"Kiedyś szukano tu Boga, dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają"
ks. dr Ryszard Staszak
 
"Crux stat dum volvitur orbis" Krzyż trwa, choć świat się zmienia
Św. Jan Paweł II

BOŻE NARODZENIE 24.12.2023 Rok B

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, jako duszpasterze naszej parafii składamy najserdeczniejsze życzenia i dużo zdrowia. Niech Bóg nam błogosławi, niech ten czas będzie czasem refleksji i zadumy, niech znikną kłopoty, a w domach naszych niech panuje radość. „Podnieś rękę Boże Dziecię, Błogosław Ojczyznę miłą, W dobrych radach, w dobrym bycie. Wspieraj jej siłę swą siłą" [Franciszek Karpiński]

Ks. prał. Dr Ryszard Staszak, ks. mgr Jakub Bartczak

Wprowadzenie do liturgii

„Cicha noc, święta noc". Dziś odkrywamy Bożą tajemnicę wstąpienia Syna Bożego w nasz ludzki świat. Ewangelie głoszą tę tajemnicę w słowach prostych, opisując narodziny Dziecięcia Mesjasza, jako wydarzenie historyczne. Witają Go pasterze przy śpiewie chórów anielskich. Taki obraz przeszłości odtwarzają nam dzisiejsze czytania Biblijne. Liturgia nie tylko przypomina to wydarzenie, ale równocześnie je uobecnia. W Betlejem patriarcha Jerozolimy udaje się do pieczary w miejsce, gdzie urodził się Pan Jezus. Przenosi z niej figurkę symbolizującą dziecię Boże do przylegającej bazyliki. Podobnie i my składamy na ołtarzu podobiznę Jezusa i celebrujemy Mszę Świętą, w której uobecnia się ten sam Chrystus narodzony w grocie betlejemskiej. Witamy Go całym sercem na wzór Jego przeczystej matki, przybranego ojca - Św. Józefa, pasterzy, mędrców i aniołów. Dzięki swym narodzinom Chrystus uwolnił ludzkość z niewoli szatana, wysłużył nam - swoim braciom - godność przybranych dzieci Bożych. To Jemu zawdzięczamy naszą wielkość oraz godność człowieka. W II dzień Świąt Św. Szczepan - patron męczenników, życiem oraz własną śmiercią będzie świadczył o Chrystusie. Jezus narodził się w rodzinie, dlatego święta Bożego Narodzenia przeżywamy wyjątkowo radośnie w rodzinnych kręgach, a także w ramach wspólnot i grup duszpasterskich. Pamiętajmy, że święta Bożego Narodzenia są nie tylko okazją do radosnych przeżyć, lecz również zadaniem dla nas, abyśmy wnosili w życie nasze oraz w życie innych ludzi nowo narodzonego Zbawiciela. Niech Chrystus na nowo narodzi się w naszych sercach!

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Informujemy, że po każdej Mszy Św. można jeszcze nabyć opłatki i świece wigilijne w zakrystii kościoła w Sulistrowicach lub w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej w Sulistrowiczkach (opłatki będą też roznoszone po domach). Przy okazji będą zbierane ofiary na nowe witraże do kościoła na Ślęży.
2. Dziś 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia (niedziela) porządek Mszy Św. porannych: godz. 9.00 – Strzegomiany; godz. 10.30 – Sulistrowice; godz. 12.00 – Sulistrowiczki; 25 - grudnia Boże Narodzenie (taca przeznaczona na potrzeby parafii), 26 grudnia – Św. Szczepana pierwszego męczennika (taca przeznaczona na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu), 31 grudnia (niedziela) – Świętej Rodziny Jezusa Maryi i Józefa - porządek Mszy Św. Świąteczny: godz. 9 – Strzegomiany; godz. 10.30 – Sulistrowice; godz. 12 – Sulistrowiczki; godz. 14 – Ślęża; - g. 19 – Sulistrowiczki.
3. W noc wigilijną 24 grudnia 2023 r. o godz. 24.00 jak co roku zapraszamy do udziału w Pasterce w kościele na szczycie Ślęży. Odbędzie się koncert kolęd przy udziale znakomitych solistów, a także dzielenie się opłatkiem wigilijnym i składanie życzeń. Pasterka w Strzegomianach odbędzie się o godz. 21.00, w Sulistrowiczkach (przy płonącym ognisku pasterskim) o godz. 22.00, w Sulistrowicach w kościele parafialnym o godz. 24.00.
4. Zapraszamy do udziału we Mszy Św. Sylwestrowej w kościele na Ślęzy 31 grudnia 2023 o godz. 22. Po Mszy Św. zapraszamy na ciepły posiłek do Gościńca Św. Jakuba, odbędzie się koncert kolęd oraz powitanie Nowego Roku przy lampce szampana. Zwracamy się z prośbą do osób biorących udział w Sylwestrze na Ślęży o ograniczenie używania fajerwerków. Szanujmy zwierzęta, Ślężański Park Krajobrazowy jest ich domem, chrońmy je przed cierpieniem spowodowanym nadmiernym hałasem.
5. Zachęcamy do nabycia pamiątek przy wejściu do kościoła na Ślęży. Ostatnio uzupełniliśmy pamiątki o nową monetę Bolka II z wizerunkiem kościoła na Ślęży. Do nabycia są też nowe unikatowe pamiątkowe magnesy z widokiem kościoła na Ślęży. Zapraszamy też do kawiarni w Sulistrowiczkach na kawę, herbatę, lody i przyjacielskie rozmowy.
6. Wieża widokowa i podziemia w kościele na Ślęży są udostępnione dla turystów w każdą sobotę i niedzielę (stale uzupełniamy ekspozycję o nowe eksponaty np. zbroja rycerska, rzeźba Piotra Włosta). Zwiedzający otrzymają pamiątkową kartę z historią kościoła. Na wieży widokowej znajdują się lunety, przez które można podziwiać malowniczą panoramę Masywu Ślęży, Sudetów wraz ze Śnieżką, Kotliną Kłodzką oraz Równiną Wrocławską.
7. Zachęcamy do odwiedzenia facebooka naszej parafii („X. Ryszard Staszak") oraz stron internetowych: sleza.info i parafiasulistrowice.pl, na których przeczytają Państwo ciekawe felietony i refleksje.
8. Wydrukowana została książka biograficzna podsumowująca pracę duszpasterską księdza dra Ryszarda Staszaka pt. „NAJCIEKAWSZE MIEJSCE NA ZIEMI, W KTÓRYM CHRZEŚCIJAŃSKIE LWY I POGAŃŚKIE NIEDŹWIEDZIE PODTRZYMUJĄ CHRYSTUSOWY STÓŁ. Niezwykła opowieść o ślężańskim księdzu i jego ekstremalnym duszpasterstwie" autorstwa Dra Krzysztofa Kunerta. O można ją kupić w parafii w Sulistrowicach. Środki ze sprzedaży książki zostaną przeznaczone na renowację kościoła na szczycie Ślęży. W najbliższą niedzielę 12.11 po Mszy Św. w Sulistrowiczkach o godz. 12 odbędzie się promocja książki, będzie można nabyć książkę z autografem autora na miejscu. Serdecznie zapraszamy.
9. Zakończyliśmy prace związane z ociepleniem stropu w kościele na Ślęży. Ocieplona powierzchnia dachu to 308 m². Zakończyliśmy też prace związane wymianą okien na nowe - drewniane. Dalszy projekt obejmuje wykonanie witraży. Planujemy też zakup pompy cieplnej. Wszystkie prace mają na celu poprawienie komfortu wiernych i turystów odwiedzających kościół na Ślęży – dzięki temu zimą będzie sucho i ciepło wewnątrz świątyni. Z związku z w/w pracami prosimy modlitwę i wsparcie materialne Nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001 z dopiskiem „Ratujmy kościół na Ślęży". Przy wejściu do kościołów znajdują się skarbonki, gdzie można składać pieniądze na ten cel. Za wszelką pomoc dziękujemy. Pamiętajmy, że to dzięki Państwa ofiarności kościół na Ślęży został uratowany i wciąż jest remontowany.
10. Zakończyliśmy prace termomodernizacyjne stropu na plebani w Sulistrowicach. Ponadto trwają prace zabezpieczające tarasy przed zawilgoceniem. Zamontowaliśmy też nowe lampy kinkietowe do kościoła w Strzegomianach. Lampy poprawią wystrój kościoła, a także komfort wiernych.
11. Przypominamy, że taca w niedzielę jest przeznaczona na kontynuację prac renowacyjnych kościoła na szczycie Ślęży. W ostatnią niedziele miesiąca taca przeznaczona jest na ogrzewanie kościołów.
12. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Nowego Życia. Mszy Św. w Sulistrowiczkach zapraszamy do kawiarenki na przyjacielskie rozmowy przy herbacie, kawie, ciastkach i lodach.
13. W zakrystii jest do nabycia ilustrowany album z płytą CD pt. „Cztery Pory Roku na Ślęży" autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka. Album został przygotowany z myślą o doświadczaniu Boga w codzienności, szczególnie podczas osobistych wędrówek po Ślęży.
14. Jest do nabycia książka pt. „Ślęża - śląski Olimp. Ojciec Biskup Józef Pazdur - homo Dei, był tylko człowiekiem, który kochał ludzi" autorstwa ks. dra Ryszarda Staszaka. Bp Józef Pazdur zachwycał się pięknem przyrody Ślęży, wspierał budowę Sanktuarium w Sulistrowiczkach, był częstym gościem naszej parafii.
15. Jest już wydrukowana nowa książka autorstwa księdza dra Ryszarda Staszaka pt. „Arcybiskup Józef Kupny - Metropolita Wrocławski". Książka została wydana w 10. rocznicę posługi biskupiej Jego Ekscelencji w naszej Archidiecezji. W części I książki zamieszczono prace poświęcone osobie Księdza Arcybiskupa Jubilata. Charakteryzują one rysy Jego osobowości i ukazują różne obszary Jego działalności. Część tę otwiera moja refleksja o posłudze pasterskiej Księdza Arcybiskupa. Towarzyszą jej m.in. artykuły dra Michała Mraczka, ks. prof. Józefa Swastka i bp. prof. Ignacego Deca, które ukazują życiorys i działalność Jubilata. Cz. II gromadzi wybrane artykuły naukowe Ks. Abpa publikowane w pismach teologicznych. W III części, najobszerniejszej, zamieszczone zostały homilie Księdza Arcybiskupa. Niech wszystkie teksty zamieszczone w tej księdze będą znakiem ogromnej wdzięczności, jaką otaczamy naszego Pasterza i Ojca za Jego pasterzowanie, którym nas od lat tak hojnie obdarza.
16. Informujemy, że sprawy małżeńskie załatwiamy 3 miesiące przed ślubem. Po szczegółowe informacje zapraszam na naszą stronę parafialną www.parafiasulistrowice.pl.

Ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz

PLAN KOLĘDY 2024

STRZEGOMIANY: 3.01.2024 (środa) - ul. Wrocławska - od godz. 10.00; 4.01.2024 (czwartek) - pozostałe ulice - od godz. 10.00; 5.01.2024 (piątek) - domki letniskowe i nowi mieszkańcy - od godz. 10.00
BĘDKOWICE: 6.01.2024 (sobota) - ul. Wolności, Strażacka, Sosnowa, Wierzbowa – od godz. 10.00; 8.01.2024 (poniedziałek) – ul. Świętojańska, Leśna, Wrzosowa, Kwiatowa, Kurhanowa, Polna – od godz. 10.00
SULISTROWICE: 9.01.2024 (wtorek) – ul. Chrobrego, Jagiellońska, Kościelna, Zacisze, Przemiła, Kwiatowa, Piękna, Liskowa, Spokojna – od godz. 10.00; 10.01.2024 (środa) - ul. Nowa, Poprzeczna, Letnia, Wąska, Dzikiej Róży, Dębowa, Krótka, Stroma, Irysowa, Daliowa, Jaworowa – od godz. 10.00; 11.01.2024 (czwartek) - pozostałe ulice, domki letniskowe i nowi mieszkańcy - od godz. 10.00
SULISTROWICZKI: 12.01.2024 (piątek) - ul. Świdnicka – numery parzyste oraz ul. Kwiatu Paproci, Przełęcz Tąpadła, Słoneczna, Kwiatowa, Księżycowa, Brzozowa, Letnia, Boczna, Okólna, Tęczowa, Rowerowa, Górska, Wyścigowa, Promienna, Wrzosowa, Świerkowa, Sosnowa, Modrzewiowa, Jodłowa, Stroma, Leśna, Wiśniowa, Krótka, - od godz. 10.00; 13.01.2024 (sobota) - ul. Świdnicka – numery nieparzyste oraz ul. Parkowa, Prosta, Pod Lasem, Gajowa, Pod Dębami, Spacerowa, Michałowskiego, Wybojowa, Różana, Słupicka, Zielone Wzgórze, Zdrojowa, Sulistrowicka, Leśne Zacisze, Miodowa, Nektarowa od godz. 10.00

Pamiętaj - Kościół jest niezmienny w sprawach wiary i moralności. „Crux stat dum volvitur orbis" [Krzyż trwa, choć świat się zmienia] (często odwoływał się do tego zdania Św. Jan Paweł II)

Nasze życie polityczne i społeczne przypomina dramat Stanisława Wyspiańskiego - Wesele (1901). Zaczarowani muzyką tajemniczej kukły Chochoła tańczymy, oczekując na znak-hasło, które winno nas obudzić i wyrwać z zaczarowanego koła, aby rozpocząć budowę niepodległej Ojczyzny. Niestety Jasiek, który miał dokonać tego dzieła w swojej lekkomyślności zagubił róg - narzędzie znaku. Wyspiański podsumowuje ów dramat przyśpiewką: „Miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór, czapkę wicher niesie, róg huka po lesie. Ostał ci się ino sznur" .Myśl dramatu jest jasna, abyśmy nie zagubili rogu odpowiedzialności, gdyż wówczas pozostanie nam tylko sznur zawiedzionych nadziei.

„Kryzys w Kościele nie jest niczym nowym. Od zaistnienia chrześcijaństwa wiara zmaga się z niewiarą, prawda z obłudą, pewność z wątpliwościami, wierność ze zdradą, świętość z grzechem. Ponieważ te wszystkie zjawiska mają precedensy w dziejach i wierze biblijnego Izraela, dlatego drogi wyjścia z kryzysów, wobec których staje współczesny Kościół, trzeba wypatrywać w Piśmie Świętym". [Ks. prof. Waldemar Chrostowski]

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami – świat bez Boga, tradycji, bez poszanowania przyrody. Kto w małych sprawach jest nieuczciwy i nieroztropny ten w wielkich będzie wiarołomny i niemądry. Współcześni ludzie kompletnie dziś zapomnieli, że są omylni, grzeszni, a przede wszystkim śmiertelni. Musimy sięgnąć po Boską mądrość, jak powiedział Błażej Pascal - „Należy żyć tak, jakby Pan Bóg był między nami czy ktoś wierzy czy nie."

Krzyż przypomina słowa Chrystusa „Jeśli kto chce pójść za mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój, niech mnie naśladuje"[Mk 8,34].Chrześcijaństwo jest naśladowaniem Chrystusa,który jest absolutną prawdą i miarą dobra.

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła Polaków i owoce ich geniuszu" [Św. Jan Paweł II]

Wiara nie wyklucza rozumu, wprost przeciwnie. „Wiara i rozum są to dwa skrzydła, na których u nosi się ludzki duch do odwiecznej prawdy" - mówił Św. Jan Paweł II. Nie ma sprzeczności pomiędzy wiarą, a rozumem. Gdybyśmy przejrzeli życiorysy najwybitniejszych uczonych żyjących w XIX, XX i XXI wieku to stwierdzilibyśmy, że zdecydowana większość tych ludzi wierzy w Boga. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem człowiek myślący nie jest w stanie zrozumieć świata bez wiary w Boga, jako wspaniałego stwórcy tego świata. Każda rzecz na świecie, każda żywa komórka wskazuje na swojego inżyniera. Wiara daje nam zbawienie wieczne.

Na czym polega świętość? Świętość na tym polega, żeby żyć w przyjaźni z Bogiem. A cóż to jest przyjaźń? Starożytni Rzymianie tak mówili „Idem velle et idem nolle est vera amicitia". To po polsku znaczy „Chcieć tego samego, co chce przyjaciel i nie chcieć czego nie chce przyjaciel". Przyjaźń z Bogiem polega na tym, by chcieć tego, czego chce od nas Bóg i nie chcieć tego, czego Bóg nie chce. On to zawarł w przykazaniach – Czcij jednego Boga i nie wymieniaj tego Boga na innych – na pieniądze, rozpustę, wódkę czy narkotyki. Czcij prawdziwego Boga, niech Bóg będzie u Ciebie na pierwszym miejscu. Wola Boga zawarta jest we wszystkich przykazaniach: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij i nie oczerniaj. Bądź dobry za innych. Bądź życzliwy, szanuj rodziców, troszcz się o dzieci i wychowuj je – to są Boże przykazania.

„Patriotyzm to osobista odpowiedzialność za kraj, naród i rodaków. Prawdziwego patriotyzmu nie da się zbudować bez Boga – na bazie ludzkich postaw odrzucających wiarę" [bp Piotr Libera]

„Kto chce wiele dobrego uczynić dla swojej ojczyzny, nie może zasłaniać sobą Boga, ale musi współdziałać z Bogiem - Ojcem narodów" [Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński]

Jako chrześcijanie brońmy się przed ateizmem i dechrystianizacją naszego życia. Nie pozwólmy deptać przykazań Bożych i Ewangelii. Nie żyjmy jako poganie, których bogiem stał się pieniądz, rozgłos medialny oraz pogoń za przyjemnościami. Brońmy naszej katolickiej wiary, w wymiarze narodowym, społecznym oraz w życiu naszych rodzin. Wolność obok rozumu stanowi wartość, która decyduje o naszym podobieństwie do Boga.

Twórcy wspólnoty europejskiej, De Gasperi, Adenauer, de Gaulle, Robert Schuman i inni, postanowili zbudować wspólnotę narodów europejskich by już nigdy nie powtórzyły się tragedie jakie przeżywała Europa z powodu wojen. Ci wszyscy mężowie stanu: Francuzi, Włosi, Niemcy chcieli budować wspólnotę na przykazaniach Bożych, na zasadach Ewangelii. Ale dzisiaj się o tym zapomina. Wyrzuca się Chrystusa, religię traktuje się jako tradycje, obyczaje. Chrystus nie jest tradycją ani obyczajem, folklorem, zwyczajem, kulturą. Chrystus jest droga do zbawienia, prawdą jedyną obiektywną i życiem. Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Dlatego nigdy nie wstydźmy się Chrystusa i nigdy go nie odrzucajmy. Mimo, że dzisiaj panuje wśród młodych ludzi taka moda by nie przyznawać się do tego, że człowiek się modli, że chodzi do kościoła i jest wierzący" .

„Co jest potrzebne naszej Ojczyźnie, aby zapanował spokój i równowaga? Po pierwsze – pracować rzetelnie w poczuciu odpowiedzialności sumienia, po drugie – nie trwonić, nie marnować darów ziemi, ale oszczędzać, bo pamiętajmy – jesteśmy narodem na dorobku i nikt nas w tym nie wyręczy, i po trzecie - mniej pożyczać, natomiast zaspokajać wszystkie potrzeby narodu – moralne, społeczne , religijne, kulturalne i gospodarcze. Czy prawdziwie czynimy wszystko co jest potrzebne do trwałego budowania pokoju Bożego w naszej ojczyźnie?" [Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski - „Jedna jest Polska – wybór przemówień i kazań".

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa pojawił się w wyniku objawień Chrystusa Św. Marii Małgorzacie Alacoque (1673-1675). Pan Jezus domagał się upowszechnienia praktyki częstej komunii świętej zwłaszcza w pierwsze piątki miesiąca w duchu zadośćuczynienia i wynagrodzenia za grzechy osobiste i całego świata, oraz ustanowienie specjalnego święta dla uwielbienia Jego serca. Serce jest symbolem miłości – w kulcie czcimy miłość do Boga Ojca i każdego człowieka. Miłość jest zatem centralną prawdą i podstawowym tworzywem całego społeczeństwa, dlatego kult Serca Jezusa jest jego rdzeniem i streszczeniem.

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i Święta:

 • Strzegomiany: godz. 9.00
 • Sulistrowice: godz. 10.30
 • Sulistrowiczki: godz. 12.00 i 19.00
 • Ślęża: godz. 14.00

Dni Powszednie:

 • Sulistrowice:
  zima 17.00, lato 18.00
 • Sulistrowiczki:
  pierwsze soboty m-ca 19.00

Wydarzenia

 • 1
 • 2
 • 3

Małżeństwo

Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się w biurze parafialnym na trzy...

Chrzest

Sakrament chrztu udzielany jest w I niedzielę miesiąca. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej minimum tydzień...

Eucharystia

Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św. obejmuje: udział w nabożeństwach okresowych (różańcowe, Roraty, Droga...
 • 1
 • 2

Wesprzyj odbudowę kościoła na Ślęży
BS w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta (w PLN)
50 9574 1015 2003 0200 1520 0001
z dopiskiem "Ocalmy Kościół na Ślęży"