciepłe posiłki do Gościńca św. Jakuba przy kościele na Ślęży. Serwujemy: kiełbaski i boczek z prawdziwego grilla, wiejski chleb ze smalcem i domowym ogórkiem, frytki, naleśniki na słodko, gofry, domowe zupy, ciasta, kawę, herbatę, lody, napoje. Zachęcamy do nabycia pamiątek przy wejściu do kościoła. W ostatnim czasie uzupełniliśmy pamiątki o nową monetę upamiętniająca Bolka II z wizerunkiem kościoła na Ślęży, do nabycia są też nowe unikatowe pamiątkowe magnesy z widokiem kościoła na Ślęży.
3. W styczniu na skutek wichury zerwany został dach w kościele na Ślęży. Zakończyliśmy prace - zabezpieczono dach oraz ułożono nową blachę miedzianą. Część prac pozostała jeszcze do spłacenia. Miłośników kościoła na Ślęży prosimy o modlitwę i wsparcie materialne - na konto parafii (Nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001 z dopiskiem „Ratujmy kościół na Ślęży"). Przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki, gdzie można składać pieniądze na ten cel. Za wszelkie ofiary Bóg zapłać.
4. Powróciliśmy do prac związanych m.in. z wymianą okien w kościele na Ślęży na nowe drewniane z witrażami. Przygotowaliśmy projekt architektoniczno-budowlany obejmujący: ocieplenie stropu strychu pod poddaszem; wymiana stolarki okiennej – wymiana okien na nowe z witrażami; remont tynku zewnętrznego – ze względu na korozję planujemy usunięcie starego tynku na ścianie za ołtarzem, w jego miejsce będzie tynk renowacyjno-termoizolacyjny – na te prace otrzymaliśmy pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Planujemy też uzupełnienie elewacji północnej części kościoła znajdującej się nad zakrystią (tynk konserwatorski - odporny na wysoką wilgotność panującą na szczycie Ślęży). W najbliższym czasie planujemy zakup pompy cieplnej. Wkrótce odbędą procedury przetargowe mające na celu wyłonienie wykonawcy remontów. Wszystkie prace mają na celu poprawienie komfortu wiernych oraz turystów odwiedzających zimową porą kościół na Ślęży – dzięki temu będzie sucho i ciepło wewnątrz świątyni. Z związku z tymi pracami prosimy modlitwę i wsparcie materialne. Za wszelką pomoc dziękujemy. Pamiętajmy, że to dzięki Państwa ofiarności kościół na Ślęży został uratowany i wciąż jest remontowany.
5. Przypominamy, że taca w niedzielę jest przeznaczona na kontynuację prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży. W ostatnią niedziele miesiąca taca przeznaczona jest na ogrzewanie kościołów.
6. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (stale uzupełniamy ekspozycję o nowe eksponaty np. zbroja rycerska). Na tarasie wieży widokowej wkrótce umieścimy dwie lunety turystyczne (obecnie w naprawie) z pięknym widokiem na panoramę okolicy Ślęży – jedna skierowana w stronę Karkonoszy, druga – w stronę równiny Wrocławskiej. Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła.
7. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Mszy Św. w Sulistrowiczkach zapraszamy do kawiarenki na przyjacielskie rozmowy przy herbacie, kawie, ciastkach i lodach.
8. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych i facebooka naszej parafii: sleza.info i parafiasulistrowice.pl
9. Zachęcamy do nabycia książki pt. "Urząd w czasach Twittera. Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej". Jest to praca zbiorowa, w której jest rozdział poświęcony duszpasterstwu na Ślęży: historii, spotkaniom młodzieży, mistyce góry, aktualnej sytuacji oraz planach na przyszłość.
10. W zakrystii jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży" autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka. Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Cały dochód przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
11. Jest do nabycia książka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi" autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka. Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, studentów księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.

PLAN REKOLEKCJI ADWENTOWYCH 2022
Niedziela 18.12.2021
(IV Niedziela Adwentu)
Msza Św. z nauką rekolekcyjną

- godz. 9.00 – Strzegomiany
- godz. 10.30 – Sulistrowice
- godz. 12.00 – Sulistrowiczki
- godz. 14.00 – Ślęża
- godz. 19.00 – Sulistrowiczki
Poniedziałek 19.12.2022
(Msza Św. z nauką rekolekcyjną)

- godz. 16.00 – Strzegomiany
- godz. 17.30 – Sulistrowice
- godz. 19.00 – Sulistrowiczki
Wtorek 20.12.2022
(Msza Św. z nauką rekolekcyjną)

- godz. 16.00 – Strzegomiany
- godz. 17.30 – Sulistrowice
- godz. 19.00 – Sulistrowiczki
Środa 21.12.2022
(Spowiedź i Msza Św. rekolekcyjna)

- Strzegomiany: godz. 15.00 spowiedź, godz. 16.00 Msza Św.
- Sulistrowice: godz. 17.00 spowiedź, godz. 18.00 Msza Św.
- Sulistrowiczki – godz.18.00 spowiedź, godz. 19.00 Msza Św.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia"
[Św. Jan Paweł II]

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

Krzyż przypomina słowa Chrystusa „Jeśli kto chce pójść za mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój, niech mnie naśladuje" MK 8,34. Chrześcijaństwo jest więc naśladowaniem Chrystusa, który jest absolutną prawdą i miara dobra.

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

Na czym polega świętość? Świętość na tym polega, żeby żyć w przyjaźni z Bogiem. A cóż to jest przyjaźń? Starożytni Rzymianie tak mówili „Idem velle et idem nolle est vera amicitia". To po polsku znaczy „Chcieć tego samego, co chce przyjaciel i nie chcieć czego nie chce przyjaciel". Przyjaźń z Bogiem polega na tym, by chcieć tego, czego chce od nas Bóg i nie chcieć tego, czego Bóg nie chce. On to zawarł w przykazaniach – Czcij jednego Boga i nie wymieniaj tego Boga na innych – na pieniądze, rozpustę, wódkę czy narkotyki. Czcij prawdziwego Boga, niech Bóg będzie u Ciebie na pierwszym miejscu. Wola Boga zawarta jest we wszystkich przykazaniach: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij i nie oczerniaj. Bądź dobry za innych. Bądź życzliwy, szanuj rodziców, troszcz się o dzieci i wychowuj je – to są Boże przykazania.

Twórcy wspólnoty europejskiej, De Gasperi, Adenauer, de Gaulle, Robert Schuman i inni, postanowili zbudować wspólnotę narodów europejskich by już nigdy nie powtórzyły się tragedie jakie przeżywała Europa z powodu wojen. Ci wszyscy mężowie stanu: Francuzi, Włosi, Niemcy chcieli budować wspólnotę na przykazaniach Bożych, na zasadach Ewangelii. Ale dzisiaj się o tym zapomina. Wyrzuca się Chrystusa, religię traktuje się jako tradycje, obyczaje. Chrystus nie jest tradycją ani obyczajem, folklorem, zwyczajem, kulturą. Chrystus jest droga do zbawienia, prawdą jedyną obiektywną i życiem. Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Dlatego nigdy nie wstydźmy się Chrystusa i nigdy go nie odrzucajmy. Mimo, że dzisiaj panuje wśród młodych ludzi taka moda by nie przyznawać się do tego, że człowiek się modli, że chodzi do kościoła i jest wierzący" .

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"