"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 5.03.2023 Rok A

Wprowadzenie do liturgii

Co roku w II Niedzielę Wielkiego Postu liturgia słowa prowadzi nas wraz z Jezusem na Górę Przemienienia. Jest ona identyfikowana – podobnie jak góra Ślęża (718 m n.p.m) - ze stojąca samotnie w dolnej Galilei majestatyczną górą Tabor (588 m n.p.m.), widoczną z daleka jak wielki hełm górujący nad okolicą. Wejście na takie wysokie wzniesienie, podobnie jak wejście na szczyt Ślęży, łączy się z niemałym wysiłkiem. Być możne już w tym kryje się sugestia, że droga do celu musi być okupiona trudem. Sugerowało to wielu mistyków - w tym Angelus Silesius odwiedzając Ślężę - oraz mistrzów duchowości, którzy swoje koncepcje rozwoju duchowego opierali na własnej drodze rozwoju prowadzącej na szczyt góry. Aby osiągnąć cel wędrówki – świętość, trzeba wybrać się w niełatwą drogę, która wymaga wysiłku. W podobną podróż można wybrać się w każdą niedzielę na Mszę Św. o godz. 14.00 do kościoła na Ślęży. Dziś ten obraz towarzyszy nam w kontekście wielkopostnych zmagań, które są okazją do postępu w świętości i zbliżaniu się do celu wędrówki, jakim jest zjednoczenie z Jezusem. Zasadniczym celem wydarzenia przemienienia Pańskiego było umocnienie uczniów poprzez objawienie im boskiego oblicza, aby w momencie zgorszenia krzyża nie zwątpili w Jezusa i zrozumieli, że droga do zmartwychwstania wiedzie przez cierpienie. Nie jesteśmy tu na ziemi przypadkiem - mamy przed sobą cel dla którego istniejemy. Mamy też przewodnika, który oddał życie za to, aby nikt z nas nie zaginął.

Plan rekolekcji wielkopostnych 11-15 marca 2023 – prowadzi ks. Łukasz Romańczuk

11 marca 2023 r. [sobota]

- 19:00 – Sulistrowiczki – nauka wprowadzająca

 

12 marca 2023 r. [III Niedziela Wielkiego Postu]

- 09:00 – Strzegomiany – Msza św. z nauką ogólną

- 10:30 – Sulistrowice - Msza św. z nauką ogólną

- 12:00 – Sulistrowiczki - Msza św. z nauką ogólną

- 14:00 – Ślęża - Msza św. z nauką ogólną

- 19:00 – Sulistrowiczki - Msza św. z nauką ogólną

 

13 marca 2023 r. [poniedziałek]

- 16:00 – Strzegomiany - Msza św. z nauką ogólną

- 17:30 – Sulistrowice - Msza św. z nauką ogólną

- 19:00 – Sulistrowiczki - Msza św. z nauką ogólną

14 marca 2023 r. [wtorek]

- 16:00 – Strzegomiany - Msza św. z nauką ogólną

- 17:30 – Sulistrowice - Msza św. z nauką ogólną

- 19:00 – Sulistrowiczki - Msza św. z nauką ogólną

 

15 marca 2023 r. [środa]

- 15:30 – Strzegomiany – spowiedź

- 16:00 – Strzegomiany - Msza św. z nauką ogólną

- 16:30 – Sulistrowice - Spowiedź

- 17:30 – Sulistrowice - Msza św. z nauką ogólną

- 18:30 – Sulistrowiczki - Spowiedź

- 19:00 – Sulistrowiczki - Msza św. z nauką ogólną

(taca przeznaczona dla ojca rekolekcjonisty)

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Droga Krzyżowa odbywa się w każdy piątek o godz. 17.30 w kościele parafialnym w Sulistrowicach (od 1 marca Msze Św. w Sulistrowicach odbywają się o godz. 18.00). Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 10.00 przed Mszą Św. w kościele w Sulistrowicach.
2. 11 marca rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne (plan rekolekcji powyżej) prowadzone przez ks. Łukasza Romańczuka – redaktora tygodnika „Niedziela". W ostatnim dniu rekolekcji taca przeznaczona zostanie dla księdza rekolekcjonisty za posługę.
3. Rozpoczął się Wielki Post - okres czterdziestodniowego przygotowania do Wielkanocy. To czas rozważania Męki Pańskiej, Gorzkich Żali i Nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W ten sposób przygotowujemy się do najważniejszej uroczystości całego roku liturgicznego – Zmartwychwstania Pańskiego.
4. Powróciliśmy do prac związanych m.in. z ociepleniem stropu oraz wymianą okien w kościele na Ślęży na nowe drewniane z witrażami. Projekt architektoniczno-budowlany obejmuje: ocieplenie stropu; wymianę okien; wymianę tynku zewnętrznego na ścianie za ołtarzem na konserwatorski - odporny na wysoką wilgotność. W najbliższym czasie będziemy ocieplać strop dachu – 308 m². Planujemy też zakup pompy cieplnej. Wszystkie prace mają na celu poprawienie komfortu wiernych oraz turystów odwiedzających kościół na Ślęży – dzięki temu będzie sucho i ciepło wewnątrz świątyni. Z związku z tymi pracami prosimy modlitwę i wsparcie materialne (Nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001 z dopiskiem „Ratujmy kościół na Ślęży". Przy wejściu do kościołów znajdują się również skarbonki, gdzie można składać pieniądze na ten cel). Za wszelką pomoc dziękujemy. Pamiętajmy, że to dzięki Państwa ofiarności kościół na Ślęży został uratowany i wciąż jest remontowany.
5. W styczniu 2022 na skutek wichury zerwany został dach w kościele na Ślęży. Zabezpieczono dach oraz ułożono nową blachę miedzianą. Prace końcowe zostały odebrane i zatwierdzone bez zastrzeżeń przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu, za co serdecznie dziękujemy.
6. Przypominamy, że taca w niedzielę jest przeznaczona na kontynuację prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży. W ostatnią niedziele miesiąca taca przeznaczona jest na ogrzewanie kościołów.
7. Zachęcamy do odwiedzenia facebooka naszej parafii („X. Ryszard Staszak") oraz stron internetowych: sleza.info i parafiasulistrowice.pl, na których przeczytają Państwo ciekawe felietony i refleksje.
8. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (stale uzupełniamy ekspozycję o nowe eksponaty np. zbroja rycerska). Na tarasie wieży widokowej wkrótce umieścimy lunety turystyczne (obecnie w naprawie) z pięknym widokiem na panoramę okolicy Ślęży – jedna skierowana w stronę Karkonoszy, druga – w stronę równiny Wrocławskiej. Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę.
9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Mszy Św. w Sulistrowiczkach zapraszamy do kawiarenki na przyjacielskie rozmowy przy herbacie, kawie, ciastkach i lodach.
10. Zachęcamy do nabycia książki pt. "Urząd w czasach Twittera. Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej". Jest to praca zbiorowa, w której jest rozdział poświęcony duszpasterstwu na Ślęży: historii, spotkaniom młodzieży, mistyce góry, aktualnej sytuacji oraz planach na przyszłość.
11. W zakrystii jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży" autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka. Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży. Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii oraz świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania Dobrej Nowiny. Cały dochód przeznaczony na dalszą renowację kościoła na Ślęży.
12. Jest do nabycia książka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi" autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka. Książka składa się z artykułów, wspomnień oraz świadectw wielu pokoleń kapłanów - wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, studentów księdza biskupa. Biskup Józef Pazdur przez styl swego życia przypomina papieża dobroci - Św. Jana XXIII, którego wraz z biskupem Bolesławem Kominkiem odwiedzał w Watykanie. Zachwycał się pięknem przyrody Masywu Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, był ponadto pielgrzymem oraz częstym gościem naszej parafii, brał udział w „Spotkaniach Rodzin" i cieszył się szacunkiem duchowieństwa oraz wiernych.
13. Przy wejściu do kościołów po każdej Mszy Świętej można nabyć Świece i Baranki Wielkanocne. Środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone dla Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Zachęcamy do zakupu.
14. 19 marca przypada 10. rocznica inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka, módlmy się w Jego intencji. W tym dniu przypada również 7. rocznica konsekracji Ks. Bpa Jacka Kicińskiego.
15. 20 marca Święto Patronalne Abpa Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego - módlmy się w intencji naszego metropolity. W tym dniu przypada też Uroczystość Św. Józefa - oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
16. 25 marca Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Dzień Świętości Życia.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", czyli organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski. Oddajemy w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym żołnierzom drugiej konspiracji, za ich męstwo, niezłomną postawę i przywiązanie do tradycji patriotycznych, oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata. Cześć i chwała bohaterom! Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]
„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

Wiara nie wyklucza rozumu, wprost przeciwnie. „Wiara i rozum są to dwa skrzydła, na których u nosi się ludzki duch do odwiecznej prawdy" - mówił Św. Jan Paweł II. Nie ma sprzeczności pomiędzy wiarą, a rozumem. Gdybyśmy przejrzeli życiorysy najwybitniejszych uczonych żyjących w XIX, XX i XXI wieku to stwierdzilibyśmy, że zdecydowana większość tych ludzi wierzy w Boga. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem człowiek myślący nie jest w stanie zrozumieć świata bez wiary w Boga, jako wspaniałego stwórcy tego świata. Każda rzecz na świecie, każda żywa komórka wskazuje na swojego inżyniera. Wiara daje nam zbawienie wieczne.

Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

Twórcy wspólnoty europejskiej, De Gasperi, Adenauer, de Gaulle, Robert Schuman i inni, postanowili zbudować wspólnotę narodów europejskich by już nigdy nie powtórzyły się tragedie jakie przeżywała Europa z powodu wojen. Ci wszyscy mężowie stanu: Francuzi, Włosi, Niemcy chcieli budować wspólnotę na przykazaniach Bożych, na zasadach Ewangelii. Ale dzisiaj się o tym zapomina. Wyrzuca się Chrystusa, religię traktuje się jako tradycje, obyczaje. Chrystus nie jest tradycją ani obyczajem, folklorem, zwyczajem, kulturą. Chrystus jest droga do zbawienia, prawdą jedyną obiektywną i życiem. Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Dlatego nigdy nie wstydźmy się Chrystusa i nigdy go nie odrzucajmy. Mimo, że dzisiaj panuje wśród młodych ludzi taka moda by nie przyznawać się do tego, że człowiek się modli, że chodzi do kościoła i jest wierzący" .

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis - Krzyż trwa, choć świat się zmienia"[Św. Jan Paweł II]

Krzyż przypomina słowa Chrystusa „Jeśli kto chce pójść za mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój, niech mnie naśladuje" MK 8,34. Chrześcijaństwo jest więc naśladowaniem Chrystusa, który jest absolutną prawdą i miara dobra.

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

Na czym polega świętość? Świętość na tym polega, żeby żyć w przyjaźni z Bogiem. A cóż to jest przyjaźń? Starożytni Rzymianie tak mówili „Idem velle et idem nolle est vera amicitia". To po polsku znaczy „Chcieć tego samego, co chce przyjaciel i nie chcieć czego nie chce przyjaciel". Przyjaźń z Bogiem polega na tym, by chcieć tego, czego chce od nas Bóg i nie chcieć tego, czego Bóg nie chce. On to zawarł w przykazaniach – Czcij jednego Boga i nie wymieniaj tego Boga na innych – na pieniądze, rozpustę, wódkę czy narkotyki. Czcij prawdziwego Boga, niech Bóg będzie u Ciebie na pierwszym miejscu. Wola Boga zawarta jest we wszystkich przykazaniach: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij i nie oczerniaj. Bądź dobry za innych. Bądź życzliwy, szanuj rodziców, troszcz się o dzieci i wychowuj je – to są Boże przykazania.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"